صفرجعفرزاده:

طرح اکتشاف و استخراج نفت در منطقه مغان استان اردبیل را به‌جرات می‌توان یکی از خواسته‌های دیرینه مردم این استان دانست این طرح که مسوولین و کارشناسان اجرای آن را یک تحول در رشد و توسعه استان اردبیل قلمدادمی کنند از سالهاپیش یکی ازمطالبات مردم منطقه بوده است . .طرح اکتشاف نفت مغان در سفر […]


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

طرح اکتشاف و استخراج نفت در منطقه مغان استان اردبیل را به‌جرات می‌توان یکی از خواسته‌های دیرینه مردم این استان دانست این طرح که مسوولین و کارشناسان اجرای آن را یک تحول در رشد و توسعه استان اردبیل قلمدادمی کنند از سالهاپیش یکی ازمطالبات مردم منطقه بوده است .

.طرح اکتشاف نفت مغان در سفر دور نخست هیات دولت احمدی نژاد به استان مورد تصویب قرار گرفت.

هیات دولت احمدی نژاد دردور دوم سفر استانی خود به اردبیل اجرایی شدن این مصوبه را مورد تاکید قرار داد وسپس طی مقدمات سرانجام قرارداد اکتشاف نفت مغان توسط یک شرکت اوکراینی به امضا رسید. استاندار وقت اردبیل علی نیکزاد در این خصوص گفته بود اکتشاف نفت در منطقه مغان اقتصاد استان را متحول می‌کند.

وی درخصوص قرارداد اکتشاف نفت در منطقه مغان گفته بود این قرارداد به ارزش یکصد وچهل‏ و یک میلیون و هشتصد هزار دلار با یک شرکت اوکراینی به امضا رسیده است.و طبق این قرارداد شرکت اوکراینی ظرف مدت چهار سال در منطقه مغان به عملیات اکتشاف نفت خواهد پرداخت.

استاندار اردبیل اظهار امیدواری کرده بود این قرارداد که به‌رغم مخالفت‌های دشمنان به امضا رسید ظرف دوماه آینده اجرایی شده وطرف اوکراینی در منطقه مستقر شود. سرپرست فرمانداری وقت بیله‌سوار مغان هم بااشاره به تحقق و عملی شدن طرح استخراج نفت دراین شهرستان طی مصاحبه ای اعلام کرده بودمهمترین خواسته مردم منطقه چهره واقعیت به خود گرفت. یکی از مدیران وزارت نفت گفته بود دراین شهرستان دو بلوک نفت شناسایی شده که استعدادها و پتانسیل‌های خوبی برای رشد و شکوفایی این شهرستان محسوب می‌شود.

وی تاکید کرده بود امضای قرارداد اکتشاف نفت مغان بیانگر توجه ویژه دولت نهم مناطق محروم و حل مشکلات آنهاست و اجرایی شدن این طرح به عنوان بعنوان یکی از مهمترین طرحهای اقتصادی استان اردبیل موجب تحول عظیم اقتصادی در سطح منطقه مغان خواهد بود.

سلیمان فهیمی، نماینده وقت مردم بیله سوارمغان در مجلس شورای اسلامی نیز با اظهار خوشوقتی از اجرایی شدن طرح اکتشاف و استخراج نفت مغان تاکید کرده بود طرح اکتشاف و استخراج نفت مغان فرصت کم نظیری را برای رونق اقتصادی استان اردبیل فراهم آورده و توسعه آن را شتاب می‌بخشد.

طرح اکتشاف نفت منطقه مغان تاکنون در هفده بلوک اکتشافی مطالعه شده است و دو بلوک آن مربوط به بلوک‌های نفتی بیله سوارمغان در منطقه قیرلو است. طبق مطالعات اولیه فقط دو بلوک منطقه قیرلو دارای دو میلیارد بشکه ذخایر نفتی است.

ذخایرنفت این بلوک‌ها از نوع نفت سبک بوده که ازنظر کیفیت و پالایش فرآورده‌های نفتی خوب و باارزش می‌باشد. حال با توجه به گزارش فوق که در زمان دولت احمدی نژادصورت گرفته چرا استاندار فعلی اردبیل ودولت روحانی از ارایه جواب درخصوص علت راکدماندن موضوع خودداری می نمایند؟لازم به ذکراست دربدو ورود استانداراردبیل به مجموعه استانداری که نشست صمیمانه ای با عده ای ازمدیران رسانه های استان داشته اند

اینجانب در این خصوص از مهندس بهنامجو استاندار اردبیل سوال کردم و ایشان گفتند بگذارید بعداز برسی و جمع اوری اطلاعات به سوالات شما پاسخ خواهم داد هنوز بعداز گذشت یکسال به سوال خود پاسخی نیافته ایم اگر واقعا مطالعات امکان سنجی صورت گرفته است که طبق گزارش استاندار ونماینده اسبق استان پتاسیل وجوددارد پس چرا دولت فعلی پیگیران نیست؟ اگر واقعا جواب منفی است چرا به سوالات افکارعمومی جامعه جواب نمی دهند؟واگر مدیران دولت قبلی به مردم دروغ گفته اند و جوانان را امیدوار کرده اند انان نیز پاسخگو باشند لذاهمانند ذوب اهن مشکین شهر نباشد که مسولان استان ۸ سال پیش به مردم قول داده بودند این پروژه ظرف مدت ۱۸ ماه به بهره برداری می رسد که باگذشت ۸ سال نه تنها این کار عملی نشده بلکه بهانه ای شده است که سنگ اهن مشکین شهر بصورت خام تاراج می شود

امیداست مسولان وقت به افکارعمومی اعلام بکننددراین حوزه نفت وجوددارد یانه به هرحال منتظر پاسخ استانداراردبیل هستیم

انتهای پیام/