عضو هیئت رئیسه اتاق ایران خبر داد

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران از تشکیل کمیته داوری اتاق مشترک ایران و آذربایجان خبر داد و گفت: براساس تفاهمنامه‌ای که در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با طرف آذری به امضا رسید مقرر شد تا مشکلات و موانع مرزی نیز برطرف شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

حسین پیرموذن

حسین پیرموذن در شصت و پنجمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار کرد: با تشکیل این کمیته امیدواریم مشکلات و برخی اختلاف کارری تجار دو کشور برطرف شود و زمینه تقویت روابط تجاری و اقتصادی فراهم آید.

وی به راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در آذربایجان و تقویت فعالیت‌های اقتصادی تجار و فعالان اقتصادی دو کشور در ماه‌های اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: براساس تفاهمنامه‌ای که در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با طرف آذری به امضا رسید مقرر شد تا مشکلات و موانع مرزی نیز برطرف شود.

رئیس اتاق بازرگانی اردبیل بیان کرد: ۱۰۰ برابر مشکلات تجار آذری در ایران ما با تنگناها و دغدغه تجار ایرانی در آذربایجان روبرو هستیم به طوری که در آن سوی مرز مسئولان آذری کمترین توجه به حل مشکلات تجار و بازرگانان ما را دارند در حالی که در نقطه مقابل آنها به راحتی با مراجعه به دادگستری اقامه دعوی می‌کنند.

پیرموذن افزود: امیدواریم با تشکیل این کمیته و راه‌اندازی کمیسیون مشترک حقوقی از خردادماه بتوانیم به تدریج مشکلات و موانع تجار دو کشور را رفع کنیم.

وی به احصای مشکلات واحدهای تولیدی و ضرورت استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ اشاره کرد و گفت: ما در قالب جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در تهران سعی کردیم تا مشکلات تولیدکنندگان را در حوزه مالیات و بیمه تامین اجتماعی برطرف کنیم و در کنار آن انتظار می‌رود پرداخت تسهیلات به استان‌ها بر مبنای نرخ بیکاری آخرین سرشماری انجام شده و دستگاه‌های صادرکننده مجوز امکان ثبت نام از طرح‌های اشتغالزا را برای متقاضیان به وجود آورند.

بخشودگی و تقسیط بدهی مالیاتی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران به زمان محدود تعیین شده برای استمهال بدهی واحدهای تولیدی و بهره‌مندی از بخشش جرایم بیمه‌ای و مالیاتی اشاره و اظهار کرد: وزارت صمت در بخشنامه‌ای به استان‌ها اعلام کرده تا مشکل واحدهای تولیدی در ارتباط با بیمه تامین اجتماعی و مالیات مورد ارزیابی قرار گرفته و به نوعی با تشکیل کمیته وصول مطالبات فرآیند تسهیل در پرداخت معوقات بانکی نیز به شکل قانونی ایجاد شود.

پیرموذن بیان کرد: امیدواریم با همکاری سازمان صمت و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقسیط ۶۰ ماهه کارفرمایان و حمایت از کارگاه‌های تولیدی به نحوی فراهم آید تا فعالان اقتصادی در سال رونق تولید امیدوار به ادامه کار باشند.

وی همچنین به بخشودگی و تقسیط بدهی مالیاتی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران اشاره و خاطرنشان کرد: تا ۱۰۰ درصد جرایم بخشودگی مالیاتی برای واحدهای صنعتی و تولیدی اعمال می‌شود و ما از همراهی مدیران سازمان تامین اجتماعی و مالیات در استان قدردانی می‌کنیم که با احصای قوانین سهل و راحت بستر حمایت از تولیدکنندگان را به وجود آورده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی اردبیل ادامه داد: برای کمک به واحدهای راکد و نیمه فعال سازمان صمت استان اردبیل باید هر چه سریعتر نسبت به معرفی واحدها برای بهره‌مندی از تسهیلات سرمایه در گردش با شرایط سهل اقدام کند که به نظر می‌رسد در استان اردبیل در بهره‌مندی از تسهیلات تبصره ۱۸ کار خاصی انجام نشده است.

پیرموذن افزود: باید دستگاه‌های متولی نسبت به تشکیل پرونده و اولویت معرفی واحدهای تولیدی و صنعتی در معرض تعطیلی اقدام کنند تا به سرعت کارها و هدفگذاری‌ها به سرانجام برسد.

نباید اردبیل را به دافع سرمایه‌گذار تبدیل کنیم

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: نباید در سطح کشور اردبیل به دفع کننده سرمایه‌گذار شهرت یابد چرا که این رویه در مسیر توسعه استان خطرناک است.

سیدناصر عتباتی اظهار کرد: شاکر خدا هستم که در یک موقعیت دیگر در این استان مسئولیت سنگینی را برعهده گرفتم که امیدوارم در این مسئولیت با توجه به مطالبه و خواسته عمومی همه مردم بتوانم در کنار مجموعه سالم و پرتحرک استان در بخش‌های مختلف به وظیفه خطیر خود به شایستگی عمل کنم.

وی با بیان اینکه به رغم پیشنهاد قبول مسئولیت در سایر مناطق اردبیل را به دلیل شناخت چندین ساله انتخاب کردم تا با یک روحیه مضاعف و رویکرد تعریف شده بتوانیم کارها را به پیش بریم، خاطرنشان کرد: ما همان رویکرد قبلی دادگستری استان را با تحرک و پویایی بیشتر دنبال خواهیم کرد و امیدواریم به دغدغه‌های اصلی مردم در حوزه اشتغال، تولید و رونق اقتصادی پاسخی مثبت دهیم.

دادستان اردبیل افزود: در کنار انجام وظایف ذاتی خودمان در رسیدگی به پرونده‌ها و صدور احکام قطعا نقش پررنگی را در کاستن از دغدغه‌های مردم انجام ایفا خواهیم کرد و از استاندار پرتلاش و ساعی که با دوندگی خود میدان کار و تلاش مضاعف را فراهم کردند همراهی عینی و عملی خواهیم داشت.

عتباتی بیان کرد: در استان اردبیل با کنار گذاشتن تمامی اختلاف نظرها و سلیقه‌های سیاسی باید هدفگذاری مشخصی را در حوزه اشتغال، رونق تولید و حمایت از سرمایه‌گذاران داشته باشیم تا روزبروز عمران و آبادانی استان محقق شود.

وی ادامه داد: ما در کنار حمایت از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان از بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز در راستای وصول مطالباتشان حمایت خواهیم کرد تا از انباشت بدهی‌ها جلوگیری شده و زمینه پرداخت تسهیلات بیشتر برای متقاضیان اصلی فراهم آید.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل از تقویت کمیته حمایت قضائی از سرمایه‌گذاران و تشکیل جلسات اقتصاد مقاومتی در دادگستری خبر داد و بیان کرد: تلاش خواهیم کرد تا در سال رونق تولید با کنار گذاشتن تمامی مسایل حاشیه‌ای اصل موضوع سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار گیرد تا برخلاف تصور غلط و خطرناکی که از اردبیل در دفع سرمایه‌گذاران وجود دارد اردبیل را به محل جذب سرمایه‌گذاران تبدیل کنیم.

عتباتی از حذف بروکراسی زائد در ادارات برای کاهش دوندگی سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و تقویت پنجره واحد صدور مجوزها خبر داد و خاطرنشان کرد: نمونه موفق سرمایه‌گذاری پل تمام شیشه‌ای هیر است که با وجود برخی مشکلات سرمایه‌گذار سعی می‌کند این پروژه را به سرانجام برساند.

وی ظرفیت گردشگری استان به ویژه تلاش برای جذب توریسم داخلی و خارجی را یادآور شد و اظهار کرد: باید از ثروت عظیم حضور ۷ میلیون گردشگر در این استان برای رونق اقتصادی بیشتر از این استفاده کنیم.

دادستان اردبیل عمده مشکل مردم این استان را در حوزه معیشتی و تامین نیازهای زندگی عادی یادآور شد و گفت: در این شرایط سخت اقتصادی برخی خانواده‌ها برای تامین حداقل نیازها گاه به سمت بزه و برخی آسیب‌ها می‌روند که ضرورت دارد برای از بین بردن چنین آسیب‌هایی فضای کار و درآمد را برای جوانان و خانواده‌های اردبیلی فراهم کنیم.

عتباتی بیان کرد: فعالان این عرصه قطعا عبادت بزرگ را در خدمت به خلق انجام می‌دهند و در کنار این مسایل باید در جذب و حمایت از سرمایه‌گذاران و تجار آذری شرایط ایده‌آلی را فراهم کنیم تا زمینه سوءاستفاده از حضور آنها توسط برخی افراد شیاد و منحرف به وجود نیاید.

انتهای پیام/ایسنا