رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل گفت: دومین همایش بین‌المللی گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو متشکل از ۱۵ کشور از ۲۸ تا ۳۰ خرداد در اردبیل برگزار می‌شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

حسین پیرموذن
حسین پیرمؤذن،  در شصت‌و‌ششمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در سالن جلسات اتاق بازرگانی اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: کنفرانس بین‌المللی کشورهای عضو اکو با حضور ۱۵ کشور از ۲۸ خرداد ماه در استان اردبیل برگزار می‌شود که این میزبانی یک فرصتی طلایی برای استان جهت معرفی قابلیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه موجود در حوزه‌های مختلف اعم از گردشگری، صنعتی، کشاورزی، بهداشت و درمان و … است.
وی افزود: در حدود ۲۲۰ مهمان خارجی و داخلی در این دوره از کنفرانس حضور خواهند داشت و ۳۰ سخنران از اساتید دانشگاهی و سایر مسؤولان و سرمایه‌گذاران نیز به ایراد سخنرانی در این کنفرانس بین‌المللی می‌پردازند و در راستای معرفی هرچه بهتر قابلیت‌های استان اردبیل پکیج‌های سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی آماده می‌شود تا در اختیار مهمانان قرار گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: وزیر بهداشت، آموزش و درمان کشور و هم‌چنین رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور از مهمانان حاضر در این کنفرانس بین‌المللی هستند.
پیرمؤذن افزود: اغلب مهمانان از روز دوشنبه وارد استان اردبیل شده و برنامه افتتاحیه در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می‌شود و سپس ادامه برنامه در محل نمایشگاه بین‌المللی اردبیل برگزار خواهد شد.
وی گفت: در نمایشگاه بین‌المللی اردبیل ۴۰ غرفه آماده و واگذار شده است و امیدواریم که تمامی مسؤولان استانی و دستگاه‌های اجرایی و هم‌چنین فعالان بخش خصوصی با مغتنم شمردن فرصت به دست آمده نهایت بهره و استفاده از این کنفرانس را در جهت توسعه استان اردبیل ببرند.
بسترهای لازم برای برگزاری اجلاس گردشگری سلامت اکو در اردبیل آماده شد
 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل گفت: بسترهای لازم برای برگزاری اجلاس گردشگری سلامت با حضور نمایندگان کشورهای عضو اکو در اردبیل آماده شده است.
وی افزود: در این همایش نمایندگانی از ۱۰ کشور عضو اکو، نمایندگان و سفیران ۱۵ کشور و ۲۲۰ میهمان داخلی و خارجی حضور خواهند داشت.
وی اظهار داشت: در افتتاحیه این همایش وزیر بهداشت و درمان و نیز رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حضور خواهند داشت.
پیرموذن ادامه داد: این همایش و نمایشگاه بین المللی گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) از ۲۸ تا ۳۰ خرداد ماه در اردبیل برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه آیین افتتاح این اجلاس در دانشگاه محقق اردبیلی خواهد بود، گفت: هدف از برگزاری این همایش گسترش همکاری های کشورهای عضو اکو در حوزه سلامت گردشگری و نیز معرفی قابلیت های استان اردبیل در این بخش است.
پیرموذن بیان کرد: از وزیران کشورهای عضو اکو و سفرای مقیم تهران و ۲۵ مقام رسمی کشورهای مختلف برای شرکت در این همایش دعوت شده است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل گفت: کشورهای عضو اکو از قابلیت فراوانی بویژه در حوزه گردشگری برخوردار هستند و تمامی کشورهای عضو تلاش می‌کنند تا شهروندان خود را به افزایش سفر و سیر و سیاحت ترغیب کنند.
وی بیان کرد: با توجه به هدف گذاری افزایش حضور تعداد گردشگران در کشورهای عضو اکو به نظر می‌رسد بیش از این می توان مناسبات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و تقویت بخش گردشگری را گسترش داد.
پیرموذن گفت: این همایش علاوه بر گسترش تعامل و مراودات اقتصادی کشورهای عضو اکو فرصت خوبی برای شناساندن ظرفیت های اقتصادی، صنعتی و بازرگانی استان اردبیل است.
وی با اشاره به اینکه حضور بخش خصوصی در این برنامه پررنگ تر خواهد بود، اضافه کرد: لازم است در این خصوص فرصت های ویژه سرمایه گذاری را برای معرفی به بخش خصوصی کشورهای عضو ارایه کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی اردبیل تاکید کرد: در این زمینه استاندار اردبیل به صورت ویژه دستورات لازم برای تهیه بسته های سرمایه گذاری مختص اجلاس اکو داده اما متاسفانه تاکنون هیچ بسته ای برای این موضوع آماده نشده است.
وی اجلاس اکو را فرصت مناسبی برای جذب سرمایه گذاری در بخش گردشگری سلامت در سطح استان برشمرد و یادآور شد: این اجلاس دستور جلسات متعددی خواهد داشت اما دستور جلسه اصلی آن معرفی قابلیت های سرمایه گذاری استان اردبیل در بخش گردشگری سلامت خواهد بود.
پیرموذن با بیان اینکه این اولین همایش در سطح بین المللی است که استان اردبیل میزبان آن خواهد بود، افزود: انتظار ویژه ای از فرمانداران و شهرداران و مسئولان استانی برای همراهی با این برنامه و انجام اقدامات عملیاتی در این حوزه داریم.
ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) می باشند.
اکبر بهنام جو
کنفرانس بین‌المللی اکو فرصتی مناسب برای معرفی پتانسیل‌های گردشگری استان اردبیل
استاندار اردبیل گفت: کنفرانس بین‌المللی اکو فرصتی مناسب برای معرفی پتانسیل‌های گردشگری استان اردبیل بوده و باید از این ظرفیت به وجود آمده به نحو احسن در شناساندن پتانسیل‌های استان استفاده کرد.
اکبر بهنام‌جو اظهار کرد: برگزاری کنفرانس بین‌المللی کشورهای عضو اکو در اردبیل فرصت بسیار مناسبی در جهت معرفی قابلیت‌های منحصربه‌فرد استان در حوزه گردشگری و به خصوص گردشگری سلامت است و از این رو باید برنامه‌ریزی‌های دقیقی در راستای اجرای هرچه بهتر این رویداد در استان داشته باشیم.
وی افزود: با اجرای مناسب این کنفرانس بین‌المللی در اردبیل هر یک از مهمانان خارجی حاضر در اردبیل می‌توانند پس از خروج از اردبیل سفیران بسیار موثری در جهت معرفی پتانسیل‌های استان اردبیل باشند و در کنار آن نیز باید سرمایه‌گذارانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در استان اردبیل را دارند شناسایی شده و تفاهم‌نامه‌های همکاری در طول برگزاری کنفرانس با این سرمایه‌گذاران منعقد شود.
استاندار اردبیل تصریح کرد: با توجه پتانسیل‌های موجود در استان اردبیل حوزه گردشگری یکی از بخش‌های مهم توسعه استان اردبیل مد نظر قرار گرفته است که در سال‌های اخیر نیز موضوع گردشگری سلامت مورد توجه مسؤولان استانی قرار گرفته است و بر اساس آن گام‌های مثبتی در این راستا برداشته شده است‌.
بهنام‌جو گفت: وجود آب‌گرم‌های متعدد در استان یکی از ظرفیت‌های بسیار مناسب در حوزه گردشگری سلامت در استان اردبیل است  و در این راستا نیز اعزام پزشکان اردبیل به کشور ترکیه جهت آموزش در حوزه پزشک آب‌درمانی در ماه‌های اخیر مورد توجه بوده تا بدین ترتیب با حضور پزشک متخصص این حوزه در آب‌درمانی‌های استان شاهد رونق و شکوفایی بیش از پیش باشیم.
نادر فلاحی
آماده سازی ۳۰ پکیج سرمایه‌گذاری برای کنفرانس بین‌المللی اکو در اردبیل
مدیرکل  میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل نیز که در این جلسه حضور داشت، اظهار کرد: در راستای معرفی هرچه بهتر قابلیت‌های استان اردبیل در جهت جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تعداد ۳۰ پکیج سرمایه‌گذاری توسط این اداره کل آماده و به دبیر خانه کنفرانس بین‌المللی گردشگری سلامت ارائه شده است.
وی افزود: برگزاری چنین رویداد بین‌المللی در استان اردبیل فرصت بسیار مناسبی در جهت جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان اردبیل بوده و در این راستا برنامه‌ریزی‌های مناسبی با سایر مسؤولان استانی و دبیرخانه کنفرانس بین‌المللی اکو انجام داده‌ایم که امیدواریم شاهد برگزاری هرچه بهتر این کنفرانس در استان اردبیل باشیم.
وی بیان کرد: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل در نظر دارد که علاوه بر استقبال از مهمانان خارجی حاضر در این کنفرانس بین‌المللی در فرودگاه اردبیل برنامه‌ی خاص دیگری در بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برگزار کند و در کنار آن برای معرفی تمامی قابلیت‌های استان اردبیل در محل نگارخانه خطایی اردبیل نمایشگاه جاذبه‌های طبیعی کل استان اردبیل دایر شده است.
فلاحی گفت: در روزهای آتی شاهد افتتاح خانه گردشگری سلامت در اردبیل خواهیم بود که این موضوع یکی از برنامه‌ها در جهت ساماندهی اتباع آذری که برای معالجه و استفاده از پتانسیل‌های سلامتی استان اردبیل حاضر می‌شوند است.

انتهای پیام/