سرپرست صندوق بازنشستگی استان اردبیل:

قاسمعلی جعفری با بیان اینکه تعداد بازنشستگی در کل استان اردبیل ۱۹ هزار و ۴۶۶ نفر می‌باشد، گفت: از این تعداد ۷۹٫۵ درصد مرد و ۲۰٫۹۵ درصد بانوان تشکیل می‌دهدکه۱۲ هزار و ۳۸۲ بازنشسته مرد و ۳ هزار و ۸۴۶ نفر بانوان هستند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

قاسمعلی جعفری

بازنشستگی، حادثه مهمی در چرخه زندگی فرد است و افراد با بازنشسته شدن باید قادر به پذیرفتن این اندیشه شوند که می توانند به طور موفق و با سربلندی به عنوان یک فرد کامل، بدون آن که اشتغالی داشته باشند، به زندگی ادامه دهند.

این دوران، امکان تصمیم گیری گسترده ای را در مورد زندگی شخص فراهم می آورد که اگر این تصمیمات خوب اتخاذ شوند، فرد، سازمان و جامعه در مجموع منتفع می شوند.

مفاهیم اصلی در ارتباط با صندوق بازنشستگی

فرا رسیدن ۲۵ ذی الحجه روز خانواده و تکریم از بازنشستگان بهانه ای شد تا گفتگوی با قاسمعلی جعفری سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری استان اردبیل داشته باشیم.

وی در ابتدای توضیحات خود در ابتدا به مفاهیم اصلی این صندوق اشاره کرد و  گفت: بازنشسته فردی است که با احراز شرایط قانونی از نظر سن و سابقه پرداخت کسور بازنشستگی با قوانین موضوعه، از مزایای بازنشستگی استفاده می‌کند.

سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری استان اردبیل با تعریف فرد کارافتاده عنوان کرد: فرد کسورپردازی که قبل از تحقق بازنشستگی قانونی به تشخیص مراجع صلاحیت دار به سبب انجام وظیفه یا غیر آن توان انجام کار را از دست داده و حقوق وظیفه و از کارافتادگی دریافت می‌دارد.

وی با اشاره به اینکه شاغل متوفی که از خدمات صندوق استفاده می‌کند عنوان کرد: فرد شاغلی که قبل از تحقق بازنشستگی قانونی، قوت می‌نماید( به سبب انجام وظیفه یا غیر آن) و دارای ورثه مشمول دریافت حقوق وظیفه می‌باشد.

سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری استان اردبیل با اشاره به خدمات صندوق به بازنشستگان متوفی تصریح کرد: بازنشسته متوفی فردی است که بازنشسته یا از کارافتاده فوت شده‌ای که دارای ورثه مشمول دریافت حقوق وظیفه باشد.

جعفری در ادامه به ارائه خدمات به افراد کسورپرداز افزود: افراد کسورپرداز آن بخش از کارکنان دستگاه‌های اجرایی و اشخاصی که به موجب قوانین موضوعه مشترک صندوق بازنشستگی کشوی شده و به این صندوق کسور پرداخت می‌نمایند.

وی در مورد افراد وراث وظیفه بگیر (موظفین) که از خدمات این صندوق استفاده می‌کنند اشاره کرد و گفت: وارث بازنشستگان، از کارافتادگان و شاغلین متوفی که بر اساس قوانین موضوعه مشمول دریافت حقوق وظیفه وراث می‌گردند.

۸۳ درصد جامعه هدف عضو  صندوق بازنشسته می باشد

سرپرست صندوق بازنشستگی استان اردبیل در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: تا پایان خرداد ماه امسالجامعه هدف این صندوق که از مزایای صندوق بازنشستگی بهره‌مند شدند، ۲۰ هزار نفر می‌باشند که شامل ۸۳ درصد بازنشسته در قید حیات، ۱۱ درصد بازنشسته فوتی و ۵ درصد شاغل فوتی و یک درصد از کارافتاده می‌باشد.

وی با بیان اینکه صندوق بازنشستگی با شعار «ترویج فرهنگ ورزش و سلامت محور بازنشستگان» برنامه‌هایی متنوعی برای ارتقای نشاط و روحیه بازنشستگان تدارک دیده است، عنوان کرد: همایش پیاده روی در پارک فندقلو با شرکت بیش از ۱۰۰ نفر مسابقه طناب کشی و بازتاب گسترده آن در برنامه ورزش و نشاط شبکه سبلان از جمله برنامه‌هایی است که در این راستا انجام شده است.

سرپرست صندوق بازنشستگی استان اردبیل برگزاری مسابقه ورزشی در ۶ رشته  شطرنج، دارت، تیراندازی با تفنگ بادی، شنا، دوی نیمه استقامت هزار و ۵۰۰ متری و تنیس روی میز از جمله برنامه های حوزه ورزشی بوده که از اردیبهشت ماه تا مرداد ماه از طرف این صندوق برگزار شده است و قرار است از نفرات اول تا سوم در دو گروه آقایان و بانوان در روز ۲۵ ذی‌الحجه همزمان با روز خانواده و تکریم از بازنشستگان تجلیل شوند و نفرات اول هر رشته به مسابقات کشوری اعزام خواهند شد.

وی نگاه بلند مدت صندوق بازنشستگی کشوری به ورزش و سلامت بازنشستگان را برگزاری مسابقات و المپیادهای فرهنگی و ورزشی در سال های آینده بیان کرد و افزود: این نگاه بلند مدت در کنار تعیین شاخص های نشاط وسلامتی در میان جامعه بازنشستگان کشوری به گسترش شادابی و امید به زندگی در میان آنان کمک خواهد کرد. جعفری در ادامه بر استمرار این گونه مسابقات ورزشی در رشته های تیراندازی با تفنگ بادی ، شنا و دوی نیمه استقامت ۱۵۰۰ متری در سالجاری خبر داد.

 

 

نامگذاری یکی از میادین  و یا خیابان‌های پرتردد شهر اردبیل بنام بازنشستگان

جعفری از مطالبه راه اندازی خانه امید توسط بازنشستگان در استان اردبیل خبر داد و گفت: قرار است شهرداری اردبیل زمینی در اختیار این صندوق قرار دهد تا زمنیه احداث آن هرچه زودتر فراهم شود.

وی گفت: نامگذاری یکی از میادین اصلی شهر و یا خیابان پرتردد اردبیل به نام بازنشستگان از جمله درخواست‌های این بازنشستگان از مسئولان استان اردبیل می‌باشد.

وی با اشاره به برنامه‌های برگزار شده عنوان کرد: ملاقات و دیدار با ۱۵ بازنشسته دائم البستر، و تجلیل از بازنشستگان در کانون فرهنگی عصمت از عمده برنامه‌های این صندوق می‌باشد که هدف از این برنامه های تجیل از بازنشستگان است.

اجرای همسان‌ساز ی حقوق بازنشستگان استان اردبیل

سرپرست صندوق بازنشستگی استان اردبیل با اشاره به اینکه اجرای کامل همسان سازی حقوق بازنشستگان و بهبود وضعیت بیمه تکمیل درمانی عمده‌ترین خواسته بازنشستگان است، یادآور شد: بازنشستگان بعد از ۳۰ سال خدمت صادقانه انتظار دارند دستگاه‌های اجرایی محترمانه با آنها برخورد کند همان طوری که ما انتظار داریم آیندگان با ما رفتار خوبی داشته باشند.

پرداخت ماهانه ۵۴ میلیارد تومان به بازنشستگان

سرپرست صندوق بازنشستگی استان اردبیل با اشاره به اینکه ماهانه نزدیک به ۵۴ میلیارد تومان از طرف صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت می شود، عنوان کرد: میانگین حقوق نزدیک به ۲۸ میلیون و ۷۶۱ ریال برآورد می‌شود.

جعفری یادآور شد: میانگین خدمت ۲۹ سال بوده و میانگین پرداخت حقوق به ۲۱ سال می‌رسد که علاوه بر تامین حقوق برنامه‌هایی نیز برای مشارکت در سطح جامعه تدارک دیده می‌شود.

بهره‌مندی ۶ هزار نفر از مزایای بیمه تکمیلی درمان

وی با بیان اینکه به بیش از ۶  هزار نفر از هزینه بیمه تکمیلی  پرداخت شده است، گفت:۱۶ نفر فوتی هزینه بیمه عمر و حوادث و به ۱۲۰ نفر هزینه عینک، سمعک و عصا پرداخت شده است.

سرپرست صندوق بازنشستگی استان اردبیل با اشاره به برنامه‌های متنوع صندوق برای بازنشستگان استان اردبیل ادامه داد: در این راستا ۱۱۱ نفر به تورهای سیاحتی و زیاتی از جمله مشهد مقدس، کیش و کربلا اعزام شدند.

 

قاسمعلی جعفری

 

جعفری با اشاره به خدمات بانکی بازنشستگان عنوان کرد: به۱۶۰۰ نفر وام ضروری ۵ میلیونی با نرخ ۴ درصد بدون دریافت ضامن به ۱۹ نفر از بازنشستگانی که فرزندانشان از اول سال ۹۷ تا خرداد ۹۸ ازدواج کردند، برای آنها وام ۲۰ میلیون تومانی با سود ۸ درصد و با بازپرداخت ۳۶ ماهه و اقساط ماهانه ۴۰۰ هزار تومان بدون ضامن و بروکراسی اداری پرداخت شده است.

توجه به نیازهای مادی و معنوی بازنشستگان، ایجاد زمینه هایی برای حضور پر فایده آنان در صحنه کارهای اجرایی با توجه به تجربیات، تخصص ها و توانایی ها، در نظر گرفتن امکاناتی برای گذراندن اوقات این عزیزان، ایجاد تشکل ها، انجمن ها و گردهمایی هایی با سرلوحه قرار دادن برنامه های فرهنگی و آموزشی متناسب با شرایط آنان، ایجاد تسهیلات بهداشتی درمانی، استفاده از وام ها و قرض الحسنه هایی مناسب با شرایط آنان و دادن نقش های پر رنگ و کلیدی در خانه و خانواده به آن ها از جمله امور ضروری و پر اهمیتی است که برای سلامت روحی و روانی و جسمانی آنان توسط دولت و خانواده ها باید مد نظر قرار گیرد.

انتهای پیام/