خلیل نیکشاد با بیان اینکه ۱۰۰ درصد سورگوم بذری کشور در اردبیل تولید می‌شود، گفت: بیش از ۸۰ درصد بذر ذرت هیبرید کشور در این استان تامین می‌شود که استان اردبیل به عنوان یکی از قطب‌های تولید بذر سیب‌زمینی کشور شناخته می‌شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

خلیل نیکشاد
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استان اردبیل به عنوان یکی از قطب‌های تولید بذر سیب‌زمینی کشور شناخته می‌شود.
 نیکشاد   اظهار کرد: با استفاده از فن‌آوری کشت بافت و تولید ۲.۵ میلیون عدد غده مینی‌تیوبر، اردبیل به عنوان یکی از قطب‌های تولید بذر سیب‌زمینی کشور شناخته می‌شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: بیش از ۱۲۰ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی به‌طور مستقیم مشغول به فعالیت هستند و استان اردبیل با داشتن بالاترین کاربری اراضی کشاورزی نسبت به کل وسعت استان، رتبه اول را در بین استان‌های کشور دارا است.
وی اظهار داشت: استان اردبیل با وسعتی معادل ۱۷ هزار و ۹۵۳ کیلومتر مربع، ۱٫۰۹درصد مساحت کل کشور را تشکیل داده و از کل مساحت استان ۴۳.۶ درصد را اراضی کشاورزی به مساحت ۷۷۸ هزار هکتار شامل ۵۱۵ هزار هکتار مزارع دیم، ۲۲۵ هزار هکتار مزارع آبی و ۳۸ هزار هکتار باغات و همچنین ۵۰.۴ درصد معادل ۹۱۰ هزار هکتار را مراتع، ۳.۵ درصد معادل ۶۳ هزار هکتار را جنگل و مابقی را سایر کاربری‌ها تشکیل می‌دهد.
نیکشاد افزود: استان اردبیل به لحاظ داشتن تنوع اقلیمی خاص و منحصربه‌فرد، وجود کشت و صنعت‌های مغان و پارس، دشت‌های حاصلخیز اردبیل، مغان و مشگین شهر، وجود بیش از ۱۲۰ هزار بهره‌بردار، ۴ میلیون واحد دامی، وجود سد‌های یامچی، سبلان و خدآفرین و بیش از یک میلیون هکتار منابع طبیعی اعم از جنگل و مرتع یکی از قطب‌های مهم کشاورزی و دامپروری کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام/فارس