از سحرگاه ۲۰ بهمن با ورود پیشانی ناوه اطلسی از مرزهای شمالغرب در ‍آذربایجانها و اردبیل باد جنوب غرب متوقف و روند کاهش دما در این مناطق آغاز شده است. هم اکنون در بعضی نقاط واقع در شرق و شمالشرق استان اردبیل از جمله در فرودگاه و بلندی های منتهی به گیلان باران و برف […]


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

هواشناسی

از سحرگاه ۲۰ بهمن با ورود پیشانی ناوه اطلسی از مرزهای شمالغرب در ‍آذربایجانها و اردبیل باد جنوب غرب متوقف و روند کاهش دما در این مناطق آغاز شده است.
هم اکنون در بعضی نقاط واقع در شرق و شمالشرق استان اردبیل از جمله در فرودگاه و بلندی های منتهی به گیلان باران و برف آغاز شده است.
برخلاف گفته سازمان هواشناسی ، یک سیستم وارد ایران نشده که دارای دو قسمت شمالی و جنوبی است بلکه پهنهء ایران از اواخر دیروز (جمعه ۱۹ بهمن) زیر تاثیر دو سیستم جداگانه قرار گرفته که شامل سیستم اطلسی و یک چرخند دریایی می شود. بارش برف و سرمای ناوه اطلسی از سپیده دم امروز در اردبیل آغاز و به تناوب تا چهارشنبه ادامه می یابد. ۲۲ بهمن هوای اردبیل سرد و به خصوص از ظهر تا شب برفی است. شمال غرب و کرانه خزر ازجمله مناطق فعالیت این ناوه است. چرخند آبهای گرم جنوبی نیز از قبل ظهر یکشنبه از جنوب وارد و در پهنهء پهناوری از کشورمان تا چهارشنبه سبب باران و رعد و برق و برف خواهد شد. این چرخند بسیار عظیم و فعالتر بوده و در اکثر نقاط ایران سبب ریزش سنگین و خسارت میشود. سرما به مناطق مرکزی و بلندی های جنوب ایران کشیده و میزان برف در بعضی نقاط خراسان رضوی تا ۵۰ سانتیمتر تخمین زده میشود. سیستم فعال بعدی از اواخر جمعه ۲۶ بهمن وارد و تا دوشنبه سبب برف در اردبیل و نقاط همجوار میشود.
مسعود وسیله

انتهای پیام/