عضو هیأت رئیسه اتاق ایران:

عضو هیأت رئیسه اتاق ایران گفت: در استان اردبیل متأسفانه مصوبات کمیته تسهیل اجرا نمی‌شود و جالب است برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها نسبت به تفسیر این مصوبات نیز به نفع خود اقدام می‌کنند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

حسین پیرموذن

حسین پیرمؤذن در جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاران در اتاق بازرگانی اردبیل که با حضور معاون دادگستری، دادستان اردبیل و همچنین مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها برگزار شد، اظهار کرد:‌ معلوم نیست چرا مصوبات کمیته تسهیل در استان از سوی مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها اجرایی نمی‌شود و آنها به دنبال بهانه هستند تا این مصوبات قانونی را به شکلی دور بزنند.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد این مصوبات و همچنین مصوبات کمیته حمایت قضایی به شکل دقیق و درست اجرایی و عملیاتی شود تا زمینه توانمندی واحدهای تولیدی و اقتصادی و پشتیبانی از سرمایه‌گذاران به شکل قانونی فراهم آید.

عضو هیأت رئیسه اتاق ایران گفت: نباید به بهانه‌های مختلف نظیر ورشکستگی واحدهای تولیدی آنها را از تسهیلات کم بهره و سرمایه در گردش محروم کنیم چرا که برخی از واحدهای تولیدی استان اردبیل به دلیل شرایط خاص اقتصادی از توان و بضاعت چندان مناسبی برخوردار نبوده و در حد و توان معمولی قادر به ادامه حیات هستند.

در این جلسه پرونده سه واحد تولیدی که با بانک‌های عامل و برخی از دستگاه‌های اجرایی مشکل داشتند، مطرح شد که پرونده اول مربوط به مرغداری آرتا جوجه بود که مدیرعامل این واحد تولیدی اعلام کرد: ما هم اکنون در شرکت آرتا جوجه زمینه اشتغال ۸۵۰ نفر نیرو را در کنار یک‌هزار و ۵۰۰ نفر کارگر فصلی فراهم کردیم به طوریکه هشت درصد تولید جوجه یک روزه را در کشور عهده‌دار هستیم.

حاج نوری افزود: بدون اینکه ریالی از تسهیلات بانکی استفاده کرده باشیم در حال حاضر قادر به تولید ماهانه یک‌هزار و ۲۵۰ تن گوشت سفید هستیم که توان توسعه آن را تا پنج هزار تن در این مجموعه داریم.

وی از آرتا جوجه به عنوان یک زنجیره کامل تولید گوشت سفید یاد کرد و ادامه داد: ما از مرحله جوجه‌کشی تا مرحله تولید و عرضه به بازار و همچنین تأمین نهاده‌های مورد نیاز در خود این مجموعه اقدامات قانونی را انجام‌ می‌دهیم و امیدواریم در صدور مجوز برای توسعه این واحد، جهاد کشاورزی همکاری لازم را انجام دهد.

مدیرعامل این واحد تولیدی بیان کرد: هم اکنون جهاد از ارائه پروانه برای طرح‌های توسعه این شرکت امتنا می‌کند که از کمیته حمایت قضایی انتظار داریم نسبت به دستور لازم برای اعمال قوانین حمایتی از این واحد تولیدی اقداماتی را انجام داده و بستر یک حرکت تحولی در بخش تولید گوشت سفید در استان در این شرایط حساس فراهم آید.

در این جلسه رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل نیز اظهار کرد: ما در حمایت از سرمایه‌گذاران حتی در روزهای تعطیل نیز آماده ارائه خدمات هستیم به طوریکه در کمتر از ۲۴ ساعت قادر به پاسخگویی به استعلام برای انتقال پروانه هستیم و دیگر نیازی نمی‌بینیم که در این استعلام از وصول مطالبات بانک‌ها اطلاعاتی را کسب کرده و یا آن را اعمال کنیم.

شهرام محمدی تصریح کرد: ما برای هر سرمایه‌گذار قادر هستیم حتی بدون مراجعه به مرکز استان پروانه فعالیت صادر کنیم و در این زمینه مشکلات و نارسایی‌های گذشته به سرعت برطرف شده است.

وی به مزیت تولید محصولات کشاورزی در سطح ملی و استانی اشاره کرد و گفت: نباید با برخی از قوانین دست و پا گیر زمینه دلسردی سرمایه‌گذاران را فراهم کنیم که امیدواریم رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل که عضو هیأت رئیسه اتاق ایران است، نسبت به انتقال مطالبات سازمان نظام مهندسی در صدور مجوزهای سریع برای صاحبان تولید اقدامات قانونی را انجام دهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل افزود: باید فواصل واحدهای تولیدی به ویژه در مرغداری‌ها و گلخانه‌ها که در برخی از قوانین گذشته بر آن تاکید شده، از بین برود و در هر موقعیتی زمینه برای افزایش توان تولید و سپردن کار به اهل آن به خوبی فراهم آید.

پرونده های دادگستری

در این جلسه همچنین نسبت به احداث جایگاه سوخت در نزدیکی منطقه گردشگری شورابیل مجوز لازم صادر شده و مقرر شد با در نظر گرفتن کاربری فضای سبز مکان مورد نظر برای احداث پمپ بنزین اقدامات قانونی در جهت صدور مجوزها از طریق شورای سرمایه‌گذاری در شهرداری فراهم آمده و در کوتاه‌‌ترین زمان نسبت به تغییر کاربری و همچنین بسترسازی برای احداث این پمپ بنزین در مجموعه اطراف شورابیل برای ارائه خدمات به گردشگران فراهم آید.

در این جلسه همچنین مشکل کارخانه آتا ماشین مورد بررسی قرار گرفت که مدیر این مجموعه تولیدی اعلام کرد: ما به شدت نیازمند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش هستیم تا از تعطیلی و اخراج کارگران در این مجموعه جلوگیری شود چرا که در حال حاضر ۲۵۰ میلیون تومان حقوق و ۷۰ میلیون تومان حق بیمه از طریق این شرکت پرداخت می‌شود.

زرین قبا در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در حال حاضر مواد اولیه ما در گمرک اردبیل چند روزی است معطل مانده که انتظار داریم نسبت به ترخیص آن هر چه سریعتر اقدام شود تا ما در این ایام پایانی سال که باید ۷۰۰ میلیون تومان عیدی و حقوق به کارگران پرداخت کنیم، مجموعه را سرپا نگه داشته و زمینه فعالیت مجدد آن فراهم آید.

در این جلسه معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل برای تسهیل سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان در هر سه پرونده دستور صریح و حمایتی را از این واحدها صادر کرد.

انتهای پیام/ایسنا