معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور:

معاون اداری – مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  گفت: در دوره جدید فعالیت نهاد که ۵ سال از آن گذشته است راهبرد اصلی ما کتابخانه‌محوری بوده به طوری که در این مدت سعی کردیم کتابخانه‌های عمومی را از حالت سنتی خارج کرده و به عنوان یک باشگاه فرهنگی – اجتماعی معرفی کنیم.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

کتابخانه سیار
 اسماعیل شفاعی در مراسم تکریم و معرفی مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل اظهار کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی یک نهاد عمومی غیردولتی است که از سال ۸۳ به صورت مجموعه‌ای مستقل و جدا شده از وزارت ارشاد در راستای ترویج و توسعه کتابخوانی و گسترش مطالعه مفید فعالیت کرده و سعی دارد در اعتلای فرهنگ ایرانی – اسلامی نقش‌آفرینی کند.
وی خاطرنشان کرد: در دوره جدید فعالیت نهاد که ۵ سال از آن گذشته است راهبرد اصلی ما کتابخانه‌محوری بوده به طوری که در این مدت سعی کردیم کتابخانه‌های عمومی را از حالت سنتی خارج کرده و به عنوان یک باشگاه فرهنگی – اجتماعی معرفی کنیم.
معاون اداری – مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: در کنار این امر کمک به ارتقای سطح علمی و آگاهی‌های اجتماعی و فرهنگی مردم و توجه جدی به حوزه تخصصی کودک و نوجوانان در دستور کار نهاد بوده تا به نوعی به توسعه فرهنگ کتاب و مطالعه به عنوان یک حرکت ارزشمند کمک شود.
شفاعی نگاه تخصصی نهاد را در بخش‌های مختلف از رویکردهای اصلی کتابخانه‌های عمومی اعلام کرد و افزود: مقام معظم رهبری در دیدار با کتابداران کشور در سال‌های گذشته به موضوع کلیدی و جدی اشاره کرده‌‌اند و آن اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی یک مجموعه صددرصد فرهنگی است و باید از فعالیت‌ها و اقدامات سیاسی اجتناب کنیم.
وی بیان کرد: بر همین اساس در پنج سال گذشته سعی کردیم در انتصاب مدیران استانی و معاونین نگاه سیاسی را مورد اهمیت قرار ندهیم تا با یک نگاه تخصصی مبتنی بر تجبه و سابقه کار افراد در حوزه فرهنگی بتوانیم شایسته‌ترین مدیران را در استان‌ها در این حوزه انتخاب کنیم.
نگاه سیاسی در انتخاب مدیران نداریم
 اسماعیل شفاعی گفت: ما در انتخاب و انتصاب مدیران کتابخانه‌های عمومی استان‌ها به هیچ گرایش سیاسی اعم ازز اصولگرایان، اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و … توجهی نداریم.
معاون اداری – مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تصریح کرد: در همه ۳۱ استان کشور مطلقا در انتخاب مدیران نگاه سیاسی اثرگذار نبوده و ما سعی کردیم به دور از این گرایش‌های حزبی و جناحی در این مجموعه کارهای تخصصی و تجارب فرهنگی را مورد توجه و مدنظر قرار دهیم.
شفاعی مهمترین شغل را در نهاد کتابخانه‌های عمومی امر کتابداری اعلام کرد و گفت: قطعا این منصب‌ها و مسئولیت‌ها ماندگار نیستند و آنچه که در گذر این مسئولیت‌ها مهم و ارزشمند به حساب می‌آید رفع نیاز و حاجات مردم است که به فرموده معصوم این خود از نعمات الهی محسوب می‌شود.
وی در پایان اظهار کرد: ما در انتخاب مدیر کل جدید کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل ملاک و معیار را همین امر پرهیز از نگاه سیاسی و توجه به تجربه و کارکرد فرهنگی قرار دادیم تا یکی از افراد دلسوز استان که از بانوان توانمند به حساب می‌آید به عنوان مدیر کل این مجموعه انتخاب و معرفی شود.
در این مراسم معاون امور عمرانی استاندار اردبیل نیز با بیان اینکه مسئولیت‌ها زودگذر بوده و باید مدیران از فرصت به وجود آمده نهایت بهره را در مسیر خدمت‌رسانی به مردم ببرند، خاطرنشان کرد: ما از مدیریت توانمند و پرتلاش عزیزخانی در کتابخانه‌های عمومی استان قدردانی می‌کنیم که در این مسئولیت پیگیر بسیاری از مسایل و امورر به ویژه تخصیص نیم درصد شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها بودند.
مسعود امامی یگانه گفت: در عصری که تحولات و انتقال اطلاعات آنی و لحظه‌ای شده ضرورت دارد شرایطی را در حوزه مطالعه کتاب به وجود آوریم تا سرانه مطالعه مفید در کشور و استان اردبیل افزایش یابد.
وی بیان کرد: هر چند عده‌ای بخش عمده‌ای از اطلاعات خود را از طریق فضای مجازی به دست می‌آورند اما ضرورت دارد در دریافت مطالب و تهیه خوراک اطلاعاتی از منابع ارزشمندی استفاده کنیم که یکی از این منابع موثق کتاب‌ها هستند.
امامی یگانه ضرورت گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی و گرایش خیرین به امر کتابخانه‌سازی را یادآور شد و تصریح کرد: همانند جهادی که در امر مدرسه‌سازی اتفاق افتاد باید این بار در حوزه کتابخانه‌سازی نیز این اقدام رقم بخورد چرا که بسیاری از روستاها و حتی بخش‌ها نیازمند احداث کتابخانه‌ هستند.
وی افزود: با حضور یکی از بانوان توانمند استان در مسئولیت کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل تلاش و هدف اصلی بر این خواهد بود تا در سال‌های آینده مردم بیشتر با کتاب به عنوان یار مهربان انس گرفته و ارتباط برقرار کنند.

انتهای پیام/ایسنا