مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل

هاشم مظفری با بیان اینکه حذف استان از لیست مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور مانع دیگری برای جذب سرمایه‌گذاران شده است، گفت: قرار گرفتن استان در لیست استان‌های محروم می‌توانست امتیازاتی را برای این منطقه رقم بزند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

شش سال قبل بعد از بررسی مشکلات جذب سرمایه‌گذار در اردبیل، مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان به منظور حمایت، تسهیل و تسریع در سرمایه‌گذاری و در راستای اهداف مندرج در قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی تاسیس شد.

این مرکز با برگزاری دو جلسه در هفته در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه جهت حمایت و برطرف کردن مشکلات سرمایه‌گذاران، تسهیل در صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و شناسایی قوانین و مقررات زائد فضای کسب و کار در حال فعالیت بوده و دستاوردهای قابل توجهی از فعالیت آن حاصل شده تا جایی که بسیاری از موانع سرمایه‌گذاری در قبل فعالیت این مرکز احصا شده و در عین حال بسیاری از سرمایه‌گذارانی که ترک تولید و سرمایه‌گذاری کرده‌اند به مسیر صحیح هدایت شده‌اند.

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان اردبیل در رابطه با فعالیت این مرکز گفت: از ابتدای سال جاری ۴۰ جلسه در این مرکز برگزار شده، به گونه‌ای که از ۸۵ طرح دریافت و بررسی شده مشکلات ۵۳ طرح را برطرف کردیم.

هاشم مظفری تصریح کرد: برخی پرونده‌ها به دلیل نوع مشکلات قبل برطرف شدن نیست تا جایی که از تعداد پرونده‌های ذکر شده، برطرف شدن مشکل ۲۵ مورد از آنها در دست اقدام بوده و ۷ مورد نیز لاینحل است.

پروژه ساخت و احداث پل

نبود زیرساخت در اردبیل مانع فعالیت سرمایه‌گذار می‌شود

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل: نبود زیرساخت مناسب در برخی موارد مانع از فعالیت سرمایه‌گذار می‌شود.

وی افزود: از جمله اقدامات مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان اردبیل در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۸ می‌توان به پیگیری امور مربوط به ۱۲۰ سرمایه‌گذار داخلی و خارجی، بازدید از دو طرح سرمایه‌گذاری و بررسی و جانمایی ۶۰ طرح اولویت‌دار اشاره کرد.
۴۰ طرح سرمایه‌گذاری جانمایی شده است

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل گفت: با به روزرسانی فرصت‌های سرمایه‌گذاری جانمایی طرح‌های اولویت‌دار عملیاتی می‌شود که تاکنون ۲۰ طرح گردشگری و ۲۰ طرح صنعتی جانمایی شده و موافقت‌های ضمنی نیز عملیاتی شده است‌.
به گفته مظفری ۲۰ طرح کشاورزی نیز در مرحله بررسی و نهایی شدن است که این طرح‌ها در قالب نقشه راه در اختیار متقاضیان سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: بخشی از اقدامات مرکز سرمایه‌گذاری به روزرسانی مستمر ظرفیت‌ها و مشوق‌های سرمایه‌گذاری و شناسایی و بازاریابی فرصت‌های موجود است تا بتوان متناسب با ظرفیت استان و با به روزرسانی اطلاعات پیش رفت.

وی گفت: علاوه بر این از طرح‌های سرمایه‌گذاری به‌صورت دوره‌ای نظارت می‌شود تا مشکلات و موانع فعالیت بررسی شود، در واقع بعد از اجرای طرح نیز نظارتی بر روند اجرا داریم تا سرمایه‌گذاری در مسیر درست تداوم یابد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل با بیان اینکه بخشی از خدمات ارائه شده آموزش سرمایه‌گذاران است، تصریح کرد: از جمله آموزش روش‌های تامین مالی، فرهنگ‌سازی جهت تسهیل سرمایه‌گذاری و تبلیغ و اطلاع‌رسانی با جدیت دنبال می‌شود.

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان معتقد است با وجود اینکه استان اردبیل از توانمندی‌ها و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری فراوانی در بخش‌های مختلف اقتصادی برخوردار است، لیکن دلایل متعددی دست به دست هم داده و باعث شده تا این استان جایگاه درخور و قابل قبولی در زمینه جذب سرمایه‌گذاری کسب نکند.

تفاهم نامه سرمایه گذاری

برخی اقدامات منجر به فرار سرمایه‌گذار می‌شود

مظفری معتقد است سرمایه‌گذاری با موانع و مشکلات زیادی روبه‌رو است که از جمله مهمترین آن ضعف زیرساخت حمل و نقل است. تا جایی که نبود زیرساخت مناسب در برخی موارد مانع از فعالیت سرمایه‌گذار می‌شود.

وی افزود: نامناسب بودن فضای کسب و کار در سطح کلان کشوری و استانی، بدین صورت که بخش دولتی و نهادهای عمومی و شبه دولتی سهم بالایی از اقتصاد را دارا بوده و موجب رقابتی نبودن کسب و کار کشور و استان و نامناسب برای ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی شده است را نیز نمی‌توان انکار کرد.

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان اردبیل گفت: بروکراسی اداری و نارسایی‌های نهادی تاثیر سوء در انگیزه‌های سرمایه‌گذاری داشته و کم‌توجهی به قانون منجر به طولانی شدن پروسه سرمایه‌گذاری و حتی در مواقعی باعث فرار سرمایه‌گذار نیز شده است.

وی اضافه کرد: همچنین پایین بودن امنیت سرمایه‌گذاری به لحاظ ضعف قوانین و مقررات و نحوه نگرش موجب می‌شود در برخی مواقع سرمایه‌گذاران قادر به فعالیت در یک منطقه نباشند.

به گفته مظفری به منظور جذب مطلوب سرمایه‌گذاران ضروری است اولویت‌های اقتصادی استان مشخص شده و با توجه به آن روند سرمایه‌گذاری تسهیل شود.

حذف استان از لیست مناطق محروم مانع جذب سرمایه‌گذاری

وی با بیان اینکه حذف استان از لیست مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور مانع دیگری برای جذب سرمایه‌گذاران شده است، گفت: قرار گرفتن استان در لیست استان‌های محروم می‌توانست امتیازاتی را برای این منطقه رقم بزند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل معتقد است نبود تفاهم مشترک بین دستگاه‌های اجرایی جهت رونق بخشیدن به سرمایه‌گذاری نیز با هدف جلب همکاری و مشارکت‌ها ضرورت ویژه دارد.

هاشمی همچنین به مهاجرت سرمایه‌گذاران و افراد با تمکن بالا اشاره کرد و گفت: در خود استان اردبیل نیازمند جذب چنین سرمایه‌هایی با هدف تحول مطلوب هستیم

وی گفت: همچنین ضروری است نهادهای مالی رشد کمی و کیفی داشته باشند تا در بسیاری از مقاطع حامی طرح‌های سرمایه‌گذاری استان باشند.

گفت و گو از ونوس بهنود 


راهکاری برای حضور سرمایه گذاران در استان

ضرورت ویژه جلب همکاری با سرمایه گذاران

اردبیل استانی امن برای حضور سرمایه گذاران

انتهای پیام/