عباس ادب نژاد

کشت و صنعت مغان که یکی از بنگاه های بزرگ اقتصادی کشور است التهابات غم انگیزی را در ماه های اخیر تجربه می کند که اصل را به حاشیه و حاشیه را به اصل کشانده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

این مجموعه با بیش از پنج دهه فعالیت تکیه گاه اقتصادی استان اردبیل و حتی سایر مناطق بوده و بیش از دو هزار نفر مشغول به کار هستند.

اعلام ورشکستگی و ضرردهی کشت و صنعت در ماه های اخیر موجب شد تا مسئولان دلسور استانی نسبت به چاره اندیشی و نجات این مجموعه از تعطیلی کامل همت کنند و به همین منظور کشت و صنعت به مزایده سپرده شد. اقدامی که از همان ابتدا با وجود اینکه تنها راهکار نجات کشت و صنعت از تعطیلی مطلق بود با ابراز عقیده های هیجانی همراه شد.

مزایده ای که با نظر و اطلاع قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و حتی نهاد ریاست جمهوری انجام شد به شش نوبت تکرار رسید تا بخش خصوصی گره از مشکلات این بنگاه بزرگ اقتصادی منطقه بگشاید.

اما مدعیانی که بعدها نیز هیزم بر آتش انتقادات بی اساس افزودند، بی توجه به وضعیت کشت و صنعت، اساس واگذاری را به علامت سوال و بار دیگر اظهار نظرهای شتابزده و هیجانی تبدیل کردند.

تمامی انتقاداتی که هنوز نیز به گواه دلسوزان استان صرفا آتش به خودی و تصفیه حساب شخصی است، موجب شد تا در ابتدا دادستان و در ادامه استاندار ماخوذ به حیا نسبت به بازنگری در خصوص روند واگذاری قول مساعد دهد.

در نهایت با رد اهلیت فرد اول، مطابق قوانین و با اطلاع دستگاه های اجرایی و قضایی و امنیتی، برنده دوم، کشت و صنعت مغان را با قبول شرایط سفت و سختی از آن خود کرد.

استاندار اردبیل بارها در رسانه ها روند واگذاری را تشریح کرد تا نکته مبهمی باقی نماند و یکی از شروط ابلاغی به برنده مزایده را ممانعت از فروش کشت و صنعت و تفکیک آن به قطعات کوچک عنوان کرد.

اما التهابات و شانتاژهای سیاسی زمانی تلخ و غم انگیز است که فاقد نظرات کارشناسی و ارزیابی عواید مثبت واگذاری چه برای استان و چه در نحوه مدیریت این بنگاه بزرگ است.

استاندار اردبیل که چهره ای غیر بومی اما متعصب به مسئولیت کاری است و در هر منطقه ای مسئولیت آغاز کرده به فکر آبادانی آن بوده در اردبیل نیز با وجود هیجانات و نظرات غیر کارشناسی خدمات بی شائبه خود را دریغ نکرده است.

حال این سوال پیش می آید که منتقدان و مدعیان آیا به نتایج و ثمرات مثبت واگذاری واقف هستند؟و آیا روند سابق فعالیت کشت و صنعت مغان را در وضعیتی که بخش عمده ای از آن تعطیل و در رکود بوده، موفق ارزیابی کرده اند که با ادامه روند مدیریتی آن به شکل سابق موافق هستند؟

کشت و صنعت مغان بیش از آنکه در ماه های اخیر طعم شیرین احیا و فعالیت مجدد را به مذاق مردم اردبیل بچشاند به حدی در بازی های سیاسی گرفتار مانده که اصل واگذاری آن به منظور احیای این مجموعه به حاشیه کشانده شده است.

مجموعه ای که معیشت دو هزار کارگر و مهندس از قبل فعالیت آن تامین می شود و مطابق وعده استاندار و اخذ تعهد از برنده مزایده به ۲۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت. موضوعی که در تصفیه حساب ها به حاشیه کشیده شد تا اصل ثمرات واگذاری از دید عموم پنهان شود.

سوال از مدعیانی که سینه چاکان جانبداری از کشت و صنعت شده اند این است که چرا چند و چون واگذاری و اثرات آن مورد بررسی قرار نگرفته و در تمامی ماجراهای انتقادی یک یا دو شخص به زیر تیغ نقد رفته اند؟ آیا زمان آن فرا نرسیده که جانبداری ها و انتقادات بی اساس به پایان رسیده و با نگاه کارشناسی مسائل این استان بررسی شود؟

انتهای پیام/