سید مصطفی جمشیدی:

نمایندگان یک بار مصرف» از کلیدواژه‌های آشنای ادبیات سیاسی استان اردبیل در مواجهه با انتخابات مجلس است که مصادیق متعددی در طول سه دهه اخیر به خود دیده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

مصطفی جمشیدی

🔻 «نمایندگان یک بار مصرف» از کلیدواژه‌های آشنای ادبیات سیاسی استان اردبیل در مواجهه با انتخابات مجلس است که مصادیق متعددی در طول سه دهه اخیر به خود دیده اس. در آخرین مورد، هر هفت نماینده استان در مجلس نهم از اتوبوس مجلس دهم جاماندند و خانه ملت از چهره‌های جدید استان اردبیل پذیرایی کرد. آسیب‌شناسی این رویه معمول در ابتدای سالی که انتهایش به انتخابات مجلس یازدهم ختم می‌شود خالی از لطف نیست.

🔻 عادی‌ترین کار یک نماینده مجلس، تصمیم‌گیری در مورد وسیع‌ترین و چالش‌برانگیزترین موضوعات کشور است و موافقت، مخالفت و یا حتی سکوتش در برابر آن می‌تواند در تعیین خط مشی و سیاستگذاری کلان کشور موثر باشد. لذا نمایندگی مجلس شغلی است بسیار خاص و ناظر بر فعالیت‌هایی گسترده. از این رو ظرفیت لازم برای تصدی این جایگاه پیچیده و حساس، با هیچ شغل دیگری قابل قیاس نیست.

🔻 دانش فردی بالا و وسیع، ارتباطات موثر با گروه‌های کانونی، شبکه‌سازی با سایر نمایندگان، ایجاد و توسعه تفکر انتقادی فردی، ارتباط با تیم‌های مشورتی تخصصی و بسیاری از موارد مشابه دیگر در زمره قابلیت‌هایی است که می‌تواند از یک کاندیدا نماینده‌ای توانمند بسازد. تحقق این مهم مستلزم حضور مستمر و بلندمدت فرد در بدنه سیاستگذاری، اجرایی و مدیریتی و کسب تجارب گسترده است تا مهارت‌های یاد شده کسب و درونی شود.

🔻 از سوی دیگر اصلی‌ترین سنجه در گزینش نمایندگان برای نوک هرم کمیسیون‌های تخصصی تعیین کننده و تاثیرگذار و همچنین هیات رئیسه مجلس، سابقه نمایندگی است و روی آوردن به چهره‌های جدید، اتوماتیک‌وار دست استان را از کرسی‌های مهم مجلس کوتاه می‌کند.

✔️ علی‌رغم اینکه حق انتخاب شدن از حقوق اساسی هر فرد است، ترجیح دادن افراد با سوابق نه چندان بلندبالا به چهره‌های شناخته شده که تجربه حضور در جایگاه‌های مختلف را به دوش می‌کشند، تحدید فرصت‌های توسعه استان را به دنبال خواهد داشت.

🔻 چهره‌های بزرگ و شناخته‌شده استان فارغ از خاستگاه سیاسی‌شان به عنوان سرمایه‌های منطقه نیازی به تثبیت خود ندارند، در جریان ریز مسائل و مشکلات استان هستند و به جهت مطرح شدن در سطح ملی هم بازی‌های ملی را بلدند و هم حرفشان در میان بسیاری از سیاسیون تاثیرگذار کشور خریدار دارد. از این رو پوشاندن ردای وکالت بر تن افرادی که شخصیت سیاسی‌شان به طور کامل شکل نگرفته، به سبب تجارب اندک بینش عمیقی نسبت به مسائل کلان کشور ندارند و نسبتشان با دوراندیشی، اعتماد به نفس، تدبیر و قاطعیت چندان مشخص نیست، به ماجراجویی بزرگی می‌ماند که ثمره‌ای جز فرصت‌سوزی درپی نخواهد داشت.

http://t.me/mostafajamshidi95
#توسعه-شهری

انتهای پیام/