مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با اشاره به اینکه ۳۵ درصد منابع آب استان در بخش های مختلف به سبب مصرف بی رویه هدر می رود، گفت: در سال های اخیر ۱۲۰ میلیون متر مکعب منابع آب این استان به دلیل خاکی بودن کانال های آبی هدر رفته است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: ۳۵ درصد منابع آب این استان در بخش های مختلف به سبب مصرف بی رویه هدر می رود که باید جلوی آن گرفته شود.

اصغر سلیمان زاده بیان کرد: برای جلوگیری از هدر رفت آب، اصلاح شبکه های آبی در بخش های مختلف شرب و کشاورزی و همچنین اصلاح شیوه کشاورزی و رعایت الگوی مصرف ضروری است.

وی با اشاره به اینکه برای نجات نسل های آینده از بحران بوجود آمده نیازمند مدیریت مصرف آب هستیم ،گفت: برای ترویج فرهنگ مصرف آب طرح داناب با مشارکت دانش آموزان استان برگزار شد و در این طرح بیش از ۱۰۰ مدرسه، ۳۰۰ ناجی آب و پنج هزار دانش آموز مشارکت داشتند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با بیان اینکه بیش از ۱۳۰ میلیارد متر مکعب از آب تجدید پذیر و استراتژیک کشور با مصارف بی رویه از دسترس خارج می شود، افزود: طبق استاندارد جهانی باید تنها ۴۰ درصد از آب های تجدیدپذیر مصرف شود که متاسفانه این آمار در کشور حدود ۹۰ درصد است.

سلیمان زاده اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در زمینه آبیاری تحت فشار و قطره ای اقدامات خوبی را انجام دادند که امید است با صرفه جویی ۲۵ درصدی از آب مشکلات آب شرب و صنعتی برطرف شود.

وی گفت: ذخایر آب پنج سال آینده دشت اردبیل مصرف شده و این رقم به این معنی است که اگر هم ‌اکنون به مدت پنج سال آب مصرف نکنیم، منابع آبی به وضعیت اولیه می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با بیان اینکه در دشت اردبیل با ۶۳۲ میلیون متر مکعب کسری منابع زیرزمینی آب مواجه هستیم، افزود: وضعیت کنونی این دشت را در آستانه فرونشست قرار داده و یکی از ۳۵۵ دشت ممنوعه کشور است.

سلیمان زاده بیان کرد: کاهش محسوس بارش ‌ها در سال‌ های اخیر، برداشت بی‌ رویه از آب ‌های زیرزمینی و نیز حفر چاه‌ های غیرمجاز و برداشت‌ های اضافه از چاه ‌ها برای مصرف در کشاورزی از جمله مهم ترین عوامل کاهش ذخیره در این دشت می باشد.

وی معتقد است که برای حفظ و افزایش ذخیره آب در پشت سدها و نیز منابع زیرزمینی، تغییر الگوی کشت ، تغییر روش آبیاری، استفاده از گونه های کشاورزی کم مصرف آب، آبیاری قطره ای و تحت فشار در استان ضروری است.

براساس آمارهای موجود در سال های اخیر ۱۲۰ میلیون متر مکعب منابع آب این استان به دلیل خاکی بودن کانال های آبی هدر رفته است.

 

انتهای پیام/