استان اردبیل به لحاظ قرار گرفتن در همجواری قفقاز ٬ این شانس و موقعیت را دارد تا نقش پر رنگی در مراودات تجاری و ترانزیت کالا ایفا نماید.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

راه آهن

جدا از اینکه اردبیل می تواند تبدیل به یکی از مسیرهای مناسب ترانزیت کالا و مسافر باشد ٬ وجود زمین های مرغوب کشاورزی در استان بخصوص منطقه مغان ٬با حجم بالای تولیدات کشاورزی ٬ خود می تواند به عنوان مبدا صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای قفقاز و روسیه بدل شود. امری که اکنون توسط ناوگان جاده ای در سطح محدود و کمتر از ظرفیت در حال انجام است .

از این رو اتصال خطوط راه آهن جمهوری آذربایجان به مغان را می توان نقطه امید و آغاز یک حرکت مناسب با دید و افق توسعه تجارت بین الملل و ایفای نقش جدید در شناساندن این مسیر ٬ به عنوان یک مسیر ترانزیتی دانست که با وجود قطار های باری و حتی مسافر بری جمهوری آذربایجان ٬ و دیگر کشورهای این حوزه و حتی اروپای شرقی ٬ یک مسیر امن و سریع جهت مبادلات کالایی و مسافری بین ایران و این کشورها قرار گیرد.

احداث این خطوط راه آهن ( جمهوری آذربایجان _ مغان ) در این برهه زمانی که ایران تحت شدیدترین تحریم ها توسط آمریکا قرار دارد وقتی اهمیت دو چندانی پیدا می کند که علاوه بر انتقال پیام به کشورهای حامی تحریم مبنی بر گسترش تعاملات دو جانبه و بی توجهی به تحریم های آمریکا ٬ نقش پر رنگی نیز در ورود و صدور کالا و مسافر در زمان تحریم ها داشته باشد .

انتهای پیام/