کشاورزانی که امسال در منطقه مغان اقدام به کشت سیر کرده بودند اکنون به علت پایین بودن قیمت پیشنهادی از سوی دلالان و واسطه ها محصول تولیدی روی دستشان مانده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 سایه سنگین دلالان بر محصولات کشاورزی به‌ خصوص سیر در شهرستان پارس آباد مغان هر روز بیش از گذشته می‌شود. با اینکه مقابله با دلالان و حذف واسطه ها از شعارهای تمام دولت ها و مدیران بوده اما در عمل هر روز شاهد رشد قارچ گونه دلالان در عرصه کشاورزی هستیم که متاسفانه زمینه را برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی مختل می کند و هنوز اقدام جدی برای مقابله با این پدیده اتخاذ نشده است.
با اینکه از زمانهای قدیم همواره دلالان رابط بخش تولید و مصرف بوده اند و وظیفه بازار رسانی را بر عهده داشتند اما امروزه، با افزایش تعداد دلالان و واسطه ها، هر محصولی از تولید تا رسیدن به مصرف کنندگان بیش از ۵ دست میچرخد و قیمت را برای مصرف کننده بالا می برد.
نکته قابل تامل در این میان سود محصولات کشاورزی است که به جیب دلالان رفته و مقدار کمی از آن به دست کشاورزان میرسد با توجه به موقعیت کشاورزی شهرستان پارس آباد و تولید برخی محصولات خاص در این منطقه، متأسفانه به دلیل عدم نظارت کافی بر روند توزیع محصولات، سود محصولات کشاورزی به جیب دلالان رفته و مقدار کمی از آن به دست کشاورزان میرسد.
برخی مواقع فاصله قیمت برای مصرف کننده با قیمت خرید از تولیدکننده آنقدر زیاد است که درآمد دلال بیشتر از تولیدکننده میشود و کشاورز با سالها رنج و زحمت، درآمد کمتری از دلالی که چند ساعت بیشتر زحمت نمیکشد، دارد.
یکی از کشاورزانی که امسال اقدام به کاشت سیر کرده است، در این باره اظهار داشت: اغلب کشاورزان شهرستان پیازچه های سیر را برای کاشت به قیمت بسیار بالایی خریداری کردند به امید اینکه در برداشت محصول خود به یک سود حداقلی برسند اما متاسفانه نه تنها این امر محقق نشده بلکه امسال تمامی کشاورزانی که به کاشت این محصول روی آورده اند با مشکل مواجه شده اند.
////
پناهی با بیان اینکه متاسفانه بازار مطمئنی برای خرید محصول کشاورزان در استان و شهرستان وجود ندارد، عنوان کرد: عمده کسانی هم که حاضر به خرید این محصول در منطقه هستند رقمی را پیشنهاد می دهند که برای کشاورز ضرر سنگینی به همراه دارد.
وی با اشاره به اینکه سیرهای برداشت شده کشاورزان در حال از بین رفتن هستند، گفت: قیمت پایین سیر باعث شده که محصول سیر کشاورزان خریداری نداشته باشد در حالی که کشاورزان شهرستان برای تولید این محصول هزینه های بسیار بالایی صرف کرده اند.
زحمت برای کشاورز؛ سود در جیب دلال
در حالی کشاورزان پارس آبادی این روزها سیر تولیدی خود را به قیمت زیر ۱۵۰۰ تومان به فروش می رسانند که نرخ این محصول در بازار تفاوت زیادی با قیمت سیر در مزرعه دارد که در این میان نقش همیشگی دلالان غیربومی قابل تامل است.
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: مشکل برداشت محصول و خرید سیر نه تنها شهرستان پارس آباد مغان بلکه گریبان گیر سایر استانهای کشور نیز شده است.
////
عباس تابش با بیان اینکه بخش کشاورزی به عنوان یکی از بخش های اقتصادی کشور نقش مهمی در توسعه و پیشرفت کشور در رسیدن به خودکفایی دارد، در خصوص گلایه کشاورزان منطقه مغان از نبود خرید تضمینی سیر، گفت: به دنبال این هستیم تا بتوانیم این موضوع را در تنظیم بازار کشور مطرح کرده یا از طریق صادرات محصول و دعوت از سازمانهایی همچون تعاون روستایی برای خرید تضمینی و مشارکت در خرید اقدام کنیم تا باری از مشکلات کشاورزان تولید کنندگان استان اردبیل کاسته شود.
در حالی کشت و برداشت سیر در شهرستان پارس آباد مغان باعث اشتغالزایی فصلی شده و زمینه اشتغال کارگرانی حتی از سایر استانها برای برداشت این محصول را فراهم کرده اما حضور فعالانه دلالان از دوره کشت تا برداشت محصول و عدم اطمینان از وضعیت بازار، تغییرات شرایط آب و هوایی، نبود بسته بندی مناسب و کارگاههای فرآوری و صنایع تبدیلی سیر، فروش فله ای و کاهش صادرات این محصول باعث شده بسیاری از کشاورزان دیگر رغبتی به فعالیت در این حوزه نداشته باشند که باید چاره ای بر این موضوع اندیشید.
امسال ۲۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان پارس آباد به کاشت سیر اختصاص یافته است که پیش بینی می شود ۹۰ هزار تن محصول سیر برداشت شود.
گزارش: مرتضی بری

انتهای پیام/آران مغان