تازه ترین الگو؛ پیش آگاهیهای قبل را مبنی بر هجوم هوای سرد به اردبیل در اواخر فروردین و آغازین روزهای اردیبهشت تایید میکند. تحلیل الگوی شکل گرفته بر فراز ایران تتمهء سیکلون عظیم که طی چند روز گذشته سبب بارش های سنگین در پهنهء پهناوری از فلات ایران شد تا دقایقی دیگر (نخستین ساعت سه […]


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

هواشناسی
تازه ترین الگو؛ پیش آگاهیهای قبل را مبنی بر هجوم هوای سرد به اردبیل در اواخر فروردین و آغازین روزهای اردیبهشت تایید میکند.

تحلیل الگوی شکل گرفته بر فراز ایران تتمهء سیکلون عظیم که طی چند روز گذشته سبب بارش های سنگین در پهنهء پهناوری از فلات ایران شد تا دقایقی دیگر (نخستین ساعت سه شنبه) از مرز شمالشرق ؛ ایران را ترک میکند. با خروج این چرخند برای ۲۴ ساعت آرامش کامل بر هوای ایران عزیزمان که آسمانش از حدود یک ماه قبل پراغتشاش بود حاکم میشود.

بارش قابل ذکری در این بازه در هیچ نقطه ای از کشورمان انتظار نمیرود. خط سرما که تا مرزهای شمال روسیه و اروپا عقب نشینی کرده با جابجایی هوای گرم که سرتاسر خاورمیانه ؛ اروپا و آسیای مرکزی را فرا گرفته است به شکل زبانهء باریکی به همراه یک ناوهء اطلسی درحال نفوذ از روی دریای سیاه به آناتولی ؛ قفقاز و شمالغرب ایران است.

ازسوی دیگر توده هوای سرد و بسیار عظیمی به گستردگی بیش از ۱۸ هزار کیلومتر درحال لغزش به عرض های پایین است. همزمان فعالیت دریاهای مدیترانه و سرخ سبب تقویت سیستم سودانی شده که در حوالی بینالنهرین با ناوهء اطلسی ترکیب یافته و از اواخر ۲۹ فروردین از شمالغرب وارد ایران میشود.

از اکنون تا ظهر پنجشنبه فشار هوا در سطح زمین کاهش می یابدکه نتیجهء آن وزش باد گرمیج با ببشینهء سرعت ۱۲۵ کیلومتر در ساعت در منطقهء اردبیل است.
پیش بینی (۲۷ فروردین تا ۱۲ اردیبهشت) : باد شدید از ۲۷ تا ۲۹ فروردین در اردبیل و سایر شهرستانهای واقع در پهنهء مرکزی این استان ضمن افزایش دما تا ۲۳ درجه بالای صفر میتواند خسارتبار باشد. از عصر ۲۹ فروردین تا اولین شامگاه اردیبهشت احتمال خسارت به درختان و منازل کم دوام روستایی براثر ریزش سنگین برف و کولاک و بیشینهء دمای منفی ۳ در اردبیل ؛ نیر ؛ نمین ؛ سرعین و مشگین شهر هست.

دور بعدی باران و برف از ۳ تا ۸ اردیبهشت به تناوب در استان اردبیل پیش بینی میشود. از ۱۱ اردیبهشت دوباره بارندگی انتظار می رود.

خطر بارشهای سیل آسا برای استانهای تهران ، خوزستان ، قزوین ، زنجان ، شرق و جنوب اردبیل ، کرانه های شرق خزر و خراسانها از ۳۰ فروردین تا ۵ اردیبهشت وجود دارد.

مسعود وسیله

انتهای پیام/