استانبول را می توان یکی از پرتردیدترین مقصدهای گردشگری در جهان دانست که هر ساله تعداد زیادی از مسافران را به خود جذب می کند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

استانبول ترکیه

 

استانبول شهر بسیار زیبا با جاذبه های فراوان است. کسانی که قصد سفر یا زندگی در استانبول را دارند اولین موضوعی که به آن فکر می کنند، هزینه های سفر است. یکی از این هزینه ها مبلغی است که باید برای تهیه بلیط هواپیما خارجی در نظر بگیرید. در ادامه سعی داریم دیگر هزینه ها را بررسی کنیم.

هزینه هواپیما

اگر قصد سفر به استانبول را دارید سفر با هواپیما می تواند اولین گزینه مورد نظر شما باشد. در این حالت باید هزینه های آن را به طور کامل و دقیق بدانید. اگر در شهرهایی غیر از تهران زندگی می کنید برای آنکه با قیمت پائین تر سفر کنید در ابتدا به تهران بیاید. بلیط هواپیما استانبول قیمت های متفاوتی دارد که با توجه به ایرلاین و خدماتی که ارائه می دهد محاسبه می شود. سیستمی یا چارتری بودن نوع پرواز هم می تواند در قیمت بلیط بسیار تاثیرگذار باشد.

دیگر روش های سفر به استانبول

شاید برای شما جالب باشد بدانید که سفر با هواپیما تنها راه برای رسیدن به استانبول نیست. برای سفر به این شهر می توانید از قطار، اتوبوس، خودرو شخصی یا روش های ترکیبی هم استفاده کنید که هر یک هزینه های متفاوتی دارد.

اتوبوس: امکان سفر با اتوبوس به شهر استانبول تنها از دو شهر تبریز و تهران مهیا است. مسیر اتوبوس از این دو شهر کاملا مستقیم است و قیمت بالایی هم ندارد و می تواند برای افراد زیادی مناسب باشد.

قطار: اگر می خواهید با قطار به استانبول سفر کنید بدانید که مسیر به این گونه است. در ابتدا از تهران به مقصد آنکارا سفر می کنید و از آنجا به استانبول خواهید رفت. سفر با قطار اگر چه بسیار لذت بخش است و طرفداران خاص خود را دارد اما گاهی همین دو مسیره بودم برای مسافران آزار دهند می باشد.

خودرو شخصی: اگر می خواهید از خودرو خود برای سفر استفاده کنید باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. ابتدا باید گواهی نامه بین المللی داشته باشید تا اجازه رانندگی در مرزهای خارج از ایران را داشته باشید. مرحله بعدی دریافت پلاک بین المللی برای خودرو است. سوم اینکه برای ماشین خود دفترچه یا کارت مالکیت تهیه کنید. چهارم یک برچسب تحت عنوان  IRیا  CDداشته باشید. مرحله آخر را می توان کاپوتاژ دانست که به شما مجوز داده می شود از مرز خارج شوید. در رابطه با خروج از مرز با خودرو شخص باید به دو نکته توجه کنید؛ بیمه را فراموش نکنید، بدانید قیمت بنزین در ایران و ترکیه متفاوت است. لازم به ذکر است که مواردی که در بالا به آن اشاره شد همگی هزینه دار هستند و مبلغی را برای آن باید صرف کنید.

عوارض خروج از کشور

اگر بخواهید از کشور خارج شوید مقصد شما هر جایی که باشد باید مبلغی را به عنوان عوارض خروج از کشور پرداخت کنید. البته لازم به ذکر است این مبلغ با توجه به این که مقصد شما کجا است و برای بار چندم می خواهید به آن جا بروید متفاوت است.

هزینه اقامت در استانبول

برای اقامت در استانبول می توانید انتخاب های متفاوتی داشته باشید که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم.

هتل: هتل های متنوعی در استانبول وجود دارند از هنل ۲ ستاره تا هتل های مجلل ۵ ستاره که با توجه به بودجه خود می توانید یکی از آن ها را رزرو کنید.

هاستل: هاستل ها اماکن اقامتی است که متاسفانه در ایران خیلی کم وجود دارد. اقامت در هاستل به این صورت است که شما یک اتاق را رزرو نمی کنید و تنها یک تخت در اتاق را رزرو خواهید کرد و در اتاق خود شریک خواهید داشت.

 

 

 

مهمان خانه: در مهمان خانه یک اتاق در اختیار شما است اما گاهی امکانات رفاهی مناسبی ندارد. پس قبل از رزرو اتاق از امانات آن آگاه شوید.

آپارتمان: یک آپارتمان کامل در اختیار شما خواهد بود. کاملا مشخص است که در این حالت باید هزینه بالایی را پرداخت کنید.

غذا در استانبول

برای صرف غذا در استانبول می توانید روش های متفاوتی را امتحان کنید. اگر در هتل اقامت می کنید نگرانی بابت غذا نخواهید داشت زیرا در هتل ها رستوران وجود دارد و می توانید به راحتی از غذاهای آن استفاده کنید. در استانبول رستوران های متنوعی وجود دارد که قیمت های متفاوتی هم دارد. بنابر بودجه و ذائقه غذایی خود می توانید رستوران یا فست فود را انتخاب کنید. در صورت تمایل می توانید خوراکی های لازم را به صورت خام بخرید و خود آشپزی کنید.

دیدن جاذبه های استانبول

در استانبول جاذبه های تاریخی، طبیعی و تفریحی بسیاری وجود دارد که مسافران با توجه به علایق و سلایق شخصی می توانند برای تفریح انتخاب کنند. لازم به ذکر است هر یک از این مکان ها مبلیغی را تحت عنوان ورودی دریافت می کنند که برای هر مکانی متفاوت از دیگری است.

هزینه های دیگر

سفر به استانبول و زندگی در آن جا هزینه های دیگری هم دارد که قصد داریم به طور اجمالی به آن اشاره کنیم. موضوعی که برای تهیه بلیط هواپیما خارجی باید حتما به آن توجه شود داشتن گذرنامه یا پاسپورت است. شما تنها در صورت داشتن پاسپورت اجازه خروج از کشور را خواهید داشت، که البته گرفتن پاسپورت هم هزینه ای جدا دارد.

هزینه دیگر را می توان هزینه پوشاک در صورت اقامت و هزینه خرید سوغاتی در صورن سفر دانست. لازم به ذکر است که هزینه پوشاک و کفش برند در ترکیه از قیمت همان برند در ایران کمتر است.

هزینه های حمل و نقل درون شهری را می توان مورد دیگری دانست. برای سفرهای داخل شهر استانبول می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. استانبول کارت (نوعی کارت الکتریکی)، مترو، تراموا، قطار کابلی، تاکسی، اتوبوس، کشتی تندرو و خودرو شخصی روش های آن است.

هزینه دیگری که باید به آن توجه کنید هزینه تماس است. در کشور ترکیه ۳ اپراتور تلفن همراه وجود دارد که هر یک خدمات متنوعی را ارائه می دهند. نکته ای که در این میان حائز اهمیت است هزینه آن است که نسبت به کشور ایران بیشتر است.

اگر قصد اقامت بلند مدت و زندگی در استانبول را دارید به این نکته توجه کنید که هزینه اجاره منزل نوساز با تمامی امکانات رفاهی در آنجا بسیار پائین تر از شهری مانند تهران است.

منبع: اسپاتنا

انتهای پیام/