امین مولاخواه:

امروز بیش از ۱۵ سال از یک حرکت جمعی بسیار ارزشمند و موثری به نام اتحادیه هتلداران شهرستان سرعین که امروز به عنوان جامعه هتلداران استان اردبیل شناخته شده می گذرد


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

امین مولاخواه
اولین اتحادیه ای که با هدف ساماندهی رشد و شکوفایی صنعت هتلداری بویژه گردشگری شهر چشمه های بهشتی تشکیل شد امروز درخت تنومندی شده که باید میوه آن را تک تک شهروندان سرعینی بویژه میهمانان سرزمین چشمه های بهشتی به عین لمس نمایند

و این باور قلبی هر سرعینی عاشق شهر است که به اعضای تشکیل دهنده مجمع خداقوت بگوید اقدام بزرگ آنها ثمر بخش یک حرکت رو به رشد جمعی قابل اعتنا شده است ، زیرا هر فعالیتی در شروع کار سخت ترین و دشوارترین و حتی پرزحمت ترین امر است و باید همیشه از آنها سپاس گذار بود.

شاید زمان تشکیل اتحادیه ،سرعین جزو پیشروهای تشکیل اتحادیه در استان بودند و این امروز باید آن حرکت تیم ورک به یک میدان بزرگ اقتصادی در کشور تبدیل شود که کارنامه قبولی را به اعضای جامعه محول می کنیم.

امروزه نقش تشکل ها حتی تشکل هایی که به یک جمع خاصی برای یک عده حداقلی هم شکل می گیرد مستقیم یا غیر مستقیم به همه اهالی مربوط می شود حتی یک استان هم درگیر تصمیم های جمعی آن است و این تفکر اشتباه است که بر این باور باشیم که تشکل بیش از ۲۰۰ نفری به دیگران مربوط نیست این را گفتم تا کسانی که گام در مسیری می گذارند که در آن فقط خدمت مهم بوده و دیگر فکر نکنند که تنها خانواده هتلداران باید نظر بدهند و دیگر اعضای یک شهر حتی نمی توانند از پنجره جامعه نگاه کنند که این باور از ریشه غلط است (الان جامعه نظام مهندسان استان بگوید که انتخابات ما به هیچ کسی جز مهندسین ربط ندارد چرا که هر تصمیم آنها مستقیم یا غیر مستقیم به همه مربوط است )

هتلداری یا صنعت گردشگری تنها صنعتی در جهان است که گوشه و کنار و محدودیتی ندارد ،به جرات می توان گفت تنها صنعتی است که همه درگیر آن هستند حتی رفتگران و معلمین …

آری امروز اصلی ترین و تنهاترین عاملی که شهری چون سرعین از آن تامین نیاز می کنند گردشگری است شاید عده ای قبول نداشته باشند که یک راننده آژانس چطور به گردشگری نیازدارد کافی است به این فکر کرد که اگر صنعت هتلداری با برنامه ریزی درستی حرکت کند همان راننده آژانس در تامین معیشت خود پیشرفت خواهد داشت و اشتغالزایی خوبی نیز انجام می گیرد.

با این مقدمه به موضوع مهم انتخاب اعضای هیئت مدیره می رسیم موضوعی که این روزها یک دغدغه برای هتلداران شده و حساسیت هایی هم برای کسانی ایجاد کرده که احساس می کنند که نفرات مورد نظر خود رای نخواهند آورد …
پیش نیاز ورود به انتخابات جدید در این یادداشت ، تشکر از تک تک اعضای بزرگ و ارزشمند و توانمند ادوار گذشته است که اگر زحمات آنها نبود امروز این انتخابات برگزار نمی شد و از این بابت به عنوان یک شهروندی که سالها در عرصه خبر فعالیت می کنم از تک تک ایشان بسیار ممنون و سپاس گذارم .

با صحبت هایی که با کارشناسان گردشگری و کسب تجربه های متفاوت از این حضور در جلسات مراسمات و نمایشگاه ها داشته ام یک نکته مهم و غیر قابل انکار را لمس کرده ام و آن اینکه تک تک نفرات حاضر در هیئت مدیره باید با دیدگاه گردشگری و بالاخص باور پذیری شدید( تبلیغات محور توسعه)را داشته باشند تا صنعت گردشگری استان به صورت چشم گیری دگرگون شود.

باز هم تاکید بر اینکه اعضا وقت حضور در جلسات را داشته باشند مگر نه فقط داشتن اسم در هیئت مدیره اشتباه بزرگی اول برای خود و دیگر برای اعضا است.

اهداف تشکل ها برای هر منطقه ای متفاوت و بر حسب شرایط آن منطقه در نظر گرفته می شود ولی آن چیزی که برای شهری چون سرعین مهم است و باید برای آن برنامه ریزی دقیقی انجام پذیرد تبلیغات است پس اولویت انتخاب نفرات جدید طبق نظر کارشناسان آشنایی با شیوه های نوین تبلیغات است پس هر کسی که در انتخابات حق رای دارد به خاطر افزایش درآمد کسب کار خود اولویت را در کارآمدی شخص در تبلیغات جستجو نمایید.

طبق اعلام هیئت مدیره جامعه اقامتی استان اردبیل درآمد نزدیک به یک میلیارد تومانی هیئت مدیره در سه سال گذشته یعنی اینکه توان اجرایی این هیئت مدیره بسیار زیاد بوده و جا دارد با کمی تغییر در تفکر افراد می توان اردبیل را در سطوح فراتری به تمام کشور حتی سطح منطقه معرفی نماید پس رویای رسیدن به ایده آل ها دور از دسترس نیست .

در تشکل های تخصصی ریش سفیدی جایی ندارد و استفاده از تجربیات آنها برای بهبود و تکمیل برنامه ریزی ها لازم بوده و اشخاص انتخاب شده باید در قالب یک تیم منسجم و تخصص محور قدم بردارند

اشکالی که بعضا با جامعه اقامتی استان که امروز یکی از قدرتمندترین تشکل های استان محسوب می شود بعضا وارد می گردد عدم مکان ثابت است که امیدواریم بزودی این مسئله مهم برای اعتبار افزایی جامعه اقامتی استان حل شده.

و بعد از این همه مدت از مستاجر در آمده و صاحب یک ساختمان در خور شان باشد.

از مهمترین اقدامات تشکل های گردشگری امروز حضور مقتدر در نمایشگاه های گردشگری در هر جای جهان و ایران است که موثرترین محل کسب درآمد بوده و کم کاری های انجام گرفته در این مورد غیر قابل قبول است. پس درک صحیح صنعت گردشگری از طرف اعضای هیئت مدیره باید در عمل نیز ثابت شود و فقط حرف زده نشود.

نقطه مهم دیگر خصوصیات یک هیئت مدیره حوزه گردشگری درک صحیح دنیای مجازی و فناوری اطلاعات در بستر وب است یعنی حضور فعال و موثر در فضای کسب و کارهای اینترنتی که متاسفانه تا امروز حتی یک سایت فعال و دارای جایگاه در گوگل نداشتیم که این نقطه ضعف بزرگی برای این مجموعه عریض و طویل است چرا که دنیای جدید دنیای اینترنت است و دیگر جایی برای جارچی گری و دلال بازی در آن وجود ندارد.

از طرفی اخلاق و رفتار هیئت مدیره با مسئولین یا همان تعامل رفتاری با مدیران ارشد روند حرکتی جامعه را تسریع نموده و دست انداز های پیش رو را به طور چشم گیری مرتفع می سازد .

در کل باور کنیم هر عملی از جانب هر تیم مدیریتی در شهرستانی چون سرعین نان مردم عشایر و روستایی و شهری این منطقه را افزایش می دهد و اگر هر شخصی بر این باور است که هیئت مدیره جامعه اقامتی استان و انتخابات پیش روی آن به شخصی غیر از هتلدار ربط ندارد با تمام جرات محکوم است و حتی نباید به فکر افراد نیز برسد.

جامعه اقامتی استان اردبیل دومین تشکل بزرگ استانی است که امروز دارای جایگاه و منزلت خاصی در بین مدیران ارشد استان دارد و هر عملکرد آن باعث افتخار یک استان بوده و حتی در افزایش اشتغالزایی جوانان این سرزمین نیز نقش دارد .

باز هم از کلیه عزیزانی که سالها در جامعه اقامتی استان برای شهر سرعین افتخار کسب نموده و وقت خویش را صرف فعالیت های گردشگری منطقه گذاشته اند بی نهایت تقدیر و تشکر نموده و با افتخار از آنها به نیکی یاد می کنیم چرا که هر شخصی با هر رزومه کاری برای آن مجموعه تلاش کرده و هیچ کسی حق کتمان آن را ندارد.

در پایان از همه عزیزانی که برای توسعه صنعت گردشگری استان گام می گذارند تقدیر و تشکر می کنم و امیدوارم اردبیل که این روزها قدم بزرگی را برای معرفی و ارتقای جایگاه استان بر میدارد در کنار افرادی حرکت کنند که میل به پرواز داشته و اگر کوتاهی از هر فردی در این زمینه انجام پذیرد قطعا افسوس آن سالها در دل مردم آن منطقه باقی خواهد ماند.

پس بکوشیم و به یاد داشته باشیم که چرخ دنده های صنعت گردشگری باید در کنار هم حرکت کنند و اگر یک مهره ای کم کاری کند در مسیر حرکت دچار مشکل خواهیم شد .

پس برای آینده جامعه اقامتی استان که افتخار بزرگی برای شهر سرعین است به خاطر تعدد مراکز اقامتی که رکورد دار بزرگی در آمار وجود مراکز اقامتی در کل کشور هستیم آرزوی موفقیت داشته و امیدواریم روزی به کمال و ایده آل های لازم در کنار هم برسیم ،همدیگر را باور کنیم با جوانان همراه باشیم و اعتماد کنیم و با هم در یک مسیر حرکت کنیم ،ما می توانیم.

T.me/soolar

انتهای پیام/