همرنگ ۷ سال پی در پی نمره کامل ارزیابی اجرای کودک را از تهران کسب کرد و در‌نهایت در نوزدهمین جشنواره مراکز استان‌ها به عنوان بهترین مجری زن و برگزیده اول در برنامه‌های کودک و بین همه برنامه‌ها با ساختار ترکیبی در کشور انتخاب شد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

  • چطور وارد حرفه مجری‌گری کودک شدید؟

سال ۱۳۷۹ باموفقیت در تست بازیگری و اجرا، وارد این حرفه شدم و پس از آن به صورت مستمر در برنامه‌های مختلف جوان و نوجوان به کار خود تا  امروز ادامه داده‌ام. از سال ۱۳۸۳ همزمان با اجرای جوان و نوجوان، کار کودک را نیز شروع کردم و به علت علاقه شدیدی که به دنیای پاک و معصومانه کودکان داشتم ترجیح دادم فقط در برنامه کودک به عنوان مجری و نویسنده فعالیت کنم. از ۱۷ سال سابقه فعالیتم ۱۳ سال آن در زمینه کودک بوده است.
همچنین همزمان با فعالیت در تلویزیون از سال ۱۳۸۵ به عنوان نویسنده و گوینده وارد رادیو شدم. خوشحالم که بگویم نتیجه ارزیابی‌های مرکز و سازمان هم در تلویزیون هم در رادیو گویای موفقیت من بوده است.

  • به نظر شما یک گوینده و مجری خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

مجری و گوینده موفق کسی است که از جنس مردم باشد و تافته جدا بافته نباشد. کسی که خودش باشد و نقش بازی نکند. مردم بسیار باهوش هستند و به سرعت نقش بازی‌کردن را تشخیص می دهند و به همین دلیل تو را کنار می‌گذارند. خوشبختانه ۷ سال پی در پی نمره کامل ارزیابی اجرای کودک را از تهران کسب کردم. نهایتا در نوزدهمین جشنواره مراکز استان‌ها به عنوان بهترین مجری زن و برگزیده اول در همه برنامه‌ها با ساختار ترکیبی در کشور انتخاب شدم. این موضوع افتخار بزرگی برای خودم بود زیرا موفق شدم در تاریخ سیمای اردبیل اولین جایزه را در بخش اجرای تلویزیونی کسب کنم.

  • نظرتان درباره برنامه‌های کودک شبکه اردبیل چیست؟

برنامه‌های کودک اردبیل جالب و جذاب هستند. این موفقیت ناشی از حضور افراد با تجربه و ماهر در این گروه است. کسانی که سال‌ها کار کودک انجام داده اند و به قول معروف چم و خم کار دستشان آمده است. حتی لازم است بگویم جذابیت اجرایی برنامه باعث شده با وجود امکانات بسیار ناچیز، بزرگسالان هم از سراسر ایران پای این برنامه بنشینند. این را از ابراز محبت دوستان در دنیای مجازی و تماس‌های تلفنی با روابط عمومی مرکز و نظر سنجی مرکز اردبیل متوجه شده‌ام. در هر حال برنامه کودک اردبیل با داشتن استعدادهای موجود می‌تواندبهتر از این هم باشد. هر چند به عنوان بهترین برنامه نامزد جشنواره نوزدهم شد، با این حال نبود امکانات کافی مثل دکور مناسب، لباس‌های مناسب، امکانات نمایشی، باعث محدودیت برنامه شده است.

  • فکر می‌کنید نیازهای کودکان را برنامه‌های کودک می‌تواند تامین کند؟

نیازهای کودکان نامحدود و برنامه‌های کودک محدود است. قطعا این برنامه‌ها نمی‌توانند به طور کامل نیازهای کودکان را پاسخ دهند اما این موضوع را فراموش نکنیم که کودکان سرمایه‌های ایران هستند و برنامه‌های کودکان سرمایه‌گذاری برای  آینده ایران است. به نظر من واقعا باید طرح‌های کودک طوری باشند که بتوانند اکثر نیازهای کودک را تامین کنند نه فقط برای ارائه یک برنامه تولید شوند.تولید چنین برنامه‌هایى نیازمند سرمایه‌های فکری است؛ این افراد باید  با تجربه باشند و بتوانند نظرات و طرح‌های حرفه‌ای ارائه کنند.

  • در سال‌های اخیر گوشی‌های هوشمند و بازی‌های رایانه‌ای توجه بسیاری از کودکان و نوجوانان را به خود جلب کرده، به‌نظرتان چگونه می‌توان این مشکل را حل کرد؟

تلفن همراه و بازی‌های اینترنتی از نظر من مشکل نیستند مشکل نبود فرهنگ استفاده درست است که از نبود آموزش ناشی می‌شود. خانواده، مراکز آموزشی و صد البته رسانه باید برای آموزش درست تلاش کنند زیرا با وجود پیشرفت‌های موجود نباید انتظار حذف این امکانات بین‌المللی را از زندگی داشته باشیم و چه بسا این ابزار با فرهنگ‌سازی و استفاده بجا موثر و مفید هم باشند.

  • به نظرتان چرا تلویزیون و برنامه‌های کودک دهه ۶۰ جذاب‌تر از دهه‌های اخیر است؟

کافی‌است فقط نگاهی به امکانات ایجاد شده در زمان سپری شده و دنیای رقابت بیندازیم. در دهه ۶۰ کانال‌های تلویزیونی و برنامه‌ها محدود بود. اما اکنون باوجود تنوع بسیار بالا در شبکه‌های داخلی و خارجی نگهداشتن ببیننده و ایجاد نوستالژی در دهه‌های بعدی برای کودکان این دوره بسیار سخت شده است؛ هرچند این کار غیرممکن نیست و فقط تمهیدات ویژه‌ای را طلب می‌کند.

  • شما در زمینه گویندگی و نویسندگی رادیویی و تلویزیونی و بازیگری هم فعالیت دارید. کمی در این زمینه نیز توضیح دهید.

از اول شروع فعالیت هنری خود در کنار اجرا به بازیگری هم علاقه خاصی داشتم از نمایش‌های روی صحنه متعدد تا سریال‌های تلویزیونی شبکه سراسری و شبکه استانی و حضور در چندین فیلم کوتاه. چندین پیشنهاد سینمایی از جمله عیار ۱۴ که به دلیل تحصیل نتوانستم حضور پیدا کنم. اکنون هم ۲ پیشنهاد سینمایی نیز داشتیم  از تهران دارم که فعلا به مرحله قطعی نرسیده است. همچنین در مرحله تمرین نمایش «زنان میمون دژ» هستم که اسفند ماه در فدک اجرا خواهد شد. این نمایش قرار است در جشنواره‌های متعدد حضور داشته باشد.

  • شما برای کودکان کار می‎کنید به نظر شما راز وارد شدن به دنیای کودکان چیست؟

راز بودن با کودکان صاف و بی ریا بودن است، نه کودک بودن. بچه‌ها اصلا دوست ندارند بزرگ‌ترها ادای بچه‌ها را در بیاورند. آنها دوست دارند در کنار بزرگ‌ترها باشند و چیزهای زیادی از آنها یاد بگیرند. آنها دوست دارند در کنار بزرگ‌ترهایی که مثل خودشان صاف و صادق باشند.

  • فکر می‌کنید تلویزیون و برنامه کودک چقدر می‌تواند در رشد و خلاقیت کودکان موثر باشد؟

قطعا موثر خواهد بود فقط مشکلی که وجود دارد محتوای برنامه‌هاست. کودکان امروز در عصر تکنولوژی رشد می‌کنند و باید موضوعات به روز و علمی را به کودکان آموزش بدهیم. موضوعاتی که در کنار آموزش رفتار درست کاملا به روز و همسو با دنیای پیشرفته امروز باشد.

  • از مسئولان چه انتظاری دارید؟

فقط صداقت و عدالت. اینکه قبل از هر تصمیمی خودشان را جای تک تک زیر دستانشان قرار بدهند بعد تصمیم بگیرند. به نظر من بزرگ‌ترین دارایی هر کس خودش است. روی تنها دارایی زندگی‌مان یعنی انسانیت، معرفت و شرف از هر‌لحاظ سرمایه گذاری کنیم.

خبرنگار: سولمازنعمتی 

انتهای پیام/