به بهانه سفر نوبخت اردبیل

شنیدن سخنان برخی مسئولان سابق همزمان با ورود نوبخت به استان، دل هر شهروندی را به درد می آورد. چرل عامدانه یا نخواسته بجای استفاده ازفرصت ، فرصت سوزی می کنیم؟


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

علی نوبخت

در خبرها خواندیم استان اردبیل روز دوشنبه میهمان معاون رئیس جمهور است و وی سخنران مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال دراردبیل خواهد بود.شنیده می شود علاوه بر سخنرانی نوبخت در این مراسم، به درخواست استاندار اردبیل، هیاتی کارشناسی و اقتصادی برای بررسی پروژه های عمرانی استان، نوبخت را در این سفر همراهی می کنند.

اکثریت قریب به اتفاق شهروندان استان، اصحاب رسانه و قلم به خوبی اطلاع دارند که استاندار و نمایندگان استان همواره در سخنان خود در جلسات مطبوعاتی و بازدیدها، از مساعدت های رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در اختصاص بودجه مورد نیاز به پروژه های استان به نیکی یاد کرده اند. نمونه بارز این مساعدت را می توان در احیاء پروژه راه آهن اردبیل به عینه مشاهده کرد.

کارهای مطالعاتی راه آهن اردبیل از سال ۷۷ شروع شد و فاز عملیاتی آن نیز از سال ۸۲ آغاز شد. اعتبار این پروژه از سال ۹۰ تا ۹۵ مابین ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان متناوب بوده است. در سال ۹۵ فشارهای اعضای کمیسیون عمران مجلس در طرح تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه و با اصرار استاندار و نمایندگان مجلس، جواب داد به طوری که نوبخت در فصل زمستان و در زیر بارش شدید برف در محل پروژه حاضر شد و با اختصاص ۵۸ میلیارد تومان اوراق قرضه جهت پرداخت مطالبات پیمانکاران موافقت کرد.

تداوم این تلاش ها باعث شد در سال ۹۶ و ۹۷ بودجه پروژه تا ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته و این امید در بین شهروندان ایجاد شود که بعد از ۲ دهه انتظار، در سال ۹۹ شاهد افتتاح این پروژه باشند.

حال که با عنایت الهی و تلاش مسئولان بلند پایه استان و در راس آنها رهنمودهای کارساز نماینده ولی فقیه در اردبیل نتیجه داده و راه آهن از رکود و رخوت رهایی یافته.

 

علی نوبخت

چرا در روز ۲۲ بهمن سالجاری، از سایر مطالبات مرتبط با سازمان برنامه و بودجه کشور غافل باشیم؟ مگر وضعیت جاده های مواصلاتی استان چه در شمال و چه در جنوب، با توجه به افزایش قابل توجه ترددها و گردشگر پذیر بودن استان، نیازمند اختصاص بودجه اساسی ندارد؟ مگر مشکلات موجود در حوزه بهداشت و سلامت شهرها و مرکز استان هم به مثابه جادها نیاز به بازنگری اساسی و چاره اندیش ندارد؟

کاری نداریم که نوبخت چون زاده گیلان است و از روی تعلق خاطر، به استان خود بیشتر خدمت می کند کما اینکه اگر شهروندان استان های دیگر نیز با همین هجمه به نوبخت حمله نمایند، آیا مشکلی از مشکلات آنها حل خواهد کرد؟ استان گیلان ۱۳ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد و بیش از ۵/۲ میلیون نفر جمعیت که با توجه به موقعیت جغرافیایی”همجواری با دریای خزر، وجود بنادر کشتیرانی و مناطق آزاد، گردشگر پذیری بالا، جمعیت زیاد، تکثر نمایندگان در مجلس، نزدیکی به مرکز و… ” مستعد جذب اعتبار و پیشرفت است.

شنیدن سخنان برخی مسئولان سابق همزمان با ورود نوبخت به استان، دل هر شهروندی را به درد می آورد. چرل عامدانه یا نخواسته بجای استفاده ازفرصت ، فرصت سوزی می کنیم؟ چرا از فرصت حضور این مقام بلندپایه دولت در استان که به گواه سیاسیون مرکز نشین، از اضلاع اصلی چینش کابینه و یار غار روحانی نیز می باشد، برای پیشبرد اهداف متعالی بهره نمی بریم؟ آیا فکر نمی کنیم که این گونه حرکات انفرادی و نداشتن انسجام باعث شده است که در میان بیش از ۳۰ ولایت کشور در رده های آخر جا خشک کنیم؟

 

علی نوبخت

 

حضور حماسی مردم در سخنرانی معاون رئیس جمهور و راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال نشان خواهد داد که دیگر مردم از سخنان حزبی و جناحی خسته شده اند و فقط از افرادی حمایت خواهند کرد که به فکر توسعه و پیشرفت استان اردبیل هستند واگر پایتخت نشینان اردبیلی و ظاهرا دلسوز استان از سنگ اندازی های خود دست بکشند و اجازه دهند مسئولان استان برنامه های خود را اجرایی کنند چنانچه طلسم چندین ساله راه آهن اردبیل شکسته شد، در سایر حوزه ها نیز اگر اصولی و منطقی با همین رویه پیش برویم، دسترسی به موفقیت دور از ذهن نیست.

به یاد داشته باشیم که فقط در بحث تعریض و بهسازی جاده های استان، علاوه بر سهولت در حمل و نقل، از میزان مرگ و میر ها و مراجعه به مراکز درمانی کاسته شده و گردشگران بیشتری را میزبانی خواهیم کرد.یک مثّل قدیمی در بین عشایر هست که می گوید: آشیغی فری ساخلا، بهتان چی دی ائل گزر. اکنون این فرصت مهیا شده و ما موظف هستیم این فرصت پیش آمده را ارج نهیم، میزبانی شایسته باشیم، به دور از جناح بندی های روزمره، هدف را در تحقق آرمان ها و خواسته ها ببینیم. نوبخت را در شرایطی قراردهیم تا برگه استقبال ما، اصلی ترین برگ برنده مسئولان و مردم استان باشد در تخصیص بودجه به حل مشکلات جاده های استان.

امیدبایرام زاده

 

انتهای پیام/