استان اردبیل واقع در شمال غرب کشور در چهار دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ناهمواری و مشکلات بسیاری را پشت سرگذاشته است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

استان اردبیل واقع در شمال غرب کشور در چهار دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ناهمواری و مشکلات بسیاری را پشت سرگذاشته است. به برکت انقلاب اسلامی که با شعار محرومیت‌زدایی به پیروزی رسید، اردبیل توانست در چهار دهه از شهری محروم با امکانات حداقلی به مرکز یک استان ارتقا یافته و در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، گردشگری و معدن به جایگاه برتر در بین سایر استان‌ها دست یابد.

در استان اردبیل نقطه صفر محرومیت رنگ باخته است

تربیت ولایی و اتکا به توان داخلی که رمز پیروزی در انقلاب اسلامی بود، سرلوحه مسئولان و شهروندان اردبیلی در چهار دهه اخیر بوده و می‌توان گفت در این استان نقطه صفر محرومیت رنگ باخته است و در تمامی ۱۰ شهرستان آن شکوفایی و بالندگی مشاهده می‌شود؛ تا جایی که تا قبل از انقلاب اسلامی تمامی امور اداری منطقه اردبیل با طی مسافت ۳۰۰ کیلومتری در تبریز به عنوان مرکز استان انجام می‌شد اما بعد از پیروزی انقلاب و در دهه‌های ۶۰ و ۷۰، برخی ادارات این شهر به اداره کل ارتقا یافتدر نهایت در سال ۷۲ استان جدید اردبیل شکل گرفت.

از جمله دیگر برکات پیروزی انقلاب این بود که تعداد شهرستان های استان از چهار مورد به ۱۰ مورد افزایش یافت. به رغم جمعیت قابل توجه در شههای پارس آباد، بیله سوار، نمین، نیر، سرعین و کوثر، ساکنان آن‌ها برای اخذ خدمات ناگزیر به طی مسافت طولانی بودند و بعد از انقلاب این شهها به شهرستان ارتقا یافتند و شههای استان به بیش از دو برابر افزایش یافت.

اکبر بهنام جو

استاندار اردبیل اظهار داشت: مهمترین برکت پیروزی انقلاب اسلامی برای اردبیل، استان شدن آن و در نتیجه توسعه کمی و کیفی خدمات ارائه شده است؛ به ‌طوری‌ که در پی استان شدن تحولات این منطقه با شتاب قابل توجهی همراه بوده و رشد و بالندگی آن کاملا مشهود است.

اردبیل قطب کشاورزی کشور است

اکبر بهنام‌جو با تاکید به اینکه در گذشته کشاورزی محور توسعه این منطقه بود، افزود: به واسطه استان شدن، توسعه کشاورزی اردبیل متناسب با ظرفیت و توان آن قابل توجه است و پروژه‌های عمرانی و زیربنایی شاخصی که در این منطقه اجرا شده است، موجب شده اردبیل امروز به عنوان قطب کشاورزی کشور قلمداد شود.

وی با اشاره به فعالیت کشت و صنعت مغان در شمال استان، تصریح کرد: این مجموعه بعد از انقلاب با توسعه همراه بوده و در ماه‌های اخیر نیز واگذاری قانونی آن به بخش خصوصی عملیاتی شد که به زودی شاهد اشتغال‌زایی قابل توجه آن خواهیم بود.

رئیس شورای اداری استان تصریح کرد: تا قبل از انقلاب مجموع تولیدات محصولات کشاورزی استان کمتر از ۲۰۰ هزار تن بود اما امروز میزان تولیدات به ۴٫۵ میلیون تن رسیده و با اجرای شبکه پایاب خداآفرین یک میلیون تن دیگر به محصولات کشاورزی اضافه می‌شود.

بهنام‌جو با بیان اینکه در راستای طرح مهار آب‌های مرزی، بزرگ‌ترین طرح آبی کشور در استان اردبیل اجرا می‌شود، اظهار کرد: قبل از انقلاب مقدار بسیاری از آب‌های مرزی ارس از منطقه و کشور خارج می‌شد اما با احداث شبکه پایاب سد خداآفرین، سد عمارت، سد احمد بیگلو، سدتازه کند و سد عنبران، علاوه بر جلوگیری از هدررفت آب، بیش از ۷۷ هزار هکتار به اراضی زراعی آبی استان افزوده می‌شود.

وی تصریح کرد: قبل از انقلاب تمامی محصولات زراعی و دامی منطقه به صورت خام خارج می‌شد اما در دهه‌های اخیر صنایع تبدیلی و تکمیلی متعددی در استان دایر شده و کارخانه‌ها، انبارها و سیلوهای متعددی احداث شده است.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه بخشی از تحولات حوزه کشاورزی استان مکانیزاسیون آن و افزایش ضریب نفوذ از کمتر از هفت دهم درصد به ۲٫۸ درصد، است، افزود: همچنین در زمینه  تغییر الگوی کشت اقدامات قابل توجهی صورت گرفته تا محصولات با ارزش افزوده بالا و آب بری کمتری تولید شود که از آن جمله پسته، زعفران، کلزا، بادام زمینی و دانه های روغنی است.

راه‌اندازی ۲۰ شهرک صنعتی در استانی محروم

مطابق اظهارات استاندار اردبیل، این منطقه توانسته شاهد تحول چشم‌گیر در حوزه های مختلف از جمله صنعت باشد؛ هر چند به تعبیر کارشناسان و به اعتراف مسئولان توسعه صنعتی استان اردبیل مقبول نیست اما بعد از انقلاب اسلامی ۲۰ شهرک و ناحیه صنعتی در استان دایر شده و راه اندازی ۲۳ ناحیه صنعتی جدید نیز در دستور کار قرار گرفته است.

استاندار اردبیل با یادآوری راه اندازی گمرکات استان تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دو گمرک اردبیل و بیله سوار و پایانه مرزی بیله سوار راه‌اندازی شد که در راستای حمل و نقل بار و صادرات و واردات اثرات چشمگیری داشته و با ۲۴ ساعته شدن گمرک بیله سوار هم حمل و نقل بار و هم جابه جایی مسافر با رشد مطلوب مواجه شد.

بهنام‌جو اظهار کرد: راه‌اندازی نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر با ۳۰ مگاوات برق و استفاده از حرارت هسته مرکزی کره زمین، راه‌اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی با تولید ۷۲۰ مگاوات برق در فاز نخست و افزایش آن تا ۱۴۴۰ مگاوات در فاز بعدی پروژه‌های شاخص استان بوده و علاوه بر نیروگاه CHP  انگوت با ظرفیت ۱۴ مگاوات، چند طرح دیگر با ۲۰۰مگاوات در حال اجرا است.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان با بیان اینکه اردبیل از رویکرد جدید تولید انرژی پاک غافل نبوده است، افزود: در بخش‌هایی از استان تولید انرژی خورشیدی و بادی آغاز شده است و با توجه به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال گسترش است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تمام شهرها و روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت برق برخوردار هستند، گفت: در بخش گازرسانی نیز تمام مناطق شهری و بیش از ۸۰ درصد از روستاهای استان از شبکه گاز برخوردار هستند؛ همچنین نیمی از صنایع از گاز به عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

استاندار اردبیل افزود: احداث انبار بزرگ نفت، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی نمین و ایجاد منطقه آزاد تجاری و راه اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی بزرگی همچون سیمان اردبیل، نساجی اردبیل، آرتاویل تایر، صنایع پتروشیمی و پلیمر و صنایع چوبی دستاوردهای استان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

معرفی اردبیل به عنوان مقصد اصلی گردشگری

در کنار تلاش دولت برای رونق دو بخش کشاورزی و صنعتی استان، در دهه‌های اخیر گردشگری اردبیل با رشد چشمگیری مواجه بوده و در نهایت توسط استاندار اردبیل به عنوان محور نخست توسعه استان قلمداد شد.

بهنام‌جو با تاکید به اینکه اردبیل یکی از مقاصد اصلی گردشگری کشور است، افزود: برای خروج از فصلی بودن آن نیز تمهیداتی اندیشیده شده و در راستای توسعه زیرساخت‌ها برنامه‌ریزی شده است؛ به طوری که راه اندازی خط ریلی اردبیل- میانه و توسعه بزرگراه‌ها برنامه میان مدت و بلند مدتی ترسیم شده تا اجرای ۴۰۰ کیلومتر بزرگراه در دست اقدام است.

رئیس شورای اداری استان با اشاره به احداث فرودگاه بین المللی اردبیل بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: قبل از انقلاب تنها فرودگاه این منطقه فرودگاه پارس آباد با تعداد پرواز محدود بود و راه‌اندازی فرودگاه اردبیل در دهه‌های اخیر منجر به رونق گردشگری شده است.

وی با یادآوری احداث جاده سرچم و گردنه صائین افزود: تنها در جاده سرچم مسیر اردبیل به پایتخت سه ساعت کاهش یافته و اجرای محورهای جدید ارتباطی از جمله کلور- درام در دست اقدام است تا بتوان ارتباط استان با استان‌های همسایه و مرکز کشور را تسهیل کرد.

بهنام‌جو در خصوص تقویت تاسیسات گردشگری نیز گفت: راه‌اندازی بزرگ‌ترین پل معلق کشور، مجتمع‌های آبدرمانی و استخرهای آبگرم، پیست اسکی آلوارس، پیست اسکی اندبیل ، پیست اسکی روی چمن فندقلو و بیش از ۲۰۰ مجتمع اقامتی در ۴ دهه اخیر انجام شده است.

وی افزود: تقویت تاسیسات درمانی، مراکز آموزش عالی، مدارس، مرکز درمان ناباروری، پارک علم و فناوری از دیگر اقدامات صورت گرفته است که توانسته اردبیل را در ردیف استان‌های امن، موفق و رو به توسعه قرار دهد.

انتهای پیام/تسنیم