رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی می گوید: مسئولان گفتند اگر کشت و صنعت مغان را ۱۴۰۰ میلیارد تومان بدون سود اقساطی بفروشید کار خوبی کردید. کسی که این کار را انجام می دهد منت سر دولت گذاشته است. ما این ۱۴۰۰ میلیارد تومان را ۳۴۷۰ میلیارد تومان  نقد و نسیه فروختیم.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی

پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی در برنامه متن و حاشیه که با موضوع “خصوصی‌سازی از انتقادها تا واقعیت‌ها” دیشب از شبکه سه سیما پخش شد به حاشیه های واگذاری برخی شرکت ها پاسخ داد.

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی درباره واگذاری‌هایی که در زمان او در سازمان خصوصی سازی انجام شده است، اظهار کرد: در مجموع طی هفت سالی که در سازمان خصوصی سازی هستم از هیچ یک از واگذاری‌هایی که به بخش خصوصی واقعی انجام شده، پشیمان نیستم و فکر می‌کنم که همه واگذاری‌ها قانونمند، سالم و شفاف انجام شده است. در دو – سه مورد از واگذاری‌ها از جمله صنایع هوایی در زمانی که رئیس سازمان نبودم با شکست روبرو شد. البته اگر من هم در آن زمان رئیس سازمان بودم باز هم به همان طریق واگذاری‌ها را انجام می‌دادم.

رییس سازمان خصوصی سازی به ابهاماتی مربوط به حواشی برخی از واگذاری‌ها که تعدادی از نمایندگان مجلس درباره‌اش صحبت کرده‌اند، پاسخ داد و گفت: از دیدگاه من اتفاقا شرکت‌هایی که اکنون چالشی هستند مثل هفت تپه، پالایش نفت کرمانشاه و مغان همه جزو واگذاری‌های موفق سازمان خصوصی‌سازی بوده‌اند.

پوری حسینی درباره نحوه خرید مجتمع گوشت اردبیل نیز گفت: مجتمع گوشت اردبیل دولتی نبود و توسط سازمان خصوصی سازی هم عرضه نشد. در زمانی که در دی ماه سال۱۳۸۴ از سازمان خصوصی سازی رفتم و به دنبال کار در بخش خصوصی بودم شرکت سرمایه‌گذاری بانک ملی ایران آنجا را به مزایده گذاشته بود. در این مزایده شرکت کردیم و از این طریق در مزایده برنده و این سهام را خریداری کردیم. این موضوع را به دادستان اردبییل عرض کردم و او بعد از توضیحات، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که واگذاری مجتمع گوشت اردبیل کاملا قانونی بوده است. اولا هیچ ربطی به سازمان خصوصی سازی نداشت. البته من آنجا سهامدار جزء بودم؛ نه سهامدار عمده.

پوری حسینی با بیان این که در حال حاضر هم سهامدار مجتمع گوشت اردبیل هستم گفت: در مجموع پس از توضیحات ارائه شده، آقای عتباتی گفتند که اگر در آن زمان ۴ میلیارد تومان پول برای خرید این مجتمع داده باشید، الان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد که حقتان است و نوش جانتان باشد.

 

رئیس سازمان خصوصی سازی همچنین درباره واگذاری کشت و صنعت مغان گفت: خریداری که در مزایده کشت و صنعت مغان اول شد از خرید انصراف داد و ما الزاما باید به نفر دوم مراجعه می‌کردیم که این کار را کردیم.

به گزارش ساوالان خبر، وی در پاسخ به اینکه نماینده مجلسی می‌گوید که “این تاراج بیت المال است” آیا می پذیرید؟ گفت: خیر اصلا. به نظر من تاراج برای قبل از خصوصی سازی است. در زمانی که مغان ۲۷۰۰ میلیارد تومان قیمت گذاری شد ۴۰ درصد سهام پارس و ۵۰۰۰ هکتار در آن بود که بعد این دو سهم از کشت و صنعت مغان در آمدند و این عدد را به ۲۲۰۰ میلیارد تومان رساند. این ارزش روز خالص دارایی‌های کشت و صنعت مغان بود و ما دوبار به مزایده گذاشتیم فروش نرفت وقتی فروش نمی‌رود باید چکار کنیم؟ طبق قوانین، اگر سهمی را با دوبار عرضه موفق به فروش نشدید از طریق مذاکره می توانید بفروشید ولی از این اختیار استفاده نکردیم. در مورد مغان کسانی که صاحب نظر بودند مثل وزیر جهاد کشاورزی، رییس بنیاد جانبازان، آقای فروزنده و آقای کرباسیان جلسه گذاشتند و گفتند که “هیچ کس اینجا را ۲۲۰۰ میلیارد تومان نمی‌خرد چون بخش خصوصی بنگاه می‌خرد که بازده داشته باشد”. می‌دانید p/E کشت و صنعت مغان چقدر است؟ بی‌نهایت. یعنی هر کس ۱۰۰ میلیارد تومان به کشت و صنعت مغان بدهد و با همان روشی که دولت تاکنون اداره کرده اداره کند بی‌نهایت سال طول می کشد که پولش برگردد. وقتی بنگاهی بازدهی ندارد اگر به یک ریال هم واگذار شود تخلفی انجام نشده است. اما با این وصف آقایان گفتند که اگر اینجا را ۱۴۰۰ میلیارد تومان بدون سود اقساطی بفروشید کار خوبی کردید. کسی که این کار را انجام می دهد منت سر دولت گذاشته است. ما این ۱۴۰۰ میلیارد تومان را ۳۴۷۰ میلیارد تومان  نقد و نسیه فروختیم.

انتهای پیام/