دادستان عمومی و انقلاب خلخال از تشکیل ۴۵ پرونده مربوط به تجاوز به اراضی ملی و رفع تصرف و رسیدگی به این پرونده ها در محاکم قضایی این شهرستان در سال جاری خبر داد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

زمین- اراضی
علی نباتی گفت: ۱۵ پرونده مربوط به تخریب و تصرف اراضی ملی، ۲۲ پرونده در رابطه با چرای غیر مجاز دام در مراتع مرز مشترک با استان گیلان و مابقی پروندها نیز در زمینه قاچاق چوب آالات جنگلی بوده که از این تعداد برای ۲۴ پرونده حکم قضایی لازم صادر و مختومه شده اند.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت حفظ و حراست از منابع طبیعی کشور گفت: حفاظت از منابع طبیعی تنها کار اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیست و باید همه مردم و مسئولان در صیانت از منابع ملی با این اداره مشارکت داشته باشند.

دادستان خلخال استفاده از ظرفیت دهیاری‌ها و شورهای اسلامی در روستا‌ها و معتمدین محلی را از راهکارهای مهم در دستیابی به اهداف صیانت از منابع طبیعی ذکر کرد و افزود: دستگاه قضایی شهرستان نیز با حمایت لازم از اداره منابع طبیعی و تشدید برخورد با متجاوزین به بیت المال زمینه را برای حفظ و حراست از منابع طبیعی فراهم می کند.

وی با تاکید بر لزوم اقدام بموقع از سوی اداره منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در تغییر کاربری های اراضی کشاورزی و تصرفات غیرمجاز اظهار داشت: مقابله با اولین اقدام متخلفان در این زمینه بسیار راحت تر از تشکیل پرونده در دادسرا و یا صدور حکم قلع و قمع برای بناهای احداث شده غیر قانونی است.

وی با بیان که مشکلات امروزی از جمله افزایش آلودگی هوا و ریزگردها در هوا در مناطق جنوب کشور نتیجه بی توجهی به منابع طبیعی از جمله پوشش گیاهی مناطق مختلف کشور است، گفت: در صورت بی توجهی به حفظ جنگل ها و منابع طبیعی وقوع بحران های زیست محیطی در این منطقه نیز دور از انتظار نیست.

انتهای پیام/ایرنا