رییس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خلخال گفت: ۳۰ درصد از اهالی این شهرستان چاق بوده و ۳۸٫۶ درصد هم اضافه وزن دارند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)


دکتر علی اکبر شکارچی بیان کرد: بررسی ها از وضعیت جسمانی جمعیت این منطقه نشان می دهد که ۱٫۵ درصد از شهرندان خلخال لاغر بوده و ۲۹٫۲ درصد نیز وزن عادی دارند.

وی با اشاره به کاهش بیماری های واگیردار در جامعه بیان کرد: با این حال میزان بیماری های غیر واگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی افزایش یافته و مهم ترین علت آن نیز کم تحرکی، تغذیه نامناسب، بی توجهی به ورزش است.

شکارچی گفت: طرح خطر سنجی دانشکده علوم پزشکی این شهرستان با هدف تغییر سبک زندگی و سنجش وضعیت جسمانی افراد بالای ۳۰ سال از چند سال پیش آغاز اما استقبال خوبی از آن صورت نگرفته و ۳۷ هزار و ۷۶۰ نفر زیرپوشش طرح قرار گرفته اند.

وی با بیان اینکه تمام خدمات ارائه شده در این طرح از جمله انجام آزمایش های مختلف رایگان است، افزود: مراجعان به مراکز درمانی پس از گذراندن مراحل آزمایش خطر سنجی که با هدف پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی صورت می گیرد کارت سنجش سلامت دریافت می کنند.

رییس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خلخال گفت: در این طرح دارندگان کارت های سبز سالم بوده ، افراد دارای کارت زرد نیاز به مراقبت پایین پزشکی و افراد دارای کارت قرمز نیاز به مراجعه سه ماهه به پزشک دارند.

دکتر شکارچی همچنین اظهار داشت: امسال ۲ میلیون و ۵۹۳ هزار خدمت پزشکی و درمانی به مردم منطقه ارائه شده و ۹۷ درصد از مردم این شهرستان نیز دست کم یک بار از خدمات این مراکز درمانی بهره مند شده اند.

وی بیان کرد: با راه اندازی سامانه سیب (سلامت یکپارچه بهداشتی) ارائه هر گونه خدمات بهداشتی و درمانی در مراکز بهداشتی شهری و روستایی بصورت آنلاین و الکترونیکی صورت می گیرد.

شکارچی گفت: بر اساس آمار دریافتی از سامانه نظر سنجی دانشکده علوم پزشکی خلخال ۹۷ درصد از مراجعان به مراکز درمانی از نحوه و نوع خدمات ارائه شده رضایت داشته اند.

 

انتهای پیام/ایرنا