رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: احداث بزرگترین مجتمع گلخانه ای کشور در زمستان گذشته به مساحت هزار و ۵۰۰ هکتار در مجتمع کشت و صنعت مغان آغاز شده و تاکنون ۴۰۰ هکتار آن به بخش خصوصی واگذار شده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

خلیل نیکشاد
خلیل نیکشاد اعلام کرد: عملیات احداث ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار طرح گلخانه ای در قالب مجتمع های بزرگ در استان اردبیل آغاز شده و در آینده نزدیک این استان به قطب تولیدات گلخانه ای کشور تبدیل می شود.

وی تولید در فضای بسته و کشت گلخانه ای را جزو برنامه های مهم جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام و بیان کرد: علاوه بر این، یزار هکتار در منطقه بران شهرستان پارس آباد مطالعه احداث آغاز شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: در پنج شهرک کشاورزی استان واحدهای گلخانه ای با مساحت ۱۰۰ هکتار طی فراخوانی برای واگذاری به سرمایه گذاران آماده شده است.

نیکشاد با اشاره به اهتمام ویژه مدیران استان برای تکمیل زیرساخت های این گلخانه ها اضافه کرد: احداث یک مجتمع گلخانه ای دیگر نیز طی تفاهم نامه ای بین شرکت شهرک های صنعتی کشاورزی ایران و استانداری اردبیل در کشت و صنعت پارس در منطقه مغان به مساحت ۱۰۰ هکتار آغاز شده است.

وی گفت: با بهره برداری این واحدها، ۷۵۰ هزار تن محصول زراعی گلخانه ای در استان اردبیل تولید و روانه بازار می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: احداث این میزان گلخانه موجب ایجاد اشتغال برای ۲۰ هزار نفر و صرفه جویی در مصرف ۴۳۵ میلیون متر مکعب آب در استان خواهد شد.

وی تغییرات آب و هوایی، بحران آب، فرسایش خاک و نیاز به سرمایه و تولیدات مستمر را از جمله اهداف توجه به تولیدات گلخانه ای در کشور بویژه استان اردبیل برشمرد و گفت: این موضوعات ایجاب می کند که تولیدات گلخانه ای در استان گسترش یابد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: میزان تولید محصول در مجتمع های گلخانه ۱۰ برابر بیشتر از فضای باز بوده و نیاز آبی آن نیز ۱۰ تا ۱۲ برابر کمتر از تولید مزرعه های روز باز است.

نیکشاد کنترل و مهار مطلوب عوامل خسارت زای طبیعی و غیرطبیعی از جمله بیماری ها و آفات و نیز اشتغالزایی ۱۰ برابری نسبت به تولید در مزارع باز را از جمله مزیت های ایجاد مجتمع های گلخانه ای ذکر کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین از راه اندازی واحد تولیدی گل رز هلندی در شهرستان خلخال و کوثر در سال گذشته خبر داد و گفت: ۱۲ واحد گلخانه در جنوب استان اردبیل در حال احداث است و با توجه به بازار مناسب و ظرفیت منطقه، شهرستان های خلخال و کوثر به قطب گلخانه ای تولید گل رز تبدیل می شود.

با وجود شرایط مناسب آب و هوایی و منابع تولید از جمله آب و خاک مرغوب، ۴۲ هکتار مجوز برای احداث گلخانه در استان اردبیل صادر شده ولی تاکنون ۱۰ هکتار مجتمع تولید محصولات گلخانه ای در این استان احداث شده است.

گلخانه

انتهای پیام/ایرنا