در میان وام‌های اعطایی میلیاردی درقالب طرح اشتغال روستایی در استان اردبیل، نام برخی منسوبین نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی در استان اردبیل دیده می‌شود که نه با آن ارقام اشتغالی ایجاد نشده بلکه برخی نیز راکد هستند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

بانک-وام
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخیراً ۲۱۹۵ فقره وام اشتغال روستایی تخصیصی سال ۹۷ در استان اردبیل را با مشخصات دقیق وام گیرنده، محل دقیق اجرای طرح و مبلغ آن برای افکار عمومی منتشر کرد.
تحلیل محتوای کلی و اجمالی فهرست یادشده بیانگر این است که با وجود ادعای محوریت روستایی وام‌ها، ارقام بزرگ تسهیلات را پروژه‌های گردشگری از قبیل اجرای طرح پیست اسکی و رستوران داری(ردیف ۲۲۷) و ‌مجتمع‌های گردشگری، اقامتی و آب درمانی(کد ۲۰۳) با ادعای اشتغال مستقیم ۶۰ نفر صرفاً به دلیل واقع شدن در نزدیکی یکی از روستاهها به خود اختصاص داده‌اند!
با احتساب میانگین ۲ نفر اشتغال مستقیم برای هر طرح و نزدیک به ۱۰۰ طرح با آمار اشتغال دو رقمی و بیشتر باید گفت که نزدیک به ۷ هزار با این تسهیلات صاحب شغل شده‌ا‌ند!
نکته عجیب و ابهام‌آمیز در این طرح‌ها، فراوانی نزدیک به ۳۰ مورد پروژه با عنوان «صندوق خرد روستایی» با اختصاص هر کدام ۴۰ میلیون تومان وام و میانگین هر کدام ۳۰ نفر اشتغال مستقیم است که با توجه به درج دقیق آدرس هر کدام، لازم است آمار اشتغال ادعایی مورد ارزیابی و راستی‌آزمایی واقع شود.
بانک-وام
پروژه تولید اوراق فشرده چوبی با روکش در روستای نوجه‌ده شهرستان نمین( ردیف ۱۳۵) با ۶ میلیارد تومان وام و اشتغال مستقیم ۱۶۰ نفر،‌ طرح گلخانه هیدروپونیک در فیروزآباد پارس‌آباد(ردیف ۴۲۴) با اشتغال مستقیم ۱۰۷ نفر و با ۱۰ میلیارد تومان وام،‌ پروژه پنبه پاک‌کنی در روستای مقصودلو اصلاندوز(ردیف ۴۳۰) با ۵۰ نفر اشتغال مستقیم، طرح مجتمع قالیبافی در روستای فاراب کوثر(ردیف ۵۷۴) با ۳۵۰ نفر اشتغال مستقیم، پروژه گلخانه کشت هیدروپونیک توت فرنگی (ردیف ۵۹۷) فیروزآباد اصلاندوز با ۸۰ نفر اشتغال مستقیم و طرح تولیدی پوشاک در شهر رضی(ردیف ۸۶۷) با اشتغال مستقیم ۱۵۰ نفر از جمله طرح‌هایی است که ادعا می شود با این پروژه‌ها نزدیک به ۱۰۰۰ نفر صاحب شغل شده‌اند!
برای مثال، طرح تولید پوشاک در شهر رضی که خبرنگار «تابناک» از نزدیک در جریان جزئیات آن قرار دارد، ‌هم اکنون در مرحله فنداسیون و اسکلت است و ادعای اشتغال مستقیم ۱۵۰ نفر با اجرای این پروژه خود دلیل روشن و محکمی بر غیرواقعی بودن اغلب آمار اشتغال ایجاد شده در قالب ۲۱۹۵ فقره تسهیلات روستایی است.
عیسی منصوری، معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تشکیل کمیته مستقل نظارت و ارزیابی درباره طرح‌های اشتغال روستایی گفت: افرادی که وام اشتغال را در جای دیگری هزینه کنند ، سود ۱۸ درصد از آن‌ها گرفته خواهد شد.
به نظر می‌رسد اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر مجموعه های ذیربط و دستگاههای ناظر در استان برای برطرف شدن برخی ابهامات و تردیدها در خصوص صوری بودن بخشی از این بنگاهها و احتمال استفاده منابع در جای دیگرو انحراف از مسیر، از نزدیک طرح های بزرگ را راستی‌آزمایی کرده و نتایج گزارش را به افکار عمومی اعلام کنند.
فسادبرانگیز بودن وام های یارانه دار در فقدان نظارت، همواره امری اجتناب ناپذیر بوده و لازم است مسئولان استان اردبیل در این باره حساسیت بیشتری داشته و به وظیفه خود عمل کنند.
ناگفته پیداست که آمار قید شده در ۲۱۹۵ فقره وام اشتغال روستایی که حدود ۷ هزار نفر تخمین زده می‌شود، سهم اساسی و تاثیرگذاری در آمار ادعایی اشتغال ۱۸ هزار نفری سال ۹۷ در استان اردبیل داشته است؛ آماری که با وجود ابهامات فراوان، مسئولان هرگز حاضر به راستی‌آزمایی آن نشدند.
در میان وام های اعطایی میلیاردی درقالب طرح اشتغال روستایی، نام برخی منسوبین نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی در استان اردبیل به چشم می خورد!

انتهای پیام/تابناک