فرماندار نیر گفت که آثار تاریخی این شهرستان در آستانه فرسودگی و آسیب قرار داشته و نیاز به توجه ضروری دارد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

کشف عتیقه باستانی

ابراهیم امامی در بازدید از آثار تاریخی نیر افزود: پنج بنای تاریخی ‘ قیرمیزی کورپو، کاروان سرای شاه عباسی ، دهکده و غارهای تاریخی گلستان و اباذر با فضاهای معماری خاص و سنگر نظامی واقع در جاده قدیم نیر – سراب نیاز مبرم به مرمت و بازسازی دارند تا از تخریب و فرسودگی بیشتر در امان بمانند.

وی با بیان اینکه بناهای تاریخی این شهرستان پس از مرمت و بازسازی ، می توانند مکانی جذاب برای حضور گردشگران باشند، اظهار کرد: برای بازسازی و بهسازی کاروانسرای شاه عباسی سرمایه گذار بخش خصوصی وارد شده و بزودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

امامی اضافه کرد: ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار نیز از سوی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان برای بهسازی ورودی غار تاریخی گلستان نیر اختصاص یافته که عملیات اجرایی آن طی چند روز آینده آغاز خواهد شد.

فرماندار نیر با تاکید بر ضرورت بازسازی داخل این غار هم گفت: برای کاوش داخل غار تاریخی گلستان باید اعتبار لازم اختصاص یابد.

امامی همچنین افزود: نیرهفت منطقه نمونه گردشگری دارد و نخستین شهرستان از لحاظ داران بودن مناطق نمونه گردشگری در استان محسوب می شود.

شهرستان نیر در ۳۰ کیلومتری جنوب غرب اردبیل واقع است، غار بسیار نادر و کم نظیر گلستان که از نوع دست ساز می باشد، قیرمیزی کورپو، کاروانسرای شاه عباسی ، دهکده اباذر ، سنگر نظامی ، غار فرهاد و آیی قالاسی از جمله آثار تاریخی نیر می باشد.

موزه میراث

 

انتهای پیام/ایرنا