کارشناس مسئول زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: سه هزار و ۵۱۱ نفر در استان اردبیل با ۳۶۴ هزار کلنی زنبور عسل مدرن و سه هزار و ۴۶ کلنی زنبور عسل سنتی و بومی و با تولید میانگین ۱۶ کیلوگرم در هر کندو به شغل زنبورداری مشغول هستند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)


دهقان باقری از پرداخت ۹۳ میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای توسعه فعالیت های مربوط به پرورش زنبور عسل در این استان خبر داد.

وی افزود: ۷۳ میلیارد و ۹۲۳ میلیون ریال از این تسهیلات از محل طرح توسعه اشتغال پایدار به ۱۰۹ نفر از زنبورداران استان پرداخت شده است.

باقری گفت: ۳۵ نفر از زنبورداران استان نیز مبلغ ۱۹ میلیارد و ۷۴۱ میلیون ریال وام از محل طرح توسعه تسهیلات اشتغال فراگیر دریافت کرده اند.

کارشناس مسئول زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به ثبت جهانی عسل سبلان به عنوان یک برند جهانی معروف و لزوم حمایت از تولید محصول عسل و پرورش زنبور عسل در این استان بیان کرد: برای توسعه صنعت زنبورداری در استان سالانه بیش از ۸۰ مورد کلاس و دوره آموزشی تخصصی برای زنبورداران استان برگزار می شود.

وی این دوره های تخصصی را شامل کلاس آموزشی و علمی پرورش زنبور عسل، تولید عسل، تولید ژل رویال، تولید زهر زنبور عسل و پرورش ملکه با حضور استادان برجسته کشوری عنوان کرد.

کارشناس مسئول زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین گفت: سیاست اصلی جهاد کشاورزی اقتصادی تر کردن فعالیت زنبورداران از طریق تولید محصولات جانبی و سوق دادن آنها به تولید سایر فرآورده های مرتبط با زنبورداری از جمله تولید ژل رویال، گرده و نیز زهر زنبور عسل و تولید عسل مرغوب است.

استان اردبیل به عنوان سومین تولید کننده عسل در ایران، با تولید سالانه ۶ هزار تن محصول، یکی از قطب های مهم تولید عسل در کشور بشمار می رود.

خبرنگار: صادق پارسا

انتهای پیام/