مدیرکل انتقال خون استان اردبیل با اشاره به افزایش تولید فراورده های خونی، گفت: امسال تاکنون ۲۹ هزار و ۸۰۰ واحد از این فرآورده در مناطق مختلف استان تولید و به مراکز درمانی ارسال شده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

بابک رضازاده
دکتر بابک رضا زاده با بیان اینکه میزان خون اهدا شده در استان در سال جاری در مقایسه با پارسال افزایش یافته، بیان کرد: ۸۴۱ واحد فرآورده خونی از مجموع فرآورده های خونی جمع آوری شده در استان به بیمارستان خلخال ارسال شده است.

وی افزود: شاخص میانگین اهدای خون در ۹ ماه امسال در استان اردبیل به ازای هر هزار نفر جمعیت ۳۰ نفر بوده که این آمار از شاخص میانگین آمار کشوری بالاتر است.

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل گفت: شاخص میانگین اهدای خون بانوان نیز در کشور پنج درصد است که این رقم در استان اردبیل ۶ درصد و بالاتر از میانگین کشوری می باشد.

رضازاده اظهار داشت: با توجه اینکه نیازمندان خونی گروه های خونی A+ و O+ در جامعه بیشتر از سایر گروه های خونی هستند، استان اردبیل نیز همانند دیگر مناطق از این قاعده مستثنی نبوده و نیاز خونی به این گروه های خونی بیش از سایر گروه ها است.

وی گفت: فرآورده های خونی از عمر کوتاه مدتی برخوردار بوده و به همین دلیل اهدای خون می بایست در طول ایام سال و به طور مستمر انجام گیرد.

 

انتهای پیام/ایرنا