رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه ۴/۵ میلیون تن انواع محصول زراعی در استان تولید می شود گفت: امسال با بهره برداری از طرح های آبیاری مدرن در استان ۱۰ هزار شغل جدید در بخش کشاورزی این استان ایجاد می شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

خلیل نیکشاد
خلیل نیکشاد گفت: این میزان اشتغال آفرینی با بهره برداری از سه طرح مهم آبیاری مدرن در ۴۵ هزار هکتار از اراضی دیم استان در سال جاری محقق می شود.

وی افزود: با افزوده شدن این میزان سطح کشت آبی به اراضی کشاورزی و با بهره برداری از شیوه های نوین کشت محصولات در اراضی مجهز به سامانه های آبیاری مدرن، تحول بزرگی در عرصه کشاورزی استان اردبیل اتفاق می افتد.

نیکشاد اضافه شدن این میزان سطح کشت آبی به مجموع اراضی مجهز به سامانه های آبیاری مدرن استان اردبیل را موجب افزایش بیش از یک میلیون تنی میزان تولید محصولات کشاورزی در این استان ذکر کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین گفت: طرح آبیاری شبکه پایاب سد خدا آفرین در دشت مغان در ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار در دست اجراست و بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که بزودی با حضور مقامات کشوری بهره برداری می شود.

وی افزود: این طرح در چهار ناحیه عمرانی و در اراضی ملی در دست اجراست و تاکنون پنج هزار و ۲۰۰ هکتار از این اراضی از طریق کمیسیون کشاورزی و هیات هفت نفره واگذاری به شرکت های تعاونی تولیدی کشاورزی و واجدان شرایط واگذار شده است.

نیکشاد بیان کرد: در این اراضی واگذار شده، کشت پاییزه غلات انجام شده و در قسمتی از این اراضی نیز باغات مدرن با آبیاری قطره ای و مدرن احداث شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این سامانه آبیاری نوین در ۲ ناحیه عمرانی دیگر استان در پایاب سد احمدبیگلو در مشگین شهر بیش از ۲ هزار هکتار و در منطقه قشلاق فتحعلی مغان نیز به مساحت سه هزار و ۶۰۰ هکتار احداث شده و آماده بهره برداری است.

استان اردبیل با سه دشت مهم اردبیل، مشگین شهر و مغان، دارای ۷۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که ۲۲۵ هزار هکتار آن اراضی آبی، ۵۱۵ هزار هکتار اراضی دیم و ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی می باشد.

استان اردبیل ۴٫۵ میلیون تن انواع محصولات زراعی، دامی و باغی تولید می کند و در تولید ۱۲ محصول حایز رتبه اول تا هشتم کشوری است.

محصولات کشاورزی تولیدی استان اردبیل حدود چهار درصد مجموع تولیدات کشاورزی ایران بوده و بیش از ۲۹ درصد از تولید ناخالص استان متعلق به بخش کشاورزی این استان است.

هم اکنون ۱۲۰ هزار نفر در بخش کشاورزی استان اردبیل مشغول کار هستند و بر اساس آمار، ۳۳ درصد از مجموع افراد شاغل استان در بخش کشاورزی در تولید انواع محصولات مشارکت دارند.

انتهای پیام/ایرنا