صف های طولانی، سکه‌های چند ریالی، تماس‌های کوتاهِ چند جمله‌ای و منتظرانی که هر یک دقیقه با کوبیدن سکه‌ای به شیشه، تمام افکارت را برهم می‌زدند و تو علاوه بر تحمل گرمای داخل باجه تلفن همگانی باید اعتراض و هیاهوی دیگران را هم به جان می‌خریدی.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

سرور- آی تی- مخابرات
در ایستگاه به انتظار اتوبوس ایستاده‌ام و از سر بیکاری رفت و آمدهای ره‌گذران را رصد می‌کنم، صدای بوق خودروها که حجمی از کلافه‌گی را تقدیمت می‌کنند با صدای رهگذری که در حال داد و بیداد کردن است فضا را از حالت عادی خود درآورده است، برایم جای سوال می‌شود که چرا در مقابل داد و فریادهای این مرد جوابی دریافت نمی‌شود، اطراف را زیر نظر می‌گیرم و در همین حال نگاهم به باجه تلفن همگانی کنار پیاده رو می‌افتد، بله صدا از همان جا است، صدای پیرمردی که انگار تُن صدایش با بلندگو برابری می‌کند کل خیابان را گرفته است، تنها چیزی که از حرفایش متوجه می‌شوم این است که تلفن همراهش را جا گذاشته و مجبور به استفاده از تلفن همگانی شده و از این وضعیت هم بسیار آزرده‌خاطر است.

خیلی وقت بود که کسی را هنگام استفاده از تلفن همگانی نمی‌دیدم و این توفیق اجباری پیرمرد برای استفاده از تلفن همگانی به علت نبود موبایل مرا به سال‌های پیش سوق داد که باجه‌های تلفن همگانی صف‌های طولانی را به خود می‌دیدند و طرفدارهای زیادی داشتند که گاه از جانب همین طرفدارانشان به علت عملکرد نامطلوب مشتی هم نوش جان می‌کردند.


هنوز هم با گذشت سال‌ها در کنار پیاده‌روها جا خشک کرده‌اند اما خلوت‌تر و ساکت‌تر از همیشه؛ انگار فقط برای اعلام بودن و تزئین شهر کاربرد دارند، اما باکمی تامل می‌شود به نکته‌ای دیگر می‌رسیم این که در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی ارتباطی دیگر نیازی به تلفن همگانی احساس نمی‌شود و مردم به راحتی در آن لحظه می‌توانند با هر کس و هر کجای دنیا که بخواهند ارتباط برقرار کنند و حتی کارهای اداری بانکی و خدماتی را هم از طریق همین تکنولوژی‌ها انجام می‌دهند.

علت از رده خارج شدن این باجه‌های تلفن همگانی پیشرفت چشم‌گیر حوزه مخابرات بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در کشور می‌باشد، در حوزه مخابرات بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کشور ایران به موفقیت‌های فراوانی با پای کار آمدن متخصصان داخلی کسب کرده است، بطوری که حالا طراحی و ساخت تجهیزات دیجیتال هم در داخل کشور انجام می‌شود و تکنولوژی قدیمی به فناوری دیجیتال تبدیل شده است و این نشان از آن دارد که کشور ایران در کنار استقلال سیاسی که بعد پیروزی انقلاب اسلامی به دست آورده به استقلال، قدرت و توانمندی در حوزه فناوری نیز رسیده است.

نبود امکانات رفاهی و مهم‌تر از همه چیز وابستگی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور به کشورهای بیگانه قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هیچ‌گاه از ذهن و یاد ملت ایران فراموش نمی‌شود، ملتی که خواستار آزادگی، عدالت و اتکا به نیروهای خود می‌باشد بدون شک لایق بهترین امکانات است در همین راستا و برای فراهم کردن امکانات، پس از پیروزی انقلاب اسلامی عرصه ارتباطات و مخابرات هم‌سو با سایر علوم و فناوری‌ها به پیشرفت چشم‌گیری دست یافته است، به طوری که بر اساس آمارها در سال ۱۳۵۷ همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی تعداد ۸۰۵ هزار خط تلفن در کشور وجود داشت و ضریب نفوذ تلفن حدود ۲ درصد بود اما این میزان در سال ۹۷ به تعداد ۵۹ میلیون خط تلفن ثابت در کشور ارتقا یافته است.

در استان اردبیل نیز با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی پیشرفت‌های قابل تقدیری در حوزه مخابرات صورت گرفته است، به‌طوری که در هر سه حوزه تلفن همراه، شبکه کافونوری و فیبرنوری با ارتقای خدمات‌رسانی به مشتریان روبه‌رو شده است و گفتنی است که هم‌پای همه کشورها در حوزه ارتباطات از آخرین متدها بهره‌مند هستیم.

استان اردبیل همچون دیگر شهرها قبل از انقلاب اسلامی در این زمینه وضعیت قابل قبولی نداشت تا جایی که تا قبل از انقلاب در استان اردبیل ۴۸۵۰ شماره تلفن ثابت مشغول بکار بود و خوشبختانه با تلاش همه‌جانبه مسئولان و متخصصان داخلی این حوزه این تعداد در سال ۹۷ بعد از چهل سال به ۴۲۳هزار و ۶۷۳ رسیده است.

ضریب نفود تلفن همراه در اردبیل ۹۹ درصد است

خبرنگار خبرگزاری فارس در اردبیل گفت‌وگویی با مدیرعامل شرکت مخابرات استان اردبیل برای بررسی آخرین وضعیت استان در حوزه مخابرات صورت داده است که به شرح ذیل است:

بهمن اسماعیل‌زاده با اشاره به پیشرفت بی‌نظیر استان در حوزه مخابرات، اظهار می‌کند: به جرات می‌توان گفت قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ تلفن همراهی در استان اردبیل واگذار نشده بود که خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یک میلیون و ۲۶۰ هزار شماره تلفن همراه اول در استان واگذار و ضریب نفوذ تلفن همراه در استان اردبیل به بیش از ۹۹ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه خدمات ارائه شده در طی چهل سال گذشته بسیار ارزنده و قابل قبول است، اظهار کرد: در بخش تلفن‌همراه با توسعه زیرساخت‌های لازم و ایجاد ۴۶۶سایت BTS و توسعه مرکز MSC به یک میلیون و ۷۰۰ هزار شماره و تغییرات لازم و واگذاری تلفن‌همراه به یک میلیون و ۲۶۰ شماره مشترک رسیده که ضریب نفوذ آن بالای ۹۰ درصد می‌شود و این در حالی است که ظریب نفوذ تلفن‌همراه در اردبیل تا قبل از انقلاب صفر بوده است.

سرقت تلفن موبایل

مدیرعامل شرکت مخابرات اردبیل با اشاره به اینکه در طی دو سال اخیر تمامی سایت‌ها در تمام شهرهای استان مجهز به تکنولوژی ۳G تلفن همراه اول شده است، تصریح کرد: علاوه بر این همه شهرستان‌ها و شهرهای استان تکنولوژی‌های ۴G ،۳G و همچنین شهرهای اردبیل، سرعین و پارس‌آباد تکنولوزی ۴٫۵G نصب و راه‌اندازی که همچنان توسعه این بخش ادامه دارد.

اسماعیل‌زاده با اشاره به مشغول بکار بودن ۴ هزار و ۸۵۰ شماره تلفن ثابت در استان و دارا بودن تنها یک روستا به ارتباط تلفن ثابت تا قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ادامه داد: با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خدمات‌رسانی در تمامی حوزه‌ها به مردم بالا گرفت و تمامی مسئولان برای رسیدن به این اهداف تلاش جانانه کردند که مخابرات ایران هم عملکرد قابل قبولی در این مدت داشته بطوری که در استان اردبیل در حال حاضر با تلاش‌های شبانه‌روزی در شهرهای اردبیل بیش از ۴۲۱ هزار و ۹۹۱ شماره تلفن مشغول بکار و یک هزار و ۶۸۲ روستا دارای ارتباط و تلفن ثابت خانگی هستند که بیش از ۳۳ درصد ضریب نفوذ را شامل می شود که قبل از انقلاب اسلامی ۰/۶۱ بوده است.

وی با توجه به اجرایی شدن طرح یکپارچگی شبکه روستایی تلفن همراه بیان کرد: با نصب ۱۹۵ ایستگاه GSM روستایی و ایجاد ظرفیت ۹۵ هزار شماره علاوه بر واگذاری تلفن در روستاهای استان امکان، تحت پوشش قرار گرفتن تلفن همراه را در بخش اعظمی از روستا فراهم ساخته است.

مدیرعامل شرکت مخابرات اردبیل گفت: مخابرات منطقه اردبیل در زمینه تلفن ثابت با نصب و راه‌اندازی سیستم‌های جدید NGN_IMS با ظرفیت سوئیچ ۱۰۰ هزار شماره‌ای که شامل ۲۵درصد ظرفیت سوئیچ‌های استان می‌شود و توسعه‌های خود را در این بخش شروع کرده است.

اجرای ۴هزار و ۸۸۰ کیلومتر فیبرنوری در اردبیل

مدیرعامل شرکت مخابرات اردبیل گفت: در واگذری فیبرنوری از استان‌های پیشرو هستیم که تا به امروز ۴هزار و ۸۸۰کیلومتر فیبر نوری در مناطق مختلف استان اجرا شده است.
اسماعیل‌زاده تصریح کرد: در جهت افزایش ضریب امنیت خطوط ارتباطی رینگ فیبرنوری در شمال استان شهرهای اردبیل، مشگین‌شهر، پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و رینگ فیبرنوری جنوب استان در شهرهای اردبیل، خلخال و کوثر و رینگ سرعین اجرا شده است.

وی افزود: با اجرای فیبرنوری در استان به عنوان یک زیرساخت اساسی شبکه ارتباطی قوی سطح استان فراهم شده که این کار باهدف تامین زیرساخت‌های لازم در واگذاری اینترنت پرسرعت و تقویت خط دیتا در مناطق روستایی و دور افتاده انجام می‌شود.

واگذاری ۸۴ هزار و ۲۵۰ خط اینترنت پرسرعت ADSL و VDSL

مدیرعامل شرکت مخابرات گفت: اواخر سال ۹۰ واگذاری ADSLدر مخابرات استان اردبیل ‌شروع شد و در طی ۷ سال گذشته با نصب حدود ۹۴هزار پورت در تمامی شهرهای استان امکانات دیتا فراهم شده و امکان واگذاری VDSL علاوه بر این شهرها در ۱۷۷ بخش و روستا نیز میسر شده است که در حال حاضر ۸۴ هزار و ۲۵۰ خط اینترنت پرسرعت ADSL و VDSL واگذار شده است.

اسماعیل‌زاده تاکید کرد: همچنین از اواخر سال ۱۳۹۵ به منظور بسترسازی برای ارائه سرویس‌هایی با پهنای باند FTTC و FTTH اقدامات موثری انجام گردیده که در مجموع برای پیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی، تجاری، دولتی و صنعتی امکانات لازم فراهم شده که در حال حاضر فرآیند واگذاری آغاز شده و در آینده‌ای نزدیک شاهد رشد همه جانبه این سرویس‌ها در سطح استان اردبیل خواهیم شد.

وی در ادامه به ارائه پیشرفت شاخص‌های مخابراتی استان اردبیل از اول انقلاب تا به اکنون اشاره کرد و گفت: تعداد کل تلفن منصوبه تا قبل از پیروزی ‌شکوهمند انقلاب اسلامی به ۵۰۴۸ بود که در آبان سال ۹۷ به ۵۱۴ هزار و ۵۰۰ تعداد افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت مخابرات اردبیل، افزود: تعداد تلفن همگانی از ۵۰ دستگاه تا قبل از انقلاب به ۳ هزار و ۲۷۷ دستگاه افزایش یافته و تعداد سایت BTS از صفر سایت به ۴۶۶ سایت، تعداد روستاهای دارای امکانات CT، روستاهای دارای اینترنت پرسرعت، روستاهای و منصوبه ADSL روستای به ترتیب از صفر روستا به ‌۳۲۰ روستا، ۲۴۳ روستا و ۲۱ هزار و ۵۸۴ روستا افزایش یافته که این حجم از پیشرفت در خدمات‌رسانی بسیار چشم‌گیر است.

دنیای امروز…
در دنیایی امروز مخابرات بستر ارتباطات است به‌طوری که توسعه مخابرات در یک کشور به عنوان بستر توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می‌رود به طور حتم اگر کشوری در کی از ایجاد ارتباط بهتر با دیگران نداشته باشد پیشرفت مقدوری نخواهد داشت.

انتهای پیام/فارس