معاون دانشکده علوم پزشکی و رییس مرکز بهداشت خلخال گفت: امسال ۲۲۹ نفر از اهالی این شهرستان مورد حمله سگ های ولگرد قرار گرفته و در بیمارستان و مراکز درمانی مورد معالجه و درمان قرار گرفتند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

ایرج اعتبار بیان کرد: برای درمان افراد گزیده شده از سوی سگ ها و مایه کوبی این افراد بیش از ۱۵ میلیارد ریال از سوی دانشکده علوم پزشکی هزینه شد.

وی با اشاره به حمله چند قلاده سگ ولگرد به یک کودک ۷ ساله در خلخال در روزهای اخیر گفت: علاوه بر مراقبت های ویژه این کودک در بیمارستان امام، ۴۵ میلیون ریال برای تزریق واکسن هاری و داروهای گرانقیمت ضد بیماری های مشترک حیوان و با انسان هزینه شد.

اعتباراظهار کرد: تا زمانی که اتلاف سگ های ولگرد در سال های گذشته از لحاظ قانونی به شبکه بهداشت و درمان خلخال سپرده شده بود، این کار بموقع و بدون هیچ ملاحظه ای صورت می گرفت و چنین بحرانی از لحاظ افزایش جمعیت این حیوان در جوامع شهری و روستایی منطقه پیش نیامده بود.

وی افزود: از سال ۹۶ که جمع آوری و اتلاف این حیوانات از حیطه اختیارات دانشکده علوم پزشکی خلخال خارج شده هیچ یک از دستور العمل های مربوط به مقابله با ازدیاد این حیوان در جوامع شهری و روستایی این شهرستان بدرستی اجرا نمی شود.

معاون دانشکده علوم پزشکی و رییس مرکز بهداشت خلخال گفت: دستورالعمل های جدید مبنی بر زنده گیری سگ های ولگرد نمی تواند مانع از صراحت قانون بر اصل اتلاف سگ های ولگرد برای جلوگیری از هرگونه آلودگی جامعه و شیوع بیماری های ناشی از پرسه زدن این حیوان در محیط زندگی مردم باشد.

 

انتهای پیام/ایرنا