معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: از ۲۵ شهر استان هشت شهر هم اکنون با تنش آبی مواجه می باشند، اردبیل، نمین، عنبران، مشگین شهر،لاهرود، گیوی، خلخال و فخرآباد شهرهای گرفتار با تنش آبی هستند و در برخی از آنها در تامین کافی آب شرب نیز مشکلاتی وجود دارد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

آب- آبرسانی- خشکسالی
نبی الله پاسبان بیان کرد: در اجرای پروژه های تعادل بخشی، امسال نسبت به پر و مسلوب المنفعه کردن ۹۳ حلقه چاه در این استان اقدام شد.

وی افزود : با این کار از اضافه برداشت ۳۰ حلقه چاه مجاز دارای پروانه بهره برداری کشاورزی با تقلیل منصوبات جلوگیری شد.

پاسبان اظهار داشت: برای جلوگیری از کسری آبخوان های زیرزمینی استان، مجموع صرفه جویی بعمل آمده در ۱۲۳ حلقه چاه مذکور ۵٫۵ میلیون متر مکعب بوده که از مجموع چاه های پر شده در طول این بازه زمانی ۳۱ حلقه چاه غیر مجاز و ۲۴ حلقه چاه دارای اضافه برداشت با حجم صرفه جویی ۳٫۱ میلیون متر مکعب آب مربوط به محدوده مطالعاتی اردبیل می باشد.

وی با اشاره به اینکه برنامه تعادل بخشی جزو برنامه های اولویت دار وزارت نیرو می باشد، گفت: برغم محدودیت ها با اقدامات غیر سازه ای شرکت، اعم از پر کردن چاه و جلوگیری از اضافه برداشت و نصب کنتور اثر بخشی مثبتی در آبخوان های استان مشاهده می شود.

در سال های اخیر مسئولان استان اردبیل از تنش بی آبی خبر می دهند که از چند سال پیش استان را تهدید می کند و اگر مدیریت مصرف، بازیابی و تقویت سفره های زیر زمینی و مهار و ساماندهی روان آب ها صورت نگیرد می تواند به بحرانی جدی تبدیل شود.

هشت شهر از ۲۵ شهر استان هم اکنون با تنش آبی مواجه می باشند، اردبیل، نمین، عنبران، مشگین شهر،لاهرود، گیوی، خلخال و فخرآباد شهرهای گرفتار با تنش آبی هستند و در برخی از آنها در تامین کافی آب شرب نیز مشکلاتی وجود دارد.

تعداد روستاهای دارای مشکل آب در استان نیز رقم قابل توجهی را شامل می شود و برخی آمارها تعداد روستاهایی که آب آنها با تانکر تامین می شود را ۷۰ روستا ذکر می کنند.

 

انتهای پیام/ایرنا