مسعود وسیله

نمایهء مربوط به میزان دمای کمینه شهرهای استان اردبیل از امروز در سایت اداره کل هواشناسی این استان غیرفعال شده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

مسعود وسیله

نمایهء مربوط به میزان دمای کمینه شهرهای استان اردبیل از امروز در سایت اداره کل هواشناسی این استان غیرفعال شده است
پارامترهای جوی مانند رطوبت (نم) نسبی ، دمای کنونی ، بیشینه و کمینه و مقدار بارندگی ۲۴ ساعت ، سرعت و جانب وزش باد ، وضعیت آسمان از نظر پوشش ابر و آفتابی و بارش برف و باران در سایتهای هواشناسی استانها و اردبیل اطلاع رسانی میشوند. این اطلاعات که پاره ای از آنها مانند کمینه و بیشینهء دما و مقدار بارش هر ۲۴ ساعت و پارامترهایی مانند وضعیت آسمان ، دما و جهت و سرعت باد هر یک ساعت یکبار به صورت خودکار تازه (آپدیت) میشوند ازطریق این سایت در اختیار مخاطبان قرار می گیرند. مشخص نیست که آیا نمایهء مربوط به دمای کمینهء شهرهای اردبیل براثر نقص فنی غیرفعال شده است یا اینکه متولیان ذیربط بنابه علتی آن را غیرفعال کرده اند.
این روزها که منابع رسمی و غیر رسمی اطلاع دهی در ایران به شکل بی رویه افزایش یافته اند بعضی به اصطلاح فعالان خبری ، بدون توجه به محتوا و درستی مطلب و بطور صرف به منظور بالا بردن تعداد مخاطبان ، هر اتفاقی را به عنوان خبر روی این سایتها و کانالها قرار میدهند. ازجمله این خبرها که امروز روی خروجی یک خبرگزاری قرار گرفت و بعضی از خبرگزاری ها و کانال های خبری ، تقلیدوار و برای عقب نماندن از قافله آن را با نام خود بازتاب دادند مطلبی بود با این عنوان : «دمای هوای بعضی شهرهای استان اردبیل به ۱۱ درجه زیر صفر رسید»
این متن درحالی به نقل از مدیرکل هواشناسی اردبیل در رسانه ها بازتاب داشت که با توجه واقع بینانه به موضوع باید گفت به هیچ عنوان خبر محسوب نمیشود. از عناصر مهم که یک رویداد را میتواند به عنوان خبر مطرح کند اهمیت و استثنأ است که هیچ کدام شامل این مورد نمی شود. کمینهء منفی ۱۱ برای شهرهای سردسیر استان اردبیل در این روز سال ، سرمای حاد محسوب نمی شود بلکه کم هم هست. این مطلب شامل استثنأ هم نمیشود و برای مثال اگر از ابتدای فصل سرما تاکنون اکثر روزها کمینهء دما در این شهرها اغلب بین ۵ درجه بالای صفر تا منفی ۵ قرار داشت و به عبارتی ساکنان این مناطق با زمستان گرم مواجه بودند و سپیده دم گذشته دما به منفی ۱۱ می رسید می شد با محوریت عنصر استثنأ از این رویداد خبر تهیه کرد. اما امسال چنین وضعیتی در منطقه نبوده است.

انتهای پیام/