.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

خبر


🔸فراخواندن کنسول عراق در مشهد به بغداد به دلیل تبلیغ مرکز کاشت مو

▫️وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که سرکنسول این کشور در شهر مشهد مقدس را به بغداد فراخوانده است.

▫️وزارت امور خارجه عراق پنجشنبه شب در اطلاعیه اعلام کرد که ‘یاسین شریف’ در پی انتشار یک ویدئوی مربوط به وی در فضای مجازی به بغداد احضار شده است.

▫️اطلاعیه به جزییات بیشتری اشاره نکرده اما در رسانه ها و فضای مجازی عراق ویدئوی منتشر شده است که سرکنسول عراق در مشهد را در حال تبلیغ برای یک مرکز جراحی زیبایی در شهر مشهد و معرفی آن با جزییات به شهروندان عراقی نشان می دهد./ ایرنا


🔸بازداشت ۴ نفر به اتهام دزدی سکه طلای ۱۰۰ کیلویی موزه برلین

▫️این سکه طلای ۱۰۰ کیلوگرمی موزه برلین به ارزش ۴٫۳ میلیون دلار از یک مدرسه قدیمی در سال ۲۰۱۷ به سرقت رفت و دیروز ۴ نفر به اتهام سرقت آن دادگاهی شدند.

▫️این، دومین سکه بزرگ جهان به قطر ۲۱ اینچ در سال ۲۰۰۷ ساخته شد که در زمان سرقت در ۲۷ مارس ۲۰۱۷ برای نمایش در موزه برلین آماده می شد.

▫️سارقان در آن ماجرا سکه طلا صد کیلوگرمی را از محفظه‌اش در موزه برلین دزدیدند.


🔸توزیع گسترده گوشت قرمز ۲۹ و ۴۰ هزار تومانی در روزهای آینده

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، از توزیع گسترده گوشت قرمز منجمد ۲۹ هزار تومانی و گوشت گرم ۴۰ هزار تومانی در روزهای آینده خبر داد:
▫️قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفند تازه بصورت مخلوط (لاشه ای)​ ۴۰ هزار تومان و برا‌ی گوشت منجمد گوسفند کیلویی ۲۹ هزار تومان در نظر گرفته شده که این عرضه در روز‌های آتی بصورت گسترده در بازار صورت می‌گیرد و تا وقتی که بازار کشش داشته باشد عرضه ادامه می‌یابد./ تسنیم


🔸توضیحات واعظی درباره انتقاد روحانی از صداوسیما

محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور درباره انتقاد رئیس‌جمهور از صداو سیما گفت:
▫️انتقاد رئیس جمهوری در جلسه با مدیران وزارت نیرو، یک مورد خاص بود. نظر رئیس‌جمهور این بود که در حال حاضر دشمنان تلاش زیادی دارند که ۴۰ سال انقلاب را ناکارآمد جلوه دهند و در این شرایط هیچ ابزاری کارآمدتر از #صداوسیما برای اطلاع‌رسانی به مردم وجود ندارد.

▫️رئیس جمهور با آن ادبیات از صداوسیما خواستند که به رسالت تاریخی خود عمل کرده و بیشتر دستاوردها و عملکردها ۴۰ سال گذشته از جمله عملکرد دولت در بخش‌های مختلف را به اطلاع مردم برساند/ ایسنا


🔸عربستان قانون مبارزه با کودک‌همسری را تصویب کرد

▫️مجلس شورای عربستان ضوابط جدید ثبت ازدواج را به تصویب رساند و ازدواج دختران و پسران زیر ۱۸ سال را منوط به کسب اجازه از دادگاه کرد.

▫️رئیس مجلس شورای عربستان در بیانیه‌ای مطبوعاتی که رسانه‌های عربستانی آن را منتشر کردند، تاکید کرد در سایه گسترش پدیده ازدواج زودهنگام دختران (کودک‌همسری) و درخواست‌های صورت‌گرفته برای منع گسترش این پدیده مقرر شد ازدواج افراد زیر ۱۵ سال به طور کلی ممنوع و مسئله ازدواج افراد زیر ۱۸ سال چه پسر و چه دختر به شکل موردی در دادگاه مطرح و با حکم دادگاه این امر انجام شود./اعتمادآنلاین


🔸ورود سامانه بارشی از یکشنبه

▫️برای امروز و فردا در بیشتر مناطق کشور جوی آرام پیش‌بینی شده است، اما در غرب سواحل دریای خزر و اردبیل وزش باد جنوبی و افزایش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود.

▫️فردا شنبه در شهرهای پرجمعیت و صنعتی غلظت آلاینده‌های جوی افزایش می یابد.

▫️از یکشنبه سامانه جدید بارشی از غرب وارد کشور می‌شود


🔸گاس‌هیدینگ معروف سرمربی تراکتورسازی می‌شود؟

▫️#خبرآنلاین؛ محمد تقوی از سمت خودش در تراکتورسازی استعفا داده است.از تبریز خبر می‌رسد که مسئولان این تیم به دنبال استخدام یک سرمربی نامدار هستند.در حال حاضر از گاس‌هیدینگ برای حضور در تبریز نام برده می‌شود.

▫️هیدینگ مربی امید های تیم ملی چین است و برای آمدن به ایرا باید با فدراسیون چین به توافق برسد.هنوز هیچ مدام از مسئولان تراکتورسازی در این باره اظهار نظری نکرده‌اند.


🔸️ابتکار خبر داد: آزادی و مرخصی ۱۶۰ زندانی زن و تخصیص اعتبار ۲۰۰میلیون تومانی/ تلاش برای صدور رای باز برای مادران زندانی

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت:
▫️بیش از ۱۶۰ مددجو در بند نسوان فردیس از مرخصی پایان حبس منجر به آزادی بهره‌مند شدند و به همه زندانیان زن که استحقاق مرخصی را داشتند یکماه مرخصی اعطا شد.

▫️برای زنانی که به دلیل بدهی در زندان ها هستند ستاد یا جاهای مختلف ممکن است کمک کنند مخصوصا اگر جرائم عمد نباشد/برنا


🔸رحیمی: دادستان کشور به موضوع فتنه ۹۸ ورود پیدا کند

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید:
▫️استفاده برخی از کلمه فتنه ۹۸ را بهره گیری نابجا از بیانات رهبری است.

▫️دادستان کل کشور باید به این موضوع ورود پیدا کند چون این عبارات تنها برای مردم نگرانی ایجاد می‌کند/ ایسنا


🔸نسخه حناچی برای بی‌پولی در سال ۹۸/ زمین سوخته‌ای به نام شهرداری تهران

براساس اعلام اعضای شورای شهر تهران پیش‌نویس بودجه سال ۹۸ شهرداری تهران اواخر این ماه به شورای شهر تهران تقدیم می‌شود.

▫️همزمان شهردار تهران می گوید لایحه بودجه پیشنهادی برای سال آینده از دیدگاه شهرداران کشور ایده آل نیست.

▫️ایده‌آل نبودن آن اما بیشتر مربوط به حذف سهم کلانشهرها از بودجه ۹۸ است که شهرداران کلانشهرهای کشور امید دارند این بند در مجلس به بودجه افزوده شود


🔸آشنا: مصوب بود که دی‌ماه ۹۶ را به خشونت بکشند

«حسام‌الدین آشنا» درباره تجمعات گسترده دی‌ماه سال گذشته گفت:
▫️نحوه برخورد با این تجمعات پخته‌تر از تمام موارد مشابه در تاریخ جمهوری اسلامی بود.

▫️در دی ۹۶ یک نفر ایستاد و مسئولیت برعهده گرفت و ماجرا مدیریت شد، وگرنه برنامه، اسقاط دولت بود/ ایسنا


🔸تعطیلی بیمارستان یک روز پس از آغاز به کار

▫️بیمارستان مادر مشهد که سوم آذر امسال توسط وزیر وقت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مشهد افتتاح شده بود، با گذشت ۴۸ روز هنوز بیماری پذیرش نکرده است.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره می‌گوید:
▫️بعد از افتتاح رسمی بیمارستان توسط وزیر وقت بهداشت، این بیمارستان می‌توانسته پذیرش بیمار داشته باشد ولی مدیران بیمارستان به دنبال انعقاد قرارداد با بیمه‌ها رفتند و پذیرش بیمار را به بعد از قرارداد موکول کردند!/ مهر


🔸 نقشی که تماشای دوباره‌اش داریوش کاردان را حسابی غمگین کرد

▫️#خبرآنلاین، داریوش کاردان تصویری از خود را در سریال «سال‌های مشروطه» در اینستاگرام به اشتراک گذاشت و در توضیح آن نوشت:

▫️امشب باز هم‌ بخش هایی از سریال سال‌های مشروطه را از شبکه یک دیدم… چه سخت بود بازی کردن در نقش میرزا آقاخان نوری و طراحی نقشه قتل امیر کبیر !! دلم خیلی خیلی گرفت و غمگین شدم.


🔸 چین نخستین ماهواره جهان در سال ۲۰۱۹ را به فضا پرتاب کرد

▫️نخستین ماهواره ۲۰۱۹ با نام ‘جونگ شی ۲D’ بامداد امروز جمعه از مرکز پرتاب ماهواره ‘شی چانگ’ واقع در استان سیچوان چین با موفقیت به فضا پرتاب شد.

▫️این ماهواره ساعت ۱:۱۱ بامداد امروز جمعه ۱۱ ژانویه، با استفاده از موشک ‘لانگ مارچ ۳B’ با موفقیت به مدار از پیش تعین شده ماه پرتاب شد.

▫️پرتاب این ماهواره ۲۹۸ امین پرواز موشک از ماهواره برهای خانواده ‘لانگ مارچ’ بود./ایرنا


🔸واکنش کی‌روش درباره پیشنهاد تیم ملی فوتبال کلمبیا و توافقش با این تیم: از ماه جولای مسئولان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش نخواستند قرارداد من طولانی مدت شود

کی‌روش در نشست خبری قبل از بازی با ویتنام:
▫️فدراسیون فوتبال ایران با هماهنگی وزارت ورزش نخواستند ماندن من طولانی تر شود.

▫️الان زمان مناسبی برای مطرح کردن اینگونه صحبت ها نیست چون الان وظیفه ای دارم که باید تمرکزم را روی بازی با ویتنام و عراق بگذارم.

▫️مسیر بسیار بلندی را پیش رو داریم. باید بگویم وقتی قرارداد ۶ ماهه ای را با فدراسیون فوتبال امضا کردم برای این بود که آرزوی میلیون ها ایرانی و خانواده خودم که تیمم هستند را برآورده کنم.

▫️ما به تفاضل گل بالا در بازی با ویتنام فکر نمی کنیم چون مغرور نیستیم.

▫️من همیشه تلاش کرده ام مسائل پایه و شخصیتی را به بازیکنانم بیاموزم، احترام به حریف یکی از اصول من است و اگر به حریف احترام نگذاریم اصول را زیر پا گذاشته ایم


🔸بازداشت سارقان بیهوش کننده مسافران اتوبوسها در مشهد

فرمانده انتظامی مشهد:گفت:
▫️سارقانی که در استانهای مختلف کشور با بیهوش کردن مسافران اتوبوسهای بین شهری اقدام به سرقت می کردند در مشهد شناسایی و دستگیر شدند.

▫️سارقان با سوار شدن در اتوبوسهای بین شهری به عنوان مسافر، پس از شناسایی طعمه های خود به آنها نوشیدنیهای پلمب شده را تعارف کرده و می خوراندند که قرصهای خواب آور و مواد بیهوشی به آن اضافه شده بود. دزدان پس از بیهوشی مسافران پولهای نقد و اشیاء باارزش آنها را سرقت می کردند و در میانه راه از اتوبوس پیاده می شدند./ ایرنا


🔸تیم‌ملی در امارات امنیت ندارد!

▫️تمرینات تیم ملی در خلال جام ملت های آسیا در امارات پیگیری می شود و حالا تیم ملی در ورزشگاه آل نهیان، محل برگزاری مسابقه بعدی تیم ملی در مقابل ویتنام به تمرینات خود ادامه می دهد. با این حال این ورزشگاه امنیت کافی برای تیم ملی ندارد.

▫️پیرامون این ورزشگاه برج های بلندی ساخته شده که با توجه به ارتفاع کم و نداشتن سقف این قابلیت را به رقبای ایران می دهد به طور کامل تمرینات تیم ملی ایران را نظاره کنند. بنابراین به نظر نمی رسد تیم ملی در امارات امنیت تاکتیکی ندارد.


🔸علم‌الهدی: در اجرای اقتصاد مقاومتی درجا می‌زنیم/ چشم ما به چهار تا لبخند اروپایی کافر است

حجت‌الاسلام سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته مشهد گفت:
▫️از چهار سال قبل که رهبری مولفه‌ها، شاخصه‌ها، راهکارها و طرح‌های اقتصاد مقاومتی را گفته‌اند ولی ما درجا می‌زنیم، دوستان کمیسیون تلفیق بررسی کنند اقتصاد مقاومتی در بودجه ۹۸ کجایش است؟ اقتصاد مقاومتی، خط رهبری است و جریانی است که رهبری آن را به عنوان باطل‌السحر توطئه‌های اقتصادی امریکا اعلام کردند.

▫️ ما اگر به اقتصاد مقاومتی رسیدگی نکنیم و در مقابل شگردهای دشمن، مردم آسیب ببینند در صحرای محشر مسئولان نمی‌توانند پاسخگو باشند، حجت خدا چهار سال بیانیه می‌دهد، هشدار می‌دهد ولی چشم ما به چهار تا لبخند اروپایی کافر است که به ما لبخند بزنند یا نزنند. این کشور امام زمان (عج) است؟ /ایلنا


🔸ابوترابی فرد، خطیب موقت نماز جمعه: نمایندگان مجلس با نگاه به منافع بلندمدت کشور به بحث بودجه بپردازند

▫️لایحه بودجه تبیین کننده نقشه راه کشور در طول یک سال است

▫️باید نگاه در نظام بودجه ریزی در کوتاه مدت تغییر کند و نکاتی که رهبر عالی‌قدر در خصوص بودجه اشاره کردند بیانگر ضرورت بر این تحول است

▫️صاحب نظران اظهار می‌کنند بین ۴۰ تا ۵۰ درصد فرار مالیاتی داریم

▫️اصلاح نظام مالیاتی به معنا افزایش نرخ مالیات نیست/ ایسنا


🔸پلیس سوئیس مرد ۲۲ ساله‌ای به نام اورهان که در یک مکان عمومی فریاد «الله اکبر» برآورده بود، ۲۱۳ دلار جریمه کرد.

▫️پلیس ضمن دفاع از کاری که انجام داده تاکید کرد اگر هر کس دیگری در مکان عمومی فریاد بزند جریمه می شود.

▫️معمولا تروریستها قبل از انفجار خود فریاد «الله اکبر» سر می دهند و این عامل باعث وحشت مردم در غرب شده است


🔸وزارت خارجه آمریکا: محدودیت سفر ایرانیان به آمریکا لغو نمی‌شود

▫️”برایان هوک” رئیس گروه اقدام ویژه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا گفته است به دلیل آنکه حکومت ایران سابقه شهروندان ایرانی را برای بررسی در اختیار آمریکا قرار نمی‌دهد، محدودیت سفر ایرانی‌ها به آمریکا لغو نخواهد شد.

▫️هوک در ویدیویی که در حساب توییتری وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده ادعا کرد که حکومت ایران نقصر این وضعیت است.

▫️ترامپ از سال ۱۳۹۵ محدودیت‌های بیشتر و تازه‌تری را برای سفر ایرانیان به آمریکا وضع کرد/دویچه وله


🔸خبر مهم معاون وزیر صنعت در خصوص قیمت خودروهای پیش‌فروش شده

عباس تابش، مدیرعامل سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت:
▫️در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.

▫️همچنین شرکت های خودروسازی مکلف هستند حداقل ۸۰ درصد تولید خود را به تعهدات معوق اختصاص داده و ۲۰ درصد فروش فوری با هدف کاهش نرخ بازار داشته باشند.

▫️خودروسازان در تعهدات پیش فروش عادی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها تا ۳۱ مردادماه ۹۷ است به قیمت های مصوب مورد عمل در موعد تحویل(مندرج در فرم قرارداد) ملزم هستند و نباید افزایشی نسبت به قیمت های مصوب داشته باشند./تسنیم


🔸واکنش شهرداری تهران به خبر پیشنهاد پولی شدن تونل‌ها

▫️طرح اخذ بهای تردد از تونل های شهری در قالب لایحه از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران پیشنهاد شده و صِرف ارائه پیشنهاد به منزله پذیرش آن نیست.

▫️این طرح هنوز به استحضار و تایید شهردار تهران نرسیده و صرفا در مرحله پیشنهاد است./ایسنا


🔸نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس:
حقوق کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور نیست و حقوق دریافتی آنان کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد.
▫️دولت باید توجه هر چه بیشتر به معیشت اقشار مختلف مردم به ویژه کارگران داشته باشد/ایسنا


🔸رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی: تعداد شرکت های زیان‌ده در آستان قدس را به صفر رساندیم

▫️روزی که مسئولیت #آستان_قدس به اینجانب واگذار شد عملکرد سالیانه ۱۰ شرکت از مجموعه اقتصادی آستان با زیان مواجه بود که با برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های انجام شده، تعداد شرکت‌های زیان‌ده در آستان قدس را به صفر رساندیم.

▫️ما اجازه نداده‌ایم حتی یک قطعه طلایی که یک بانوی دلداده حضرت سال‌ها پیش برای حرم نذر کرده، فروخته شود. آنها نگهداری می‌شوند و در موارد لازم ساخت و ساز حرم مانند مناره‌های صحن جامع که اخیراً بخشی از آن مطلا می‌شود، به‌کار گرفته می‌شود؛ این امانتداری وظیفه و افتخار ماست/ رجانیوز


🔸مردم دستگاه پول‌سازی نیستند

▫️حجت نظری، عضو شورای شهر تهران در اکانت توئیتر خود درباره اخذ عوارض برای تردد در تونل‌ها نوشت:
▫️اخذ عوارض از خودروها برای تردد در تونل‌های شهری صرفا ایده‌ایست که معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار مطرح کرده و لایحه‌ای برای آن به شورا نیامده.

▫️مردم دستگاه پولسازی برای جبران کسری بودجه نیستند و باشناختی که از همکارانم دارم این پیشنهاددر صورت ارائه به شورای شهر رد می‌شود.


📡 کاربران ۶۵ سال به بالا بیشتر از سایر گروههای سنی دیگر، اخبار جعلی را به اشتراک می گذارند.

🔸 طبق تحقیق منتشر شده در مجله Science Advances افراد محافظه‌کار بیشتر از سایر گروههای سیاسی، اخبار جعلی را در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا دست به دست کرده اند.


🔸نمایندگان مجلس بریتانیا خواستار تشکیل وزارت گرسنگی شدند

▫️یک گزارش مجلس نمایندگان بریتانیا نشان می‌دهد از هر پنج کودک زیر ۱۵ سال این کشور، یک نفر در خانه‌ای رشد می‌کند که به دلیل کمبود مالی یا دیگر منابع دچار محدودیت در دسترسی به غذا است.

▫️ بنابر یافته‌های کمیسیون، مشکل تامین منابع مالی باعث شده تا خانواده‌ها به سوی غذاهای ارزان‌قیمت پرکالری سوق داده شوند که همین مطلب، بروز سوءتغذیه و اضافه‌وزن را سبب شده است.

▫️این گزارش ۵۶ صفحه‌ای توسط کمیسیونی مرکب از نمایندگان حزب محافظه‌کار حاکم و حزب مخالف کارگر تهیه شده است به دولت پیشنهاد می‌کند برای رفع مشکل، تاسیس وزارتخانه‌ای مجزا برای حل معضل گرسنگی را تدارک ببیند./یورونیوز


🔸موگرینی: با جامعه بین‌الملل برای حفظ برجام همکاری می‌کنیم

▫️رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تازه‌ترین اظهارات خود بار دیگر به مواضع مثبت اتحادیه اروپا برای حفظ برجام تاکید کرد و گفت که برجام برای حفظ امنیت اتحادیه اروپا و خاورمیانه ضرورت دارد/ایسنا


🔸پلاسکویی‌ها باید از مالیات معاف شوند/ به اتاق تهران مراجعه کنید

▫️رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک اعلام کرد براساس قانون و مصوبه هیات وزیران، کسبه آسیب‌دیده پلاسکو باید از مالیات معاف می‌شدند و اگر تعدادی مشمول این قانون نشده‌اند به اتاق اصناف تهران مراجعه کنند تا به مشکلات‌شان رسیدگی کنیم./ایسنا


📡 دختر فراری عربستانی که در فرودگاه بانکوک تقاضای پناهندگی کرده بود، به کانادا می رود.

🔸 مقامات سازمان ملل مدارک Rahaf Mohammed al-Qunun را برای پذیرش درخواست پناهندگی به استرالیا فرستاده بودند اما ظاهرا دختر ۱۸ ساله به کانادا برای پناهندگی می رود.g


🔸پاسخ ایران به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه فرانسه درباره فعالیت‌های موشکی

سخنگوی وزارت امور خارجه:

▫️قویا معتقدیم تلاش برای القا و تحمیلِ تفسیری نادرست از قطعنامه ۲۲۳۱ در مورد برنامه موشکی ایران رفتاری غیرمسئولانه است.

▫️انتظار می‌رود فرانسه از تکرار ادعاهای نادرست مخالفان برجام خودداری کند./ایسنا


🔸چهار اثر گران‌قیمت دهمین حراج تهران ⁩

▫️دهمین حراج تهران ⁩غروب امروز با ۱۱۴ اثر از «هنر معاصر ایران» ۳۴ میلیارد و ۳۸۸ میلیون تومان فروخت.

۱- اثری بدون عنوان از منیر فرمانفرماییان؛ ۴ میلیارد تومان
‏۲- «پی+روز+جی» اثری از حسین زنده‌رودی؛ ۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون
‏۳- اثری بدون عنوان از منیر فرمانفرماییان؛ ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون
‏۴- «پرنده‌ها» اثری از بهمن محصص؛ ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون/ ایرنا


🔸واکنش ظریف به نمایش ضدایرانی جدید آمریکا در «ورشو»

وزیر امورخارجه در توئیتر نوشت:
▫️جهت یادآوری به میزبان/شرکت‌کنندگان همایش ضدایرانی: کسانی که در آخرین نمایش ضدایرانی آمریکا شرکت کردند یا مرده‌اند یا سیاه‌رو شده‌اند و یا به حاشیه رانده شدند. و ایران قوی‌تر از همیشه است.

▫️دولت لهستان نمی‌تواند این ننگ را پاک کند: در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد این کشور اکنون میزبان سیرک مذبوحانه ایران‌ستیزان شده است.

انتهای پیام/