رئیس پلیس راه استان اردبیل مطرح کرد

حجت فتاحی از بروز ۶۵ درصد تصادفات در ۳۰ کیلومتری شهرها خبر داد و گفت: بازیگران اصلی در کاهش تلفات خود رانندگان هستند و خواهشمندیم که هموطنان عزیز با صبر و حوصله و البته رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی نسبت به رانندگی بی‌خطر اقدام کنند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

رئیس پلیس راه استان اردبیل گفت: در تلفات جاده‌ای عید نوروز سال گذشته تنها ۶ مورد فوتی داشتیم که نسبت به ۱۰۳۴ مورد در کل کشور، سهم استان بسیار ناچیز و حدوداً نیم‌درصد بود.

سرهنگ حجت فتاحی در آستانه تعطیلات عید نوروز اظهار کرد: موفقیت در کاهش تصادفات و افزایش ایمنی راه‌ها تنها با همدلی و همکاری تمامی سازمان‌های زیرمدخل امکان‌پذیر خواهد بود و امیدواریم که با همت تمامی نهادها شاهد کاهش تصادفات در طول سال بالاخص تعطیلات نوروزی باشیم.

وی با اشاره به لزوم توسعه و بکارگیری سیستم‌های هوشمند در مدیریت و نظارت بر عملکرد رانندگان، افزود: ذات انسان اینگونه است که اگر کسی را ناظر بر اعمال خود ببیند، مراقبت خود را بیشتر می‌کند؛ ما نیز باید سیستم‌های هوشمند در مدیریت و نظارت بر عملکرد رانندگان را توسعه دهیم تا مدیریت و نظارت بیشتر و بهتری داشته باشیم.

سهم نیم‌درصدی استان اردبیل در تلفات جاده‌ای عید نوروز

رئیس پلیس راه استان اردبیل از سهم نیم درصدی استان اردبیل در کشته‌های تصادفات جاده‌ای تعطیلات نوروزی خبر داد و تصریح کرد: خداراشکر که شاهد کاهش چشم‌گیر تلفات جاده‌ای استان اردبیل در تعطیلات نوروزی بودیم و به حداقل یا اصطلاحاً کف رسیدیم اما در سال ۹۷ شاهد افزایش تصادفات و تلفات جاده‌ای در استان اردبیل بودیم که البته این افزایش نسبت به استان‌ها دیگر بسیار کم بود و همچنان دارا رتبه خوبی در سطح کشور هستیم.

وی در ادامه گفت: ما متعقد به برخورد ایجابی، اقناعی، ارشادی و لسانی با متخلفان هستیم؛ در تعطیلات نوروزی سیاست ما در برابر تخلفات غیرحادثه‌ساز تنها ارشاد خواهد بود که خواهشمندیم مهمانان و رانندگان وضعیت قوانین را رعایت کنند البته در برابر با متخلفین حادثه‌ساز برخوردهای شدید و قاطعانه خواهیم داشت.

رانندگان متعهد برگه تشویقی می‌گیرند

فتاحی از تشویق رانندگان متعهد و منظم خبر داد و افزود: اعتقاد بر این داریم که وقتی اعمال منفی را رصد می‌کنیم باید در کنار آن اعمال مثبت رانندگان متعهدی که تمام قوانین رانندگی را رعایت می‌کنند را هم رصد کرد و از این نظم و تعهد آن‌ها تقدیر بعمل آورد؛ در همین راستا تعطیلات نوروز امسال در جاده‌های استان برگه‌های تشویقی و کارت هدیه به رانندگان متعهد و منظم تقدیم خواهد شد.

وی بیان کرد: سال گذشته همین طرح را برای اولین‌بار اجرا کردیم که بازخورد فوق‌العاده مثبتی را از رانندگان و مردم دیدیدم، البته تاثیر آن را نیز تا حدودی در کاهش آمار تلفات جاده‌ای عید نوروز که حدوداً به نیم درصد رسید، مشاهده کردیم.

پلیس

رئیس پلیس راه استان اردبیل اظهار داشت: امسال به علت تعدد و پیوستگی روزهای تعطیل شاهد تعطیلات بلندمدت نسبت به سال گذشته خواهیم بود که با این وضعیت کار برخی اقشار جامعه بالاخص پلیس راهنمایی و رانندگی بسیار سخت خواهد بود و امیدواریم که بتوانیم میزان تلفات را به حداقل برسانیم هر چند حفظ وضعیت و عملکرد قبلی سال گذشته بسیار سخت است.

وی از بروز ۶۵ درصد تصادفات در ۳۰ کیلومتری شهرها خبر داد و گفت: بازیگران اصلی در کاهش تلفات خود رانندگان هستند و خواهشمندیم که هموطنان عزیز با صبر و حوصله و البته رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی نسبت به رانندگی بی‌خطر اقدام کنند.

فتاحی ادامه داد: خستگی و خواب‌آلودگی، بریدگی‌ها، دسترسی‌ها، عابرین پیاده از مهم‌ترین عوامل بروز تصادفات در ۳۰کیلومتری شهرها است که امیدواریم هموطنان نسبت به این موضوع و مباحث حساسیت لازم را نشان دهند.

وی با تاکید کرد بر برنامه‌ریزی هموطنان برای طول سفر، افزود: برخی از هموطنان طول سفر را جزوی از سفر نمی‌دانند و هیچ برنامه‌ریزی‌ برای این بخش از سفر انجام نمی‌دهند در حالی که مسیر و راه‌ها جزو طول سفر هستند و از تمامی عزیزان تقاضا می‌کنیم برای این قسم سفر هم برنامه‌ریزی لازم را صورت دهند.

پرهیز از خطر، آرامش در سفر

رئیس پلیس راه استان اردبیل گفت: شعار امسال تعطیلات نوروزی را “پرهیز از خطر، آرامش در سفر” خواهد بود و امیدواریم هموطنان در طول سفرهای نوروزی با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از خطر پرهیز کنند تا با آرامش کامل سفر لذت‌بخشی را در کنار خانواده تجربه کنند.

وی با اشاره یکی از مهم‌ترین نکات در کاهش تصادفات رانندگی، اعلام کرد: خستگی عامل بسیاری از تصادفات رانندگی است که رانندگان فهیم باید به ازای هر ۲ ساعت رانندگی حتما ۱۵ دقیقه استراحت کنند تا در طول رانندگی خطا نداشته باشند و دچار خستگی شدید نشوند.

به مدیریت یکپارچه جاده‌ای نیازمندیم

فتاحی در مورد توسعه مدیریت جاده‌ها و کاهش تصادفات، گفت: ما اگر می‌خواهیم که دیگر شاهد تلفات و تصادفات نباشیم باید مدیریت یکپارچه داشته باشیم، پلیس راه نیروی ناظر بر عملکرد است و هیچ دخل و تصرفی در جاده‌ها و بهبود وضعیت آن‌ها ندارد.

وی ادامه داد: ما باید میزبان بخشندگی جاده‌ها را بالا ببریم، متاسفانه بخشندگی جاده‌ها بسیار پائین است و با هر اشتباهی جریمه سنگینی را پرداخت می‌کنند.

رئیس پلیس راه استان اردبیل ضمن تقدیر از زحمات تمامی اعضای خانواده بزرگ پلیس راهنمایی و رانندگی، اضافه کرد: اقشار مختلفی از جامعه در طول تعطیلات نوروزی که اکثر مردم تعطیل هستند، مشغول انجام وظیفه و عمل به وظیفه خود هستند که حقیقتاً باید از تلاش‌های مجاهدانه این عزیزان و به‌طور ویژه پلیس راهنمایی و رانندگی تقدیر بعمل آورد.

انتهای پیام/فارس