مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ طرح جدید به بانک‌ها معرفی شده و مابقی طرح‌ها نیز شامل طرح‌های اشتغالزای توسعه‌ای و سرمایه در گردش بوده که با پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها اجرایی خواهند شد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 قاسم رحیمی گفت: ۲۳۰ طرح اشتغالزا در مناطق روستایی استان اردبیل به دلیل افزایش قیمت دلار نیاز به ترمیم اعتبار دارند.
 رحیمی  اظهار کرد: ما در استان اردبیل برای ترمیم اعتبار این واحدها به ۲۸۰ میلیارد تومان منابع جدید نیاز داریم تا با توجه به مشکل اقتصادی به وجود آمده صاحبان این واحدهای تولیدی بتوانند مجموعه‌های خود را تکمیل و به بهره‌برداری برسانند.
وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنیم مرحله پنجم این اعتبارات براساس عملکرد استان‌ها و نوع طرح‌ها توزیع شود تا اکثر طرح‌های اشتغالزای روستایی استان اردبیل که جدید و ایجادی هستند با بهره‌گیری از این منابع تکمیل و آماده بهره‌برداری شوند.
دبیر شورای اشتغال استان اردبیل گفت: از یک میلیون و ۲۷۰ هزار نفر جمعیت استان ۳۳ درصد در بخش کشاورزی، ۲۴ درصد در بخش صنعت و ۴۱٫۵ درصد در بخش خدمات فعال هستند که ما از طرح‌های توسعه‌ای در این بخش‌ها حمایت می‌کنیم.
رحیمی با اشاره به ثبت نام طرح‌های اشتغالزا و صنعتی و تولیدی به تعداد ۱۱ هزار و ۸۱ طرح و به ارزش ۲ هزار و ۴۶۷ میلیارد تومان از طریق متقاضیان در رسته‌های مختلف کشاورزی، صنعتی و بخش گردشگری بیان کرد: بیشترین متقاضیان ما در رسته کشاورزی بوده‌اند که در این حوزه بیش از ۸ هزار طرح به بانک‌ها معرفی شده‌اند.
وی ادامه داد: ۴۶ درصد طرح‌های معرفی شده بخش کشاورزی به بانک‌ها در بخش دام سبک و سنگین و اصلاح نژاد بوده که در مجموع رقم پیش بینی شده برای پرداخت تسهیلات به طرح‌های کشاورزی ۲ هزار و ۴۶۷ میلیارد تومان است.
فنی و حرفه ای- اشتغال- کارخانه
رحیمی افزود: ما در دو مرحله پرداختی‌ها را در سالجاری و اوایل امسال شاهد بودیم به طوری که ۷۰ درصد این منابع در بین شهرستان‌های مختلف توزیع شده و تخصیص این اعتبارات نیز از منابع ملی به صورت کامل انجام شده است.
وی کل اعتبار اشتغال پایدار روستایی را اعم از طرح‌های تولیدی و نهادهای حمایتی ۴۶۶ میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: آنچه که تاکنون در این حوزه تخصیص یافته ۲۶۳ میلیارد تومان در بخش طرح‌های روستایی و ۶۸ میلیارد تومان نیز در قالب طرح‌های نهادهای حمایتی بوده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل با بیان اینکه در مرحله پنجم قرار است ۱۳۵ میلیارد تومان به استان اردبیل اختصاص یابد، خاطرنشان کرد: بانک کشاورزی با ۸۷ میلیارد تومان، توسعه تعاون با ۷۱ میلیارد تومان، پست بانک با ۶۹ میلیارد تومان و صندوق کارآفرینی با ۶۰ میلیارد تومان پرداخت منابع در جایگاه‌های اول تا چهارم قرار دارند.
رحیمی تصریح کرد: ما موظف هستیم در مناطق روستایی پرداختی تسهیلات را در رسته‌های مختلف رعایت کنیم به طوری که ۴۵ درصد تسهیلات باید در بخش کشاورزی، ۱۵ درصد خدمات، ۱۰ درصد صنایع کوچک، ۱۰ درصد صنایع دستی، ۱۰ درصد سرمایه در گردش و ۱۰ درصد نیز در بخش تولیدات باغی هدفگذاری شده است.
وی از ابلاغ این اعتبارات برای جذب منابع در شهرستان‌ها با همراهی بانک‌ها خبر داد و گفت: پرداخت تسهیلات به طرح‌ها براساس تشخیص کمیته فنی و منابع مصوب در بانک‌ها انجام می‌شود.

انتهای پیام/ایسنا