اتفاقات اخیر کشتی اردبیل که منجر به اظهار نظرهای متعدد و بعضاً متناقض پیشکسوتان ورزشی نیز شده با حواشی خاصی همراه گشته تا رمزگشایی از چرایی وقوع این اتفاقات و تلاش برای خاموش کردن آتش اختلافات ضروری به نظر برسد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

کشتی
کشتی، این رشته باستانی و افتخارساز که با منش پهلوانی و تمدن کهن ایرانیان گره خورده با وجود تمامی زیبایی‌ها و علاقه‌‌مندان پرشوری که در اردبیل دارد از قافله حواشی و نقدهای بی‌پایان کم بهره نمانده و همواره مورد عتاب نقادان و ورزشکاران قرار گرفته است.
رمزگشایی از حواشی کشتی اردبیل
از دامن‌زدن به حواشی متعدد در خصوص مدیریت هیأت کشتی استان طی چهار سال گذشته تا برگزاری مجمع انتخابات نیمه تمامی که نتیجه نهایی آن به نظر فدراسیون معطوف شد و در ادامه تافته جدا بافته پنداشتن کشتی فرنگی با آزاد، از جمله اتفاقاتی بوده که مدیریت مناسب آن برای حفظ انسجام و وحدت جامعه بزرگ کشتی استان ضروری به نظر می‌رسد.
با توجه به اهمیت موضوع، مباحثی همچون برخورداری از تناسب پشتیبانی از دو رشته آزاد و فرنگی، برقراری پل ارتباطی دو طرفه بین منتقدین و مدیران کنونی، عمل به وعده‌های مدیریتی که در مجمع انتخاباتی هیأت کشتی استان ارائه شد، جذب حامیان مالی برای حضور مقتدرانه تیم‌های باشگاهی در مسابقات مهم و تدوین راهکار برای برطرف سازی چالش‌های پیش‌رو از جمله مهمترین موارد پرداخت شده در این گزارش می‌باشد.
فاصله کشتی آزاد با فرنگی نباید افزایش یابد
دهقان، مدیر فنی کشتی آزاد استان اردبیل که اخیراً به دلیل مشکلات موجود از سمت خود استعفا داده در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: تداوم تبعیض بین دو رشته آزاد و فرنگی باعث ایجاد فاصله بین این دو بخش از کشتی می‌شود.
وی به موفقیت تیم کشتی آزاد اردبیل در سال گذشته نیز اشاره کرد و ادامه داد: آزادکاران اردبیلی انتظار داشتند که با معرفی حامیان مالی شرایط حضور در فصل جاری لیگ باشگاه‌های کشور مهیا شود.
دهقان به بیان تاریخچه‌ای از کشتی آزاد استان اردبیل پرداخت و افزود: در مقطعی از زمان کشتی آزاد اردبیل تبدیل به یکی از قطب‌های بلامنازع کشور شده و بسیاری از افتخارآفرینی‌های ورزش استان با توسل به قهرمانان این رشته به دست می‌آمد.
مدیرفنی سابق کشتی آزاد اردبیل با بیان اینکه منکر زحمات و تلاش‌های انجام شده هیأت کشتی استان در خصوص حمایت از کشتی آزاد به مانند برگزاری اردوهای آماده‌سازی تیم ملی نونهالان در اردبیل نیستیم، افزود: امیدواریم شرایط مناسب برای حمایت همه جانبه از آزادکاران اردبیلی و فراهم‌آوردن امکانات مورد نیاز برای درخشش ورزشکاران مستعد این استان در میادین مختلف فراهم گردد.
کشتی
آزادکاران اردبیلی قربانی طعم تلخ بی‌پولی نشوند
کمال کرامت، از فعالان رسانه‌ای حوزه ورزش و پیشکسوت ورزشی استان نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: دو تیرگی ایجاد شده بین کشتی آزاد و فرنگی و عدم شرکت دادن آزادکاران اردبیلی در لیگ با وجود درخشش در دوره گذشته اقدامی ناصواب بوده و بنا به نظر خانواده بزرگ کشتی استان مخالف تداوم چنین رویکردی هستیم.
به گفته وی کشتی آزاد و فرنگی هر دو متعلق به خانواده همیشه سربلند ورزشی استان بوده و قرار دادن دلایلی همچون نیاز به اعتبار ۳۰۰ میلیون تومانی برای شرکت در لیگ کشتی آزاد صحیح نیست، چرا که با اختصاص مبالغ بسیار پایین‌تر نیز شرایط شرکت آبرومندانه و عزت‌مند آزادکاران در لیگ کشتی آزاد کشور فراهم می‌شد.
این کارشناس و پیشکسوت ورزشی با بیان اینکه تیم کشتی آزاد استان اردبیل سال گذشته موفق به شکست تیم مقتدر و پرمهره خراسان رضوی شده بود، افزود: آزادکاران اردبیلی با امید و انگیزه بالایی در تمرینات حاضر می‌شدند و در این میان باید پرسید چنین تیم با انگیزه و مستعدی بنا به چه دلایلی استحقاق حضور در لیگ را نداشته و به دیوار تبعیض برخورد کرده است.
کرامت یادآور شد: کنار گذاشتن آزادکاران اردبیلی از شرکت در لیگ کشوری در شرایطی که طی سال گذشته در بین ۱۰ تیم برتر کشور قرار داشتند قابل هضم نبوده و به معنای نادیده گرفتن زحمات مربیان قهرمان‌ساز و ورزشکاران پر تلاش و ستودنی ورزش استان است.
وی ادامه داد: یکی دیگر از مهم‌ترین نقدهایی که در خصوص نحوه مدیریت هیأت کشتی استان مطرح است، ابراز نظرهای خاص در خصوص مسائل فدراسیون کشتی است، در حالی که انتظار نگاه مدبرانه به اتفاقات موجود در فدراسیون و انجام برنامه‌ریزی‌های دقیق درون استانی با ارائه راهکار برای برطرف سازی چالش و نیازهای استانی مورد انتظار است.
این کارشناس ورزشی یادآور شد: در شرایطی که عدم وابستگی به بودجه اداره ورزش و جوانان و جذب اسپانسر مورد تاکید مدیریت هیأت کشتی استان قرار گرفته بود تاکنون این موضوع محقق نشده و به این دلیل برخی از رویدادهای مهم این رشته ورزشی با مشکل مواجه شده است.
منتقدان امروزی شکست خورده‌های دیروزی نیستند
کرامت اضافه کرد: منتقدین امروزی کشتی استان شکست خوردگان انتخابات گذشته نبوده و تحت هیچ شرایطی نباید به نقدهای انجام شده صرفا با نیت تخریب توجه کرد.
این فعال ورزشی با ابراز امیدواری برای کسب موفقیت فرنگی‌کاران اردبیلی در ادامه لیگ باشگاه‌های کشور، افزود: با وجود تمامی نقدهایی که در خصوص مدیریت کشتی استان وجود دارد، امیدواریم فعالیت‌هایی که در دوران گذشته آغاز شده بود در دوران فعلی منتج به نتیجه گشته و نواقصات گذشته رفع شود.
وی در پایان با دعوت از تمامی نقادان برای رعایت اخلاق و انصاف در خصوص اتفاقات ورزشی استان، افزود: جامعه بزرگ ورزشی اردبیل نیز می‌بایست پذیرای تمامی نقدهای منصفانه بوده و نقادان را با چشم مخالف و دشمنان خود نپندارند.
کشتی
آزادکاران اردبیلی فراموش نمی‌شوند
رئیس هیأت کشتی استان اردبیل نیز در پاسخ به نقدهای موجود می‌گوید: ایجاد تفرقه بین کشتی آزاد و فرنگی به سود ورزش استان نبوده و به هیچ عنوان به دنبال ایجاد فاصله بین این دو بخش از کشتی استان نیستیم.
بهنام بشیرپور با بیان دلایل عدم شرکت تیمی از اردبیل در لیگ کشتی آزاد، افزود: تعداد تیم‌های حاضر در لیگ آزاد و فرنگی متفاوت است، در شرایطی که ۳۲ تیم در لیگ کشتی آزاد اعلام آمادگی کرده بودند با برآورد اولیه حضور در این مسابقات مستلزم انجام مصاف‌های ماراتن گونه طولانی در مقابل حریفان بود به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا با توجه به شرایط تنها در لیگ دسته یک کشتی فرنگی باشگاه‌های کشور که چهار تیم در آن حضور داشتند شرکت کنیم.
وی ادامه داد: تعداد کشتی‌گیران آزادکار اردبیلی حائز شرایط لازم برای حضور در مسابقات لیگ نیز کم بود و چنانچه تصمیمی برای حضور در رقابت‌های باشگاهی کشور گرفته می‌شد نیازمند خرید و بکارگیری کشتی‌گیران نامدار دیگر استان‌ها می‌شدیم و این خود مستلزم صرف هزینه‌های دیگر می‌شد.
رئیس هیأت کشتی استان اردبیل با بیان اینکه در عمل و گفتار و با جان و دل به دنبال حمایت از کشتی استان در هر دو بخش آزاد و فرنگی هستیم، یادآور شد: کشتی فرنگی رشته ناتنی نبوده و بسیاری از ملی‌پوشان، قهرمانان و مدال‌آوران ورزش کشورمان در این رشته فعالیت می‌کردند و چنانچه در حال حاضر شرایط برای حضور تیمی از کشتی استان در این مرحله از مسابقات فراهم شده باید یک دل و یک‌صدا برای حمایت از آن هم قسم شده و از دامن‌زدن به حواشی اجتناب کرد.
بشیرپور با بیان اینکه کشتی آزاد در اردبیل فراموش نشده و فراموش نخواهد شد، ادامه داد: در اوایل سال جاری مقدمات میزبانی اردبیل از اردوی تیم ملی نونهالان در رشته کشتی آزاد فراهم شد که طی آن یک تیم از اردبیل نیز برای حضور در این اردوی آماده‌سازی مهیا شد.
به گفته وی نتیجه بها دادن به تیم‌های پایه در کشتی آزاد به‌زودی مشخص خواهد شد تا سالیان سال افتخارآفرینی آزادکاران کنونی که با درایت و تلاش مربیان و پیشکسوتان کشتی استان در حال پیگیری تمرینات منظم خود هستند، عیان شود.
جذب حامیان مالی برای کشتی اردبیل محقق می‌شود
به اظهار بشیرپور در مدت چهار ماه گذشته به اندازه یک سال کشتی استان کار شده و با وجود قرارگیری در تنگناهای مالی در این مدت کوتاه در ۸ دوره مسابقه قهرمانی کشور در هر دو بخش آزاد و فرنگی شرکت کردیم.
رئیس هیأت کشتی استان اردبیل ادامه داد: با توجه به این که اعتبارات تقبل شده اداره کل ورزش و جوانان پاسخگوی نیازهای متعدد این رشته ورزشی نیست، از همان لحظات آغازین شروع به کار مدیریت جدید هیئت کشتی استان به دنبال رایزنی برای جذب حامیان مالی بودیم و تاکنون در حدود ۷۰ درصد برنامه‌های در نظر گرفته شده در این خصوص به خوبی پیش رفته و امیدواریم با تداوم روند مذکور به زودی اخبار خوب بیشتری را که به سود جامعه بزرگ و فهیم کشتی استان خواهد بود، منعکس شود.
بشیرپور از تلاش برای انعقاد قرارداد همکاری مشترک با تیم‌های ترکیه‌ای در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: زمینه‌سازی برای اعتلای مجدد کشتی استان و توجه به سنین پایه به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است.
تیم جوان شده اردبیل در لیگ دسته یک کشتی فرنگی
رئیس هیأت کشتی استان اردبیل در خصوص نتایج نه چندان مناسب تیم کشتی فرنگی اردبیل در لیگ دسته یک باشگاه‌های کشور نیز گفت: نتیجه‌گرایی در این دوره از مسابقات به هیچ عنوان مطرح نبوده و ظاهرشدن با تیمی که اکثر کشتی گیران آن بومی بوده و با میانگین سنی زیر ۲۰ سال حضور دارند، تنها برای پشتوانه‌سازی و حمایت از جوانان مستعد استان است.
به گفته وی تخریب این تیم جوان تنها به دلیل عدم نتیجه‌گرفتن کار صحیحی نبوده و تنها هدف از حضور در این دوره از مسابقات پشتوانه‌سازی و میدان دادن به کشتی‌گیران بومی و آینده‌ساز استان است.
بشیرپور اکتفا به کسب نتیجه در مدت محدود را کاری شدنی اما سخت دانست و افزود: به منظور حمایت از کشتی استان نباید با تکیه بر هر روشی به تخریب و از بین بردن روحیه و اعتماد به نفس فرنگی‌کاران جوانی که آینده کشتی استان را رقم خواهند زد، اقدام نمود.
به گفته وی املای نانوشته قطعاً بدون اشتباه است اما از این رو که قطار کشتی استان اردبیل به حرکت درآمده مطمئنا دارای نواقص و ایراداتی نیز خواهد بود؛ به همین دلیل از تمامی فعالان ورزشی و پیشکسوتان تقاضامندیم بدون اغراض‌های شخصی، نقدهای منصفانه همراه با راهکار ارائه نمایند تا پذیرای نقطه نظرات راهگشای افراد دغدغه‌مند ورزش استان باشیم.
با وجود تمامی تفاسیر و نقدهای موجود برای به پرواز درآمدن همای سعادت در آسمان کشتی استان برنامه‌ریزی منسجمی برای دور راندن حاشیه‌های آسیب‌زا و حفظ اتحاد و انسجام تک تک ارکان این هیأت ورزشی را نیاز خواهیم داشت تا مجدداً اقبال بلند پهلوانان اردبیلی در میادین مختلف ورزشی را شاهد شویم.
گزارش: حامد مصطفایی آگاه

انتهای پیام/