محوطه سنگواره های کشف شده ماموت در روستاهای فولادلو قویوسی و خلیفه لوی شهرستان بیله سوار مغان در فهرست آثار طبیعی سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت ملی رسید.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

نادر فلاحی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: این محوطه ها از نظر دیرینه شناسی و زمین شناسی به لحاظ وجود فسیل های مهره داران از جمله ماموت، مهم ترین آثار شمالغرب ایران به شمار می رود.

نادر فلاحی افزود: این محوطه هنگام جستجو در معدن شن و ماسه قدیمی در منطقه پولادلو قویوسی بخش مرکزی بیله سوار کشف شده و بر مبنای اطلاعات مقایسه ای انجام شده و بر اساس سن لایه های زمین، سنگواره های کشف شده حدود سه میلیون سال سن دارد.

وی اظهار کرد: قسمتی از بقایای ماموت های کشف شده در این منطقه برای به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان انتقال داده شده و دارای ارزش زمین شناسی، ژئوفیزیک و جانورشناسی است.

فلاحی اضافه کرد: بقایای ماموت کشف شده در این منطقه سومین مورد ماموت کشف شده در جهان محسوب می شود.

حدود سه سال پیش در جریان برداشت شن و ماسه از معدن در منطقه فولادلو قویوسی شهرستان بیله سوار، یک مجموعه کامل شامل سر، کوپال، یال و عاج ماموت در داخل رسوبات ماسه سنگی و به فاصله ۲۵ متر فسیل های دیگری از ماموت های کهنسال با عاجی به قطر ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و به طول ۲ تا ۲٫۵ متر کشف شد.

تاکنون در ۲ نقطه دنیا شامل سیبری روسیه بخشی از اندام بچه ماموت منجمد شده و در صحرای کلمبیای آمریکا فقط استخوان ران ماموت کشف شده و کشف سنگواره این جانور ماقبل تاریخ در خاورمیانه و ایران سابقه ندارد.

ماموت ها اجداد اولیه فیل های امروزی هستند که به علت سرد بودن زمان زندگی آنها و به لحاظ اختلاف آناتومیک، اندامی پشمالو داشته و در دوره یخبندان زندگی می کرده اند و نزدیک به ۴۵۰ هزار سال قبل منقرض شده اند.

با توجه به اطلاعات موجود از نمونه هایی که سه دهه اخیر در این ناحیه پیدا شده اند و احتمال قرابت این آثار با یکدیگر، می توان آنها را از گروه ماموت های جنوبی – استپی ( ماموت های بدون پشم) دانست، این حیوانات گیاهخوار بوده و در مناطقی از ایران و ترکیه می زیسته است.

ماموت بیله سوار

 

انتهای پیام/ایرنا