مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل با اشاره به بهره برداری از ۳۳ طرح هادی و بهسازی معابر روستایی این استان در سال جاری گفت: برای اجرای این طرح ها ۱۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

فرهاد سبحانی بیان کرد: برای اجرا و تکمیل این طرح ها شامل زیرسازی، آسفالت، سنگفرش و بهسازی معابر روستایی ۱۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی گفت: در اجرای طرح هادی ۴۲۶ روستای استان با مسیر ۶۳۵ کیلومتری و بیش از ۸۸۰ هزار متر مکعب عملیات خاکی ، آواربرداری، خاکبرداری و خاکریزی ۶۱۰ هزار متر مکعب زیرسازی و بیش از ۲ میلیون متر مربع روسازی اعم از آسفالت و سنگفرش اجرا شد.

سبحانی با بیان اینکه مطالعات ۳۵ طرح هادی روستایی استان به پایان رسیده ، از اجرای این طرح ها از سال آینده در مناطق روستایی خبرداد.

سبحانی گفت: بنیاد مسکن در طول چهار دهه فعالیت ، ضمن مطالعه و تهیه طرح هادی برای تمام روستاهای بالای ۲۰خانوار به تعداد هزار و ۱۷ روستا و ۴۰ مورد روستای زیر ۲۰ خانوار ، طرح بازنگری ۱۷۰ طرح هادی روستاهای با عمر بالای بیش از ۱۰ سال را اجرا کرده است.

وی با بیان اینکه اجرای طرح ملی مقاوم سازی مسکن روستایی افزایش استحکام بنا و سازه های روستاها را در مقابل حوادث طبیعی همچون زلزله بهمراه داشته ، اظهار داشت: برای بهسازی و مقاوم ‌سازی واحدهای کم دوام و بی‌دوام روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت شامل ۵۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی ۱۲ سال تلاش شده است.

سبحانی افزود: این نهاد با ارائه تسهیلات بلاعوض و یا کم بهره با بازپرداخت طولانی مدت همراه با ارائه مشاوره های کارشناسی رایگان و نظارت بر اجرای پروژه ها ، تسیهلات یارانه دار برای تعمیر ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی نیاز به تعمیر کمک کرد.

وی گفت: همچنین با ایجاد فضا و سکونت‌ گاه ‌های مناسب نسبت به صاحب‌ خانه کردن اقشار آسیب پذیر ، تامین مسکن برای خانواده ‌های فاقد سرپناه و کمک به احداث مسکن برای خانواده ‌های زیرپوشش کمیته امداد و مددجویان زیر پوشش سازمان بهزیستی، خانواده ‌های بی‌سرپرست و یا بد سرپرست و خانواده‌ های دارای ۲ معلول کمک مالی بلاعوض شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل احداث هشت هزار و ۵۸۵ واحد مسکونی برای محرومان بی سرپناه و اقشار کم درآمد در شهرهای استان اردبیل را گوشه ای از عملکرد این نهاد ذکر کرد.

سبحانی اظهار داشت: تاکنون بیش از ۴۹۰ واحد مسکونی از محل کمک های مالی حساب ۱۰۰ حضرت امام خمینی (ره) برای خانواده ‌های محروم و اقشار فاقد سرپناه احداث و ۲ هزار و ۹۵۹ واحد مسکونی ارزان‌ قیمت نیز به خانواده‌ های بی‌ بضاعت و کم ‌درآمد تحویل شده است.

وی از افزایش سقف تسهیلات بانکی مقاوم سازی مسکن روستایی خبر داد و گفت: سقف این تسهیلات در مناطق روستایی ۲۵۰ میلیون ریال با کارمزد پایین و بازپرداخت ۱۵ ساله می باشد.

 

انتهای پیام/ایرنا