.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

هواشناسی

پیرو پیش آکاهی قبل ساکنان حدود سه چهارم از ایران طی روزهای پایانی دی طوفانهای مخرب ، ریزش سنگین برف و باران و برودت کم سابقه را تجربه می کنند.
زبانه پرفشار و کانتورهای سرد قطب شمال تا فلات قاره خلیج فارس و دریای عمان رخنه کرده و در بسیاری از شهرستانهای گرمسیر مرکز و جنوب ایران سبب سرما و برف میشود.
در اردبیل نیز روز ۲۶ دی ابتدا طوفان گرمیج مخرب ۱۴۰ کیلومتری میوزد و از پنجشنبه تا عصر جمعه زیر موج سرما ، برف ، کولاک و یخبندان می رود. اختلال در زندگی ، تعطیلی چند روزه مدارس و دانشگاهها ، سختی ترددهای پیاده و سواره در گذرگاههای درون و برونشهری ، شکستن شاخه های درختان ، شیشه های پنجره ها و سرنگونی تابلوها و بیلبوردها ازجمله پیامدهای منفی احتمالی این بی هنجاریهای مثبت جوی در منطقه اردبیل خواهد بود. کاهش فشار و قطعی گاز به خاطر سیطرهء گستردهء برودت بر ایران و احتمال ترکیدگی لوله ها و کنتورهای آب و خسارت به بعضی مراکز پرورش طیور و دام براثر شدت سرما می تواند از دیگر عواقب این وضعیت حاد جوی باشد. روز دوشنبه ۲۴ دی نیز برف و سرما اردبیل و به خصوص جنوب و مرکز این استان را در بر می گیرد. بارش این سیستم همراه باد شدید و کولاک پیش بینی میشود. مجموع ارتفاع برف دوشنبه در شهر اردبیل ۱۵ تا ۲۰ و در گردنه ها ۳۵ تا ۴۵ و مجموع برف پنجشنبه و جمعه آینده در شهر ۲۵ تا ۳۰ و در جاده ها و نقاط کوهستانی ۳۵ تا ۴۵ سانتیمتر برآورد میگردد. در کل شهر تهران و جلگه گرمسیر مغان نیز اولین برف زمستان خواهد بارید.
سیستم قدرتمند بعدی به احتمال زیاد از هشتم بهمن وارد اردبیل شود هرچند طی هفته اول بهمن احتمال بارش برف زیاد است. دگرگونی الگوها به آگاهی می رسد.

مسعود وسیله

انتهای پیام/