مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل با اشاره به اینکه در حال حاضر موردی از بیماری در استان وجود ندارد، گفت: بررسی های میدانی نشان می دهد به علت عدم وجود بیماری در دامهای استان، دامداران رغبتی به این کار نشان نمی دهند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

تب برفکی

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل همزمان با شروع مرحله جدیدی از طرح ضربتی مایه کوبی تب برفکی از دامداران خواست تا با گروه های اعزامی دامپزشکی دراین زمینه همکاری کنند.

دکتر صادق صالحی گفت: علیرغم اینکه در حال حاضر موردی از بیماری در استان وجود ندارد و با تمهیدات انجام شده نیاز استان به واکسن تب برفکی از نوع وارداتی مرتفع شده و واکسن به مقدار کافی در استان وجود دارد ولی بررسی های میدانی نشان می دهد به علت عدم وجود بیماری در دامهای استان، دامداران رغبتی به این کار نشان نمی دهند.

وی بیان کرد: این عدم همکاری منجر به آسیب پذیری جمعیت دامی در برابر بیماری می شود لذا فرهنگ سازی در این راستا نیاز به اطلاع رسانی و آگاهی دامداران دارد.

وی اضافه کرد: با مد نظر قراردادن ضرر و زیان اقتصادی ناشی از تلفات دامها در برابر این بیماری که در سالهای قبل با اپیدمی آن مواجه بودیم انتظار می رود دامداران با اکیپهای واکسیناسیون همکاری داشته باشند تا بتوانیم از اپیدمی دوباره آن پیشگیری کرده و حجم بیشتری از جمعیت دامی را تحت پوشش قرار دهیم.

 

تب برفکی

 

صالحی افزود: بیماری تب برفکی (داباغ) هیچ درمانی ندارد و رعایت هرگونه اقدام پیشگیرانه از جمله انجام مایه کوبی و همکاری با گروه های دامپزشکی و رعایت موارد بهداشتی و امنیت زیستی ضرورتی اجتناب ناپذیر برای کنترل و پیشگیری از این بیماری است.

مدیر کل دامپزشکی استان ادامه داد: تب برفکی یکی از مهمترین بیماری واگیر دامی در دام های زوج سم است که قابل انتقال به انسان نبوده ولی از لحاظ خسارت اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و
فرآورده های خام دامی است.

انتهای پیام/ایرنا