با فرارسیدن ماه مبارک رمضان نیاز به کالاهای اساسی و اقلام خوراکی افزایش می‌باید و در این بین آنچه بیش از گذشته مورد توجه مردم قرار گرفته وضعیت قیمت کالاهای مورد نیاز در بازار است.اما هم‌چنان شاهد رشد فزونی قیمت برخی از کالاها در بازار هستیم.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

گوشت
 با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه ضیافت الهی و مهمانی خدا بار دیگر شور و اشتیاق در بین مردم موج می‌زند و هر مسلمانی در این ماه در پی تلطیف روح خود و تقرب به ذات اقدس الهی است و البته همه ساله با فرا رسیدن این ماه مبارک به واسطه برپایی ضیافت‌های افطاری تقاضا برای خرید برخی از اقلام خوراکی همانند؛ گوشت، مرغ، خرما، شیر، شکر، قند، انواع میوه و سبزی و … افزایش می‌یابد.
 در پی افزایش تقاضا برای خرید اقلام مورد نیاز، انتظار مردم از مسؤولان نظارت دقیق و بیش از پیش به بازار و قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز خود و همچنین تامین مایحتاج غذایی با کمترین دغدغه مالی و با قیمت‌های مناسب و منصفانه در این ماه است.
با توجه به اینکه افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از ماه‌های قبل با نوسانات بسیاری مواجه بوده در این ماه نیز همچنان شاهد رشد قیمت برخی از اقلام پرمصرف هستیم.
طبق گزارش میدانی خبرنگار فارس از بازار اردبیل هم اکنون قیمت هر کیلو گوشت گوساله در اردبیل هم‌چنان در کانال ۱۰۰ هزار تومانی قرار داشته و در کنار آن قیمت مرغ پس از اعمال سیاست‌های تنظیم بازار به حالت تعادل رسیده و با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و در برخی موارد نیز حتی کمتر از این مبلغ به فروش می‌رسد.
اما نکته جالب توجه افزایش نجومی و به یکباره قیمت خرما به عنوان یکی از محصولات پرطرفدار در این ماه است به گونه‌ای که هم اکنون قیمت هر کیلو خرمای شیراز به ۱۸ هزار تومان و خرمای بم نیز به ۳۶ هزار تومان در بازار اردبیل رسیده و قیمت شیر بطری ۹۵۵ سی سی ۴ هزار و ۴۰۰ تومان، شیر پاکتی به قیمت ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت هر کیلو برنج درجه یک ایرانی نیز در بازار اردبیل حدود ۲۰ الی ۲۳ هزار تومان به فروش می‌رسد.
زولبیا و بامیه نیز که یکی از شیرینی‌های پرطرفدار در این ماه است هم اکنون با قیمت ۱۳ هزار تومان در قنادی‌های اردبیل به فروش می‌رسد و قیمت انواع میوه و سبزی در بازار اردبیل نیز تغییر چندانی با قیمت‌های قبل از ماه رمضان نداشته به طوری که قیمت گوجه سبز در بازار به طور میانگین ۲۰ هزار تومان، هندوانه سه هزار تومان، کاهو ۲۵۰۰تومان، توت فرنگی ۱۵ هزار تومان، خیار ۵ هزار تومان، گوجه فرنگی ۶ هزار تومان است.
با توجه به رشد فزونی قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم و هم‌چنین قرارگیری در ماه مبارک رمضان، مردم از مسؤولان و دستگاه‌های نظارتی بیش از پیش انتظار نظارت بر وضعیت قیمت کالاها در بازار را دارند و امید است که با ورود دستگاه‌های ذیربط به این موضوع یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت‌ها که حضور دلالان و واسطه‌ها در این بازار است رفع شود تا شاهد ثبات نسبی قیمت‌های کالاهای اساسی مورد نیاز مردم باشیم.
گزارش:مهران عقلمند

انتهای پیام/فارس