خط و نشان پاییز

برونداد الگوها و تصویر ماهواره ؛ وضعیت جوی ترسیم شده در پستهای قبل مبنی بر نفوذ سرمای کم سابقه به شمالغرب ؛ جنوب غرب خزر و اردبیل را در روز پایانی تابستان و آغازین روزهای پاییز تایید میکند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

هواشناسی

هوا از سه شنبه ۲۶ تا ۳۰ شهریور در روز به شکل قابل توجه گرم و شبها متمایل به سرد و گاهی با گرمیج همراه میشود ولی از عصر شنبه ؛ هجوم باد شمال شرق ؛ دما را در زمان اندک به شدت کاهش میدهد.

تحلیل سادهء آرایش جوی منطقه : یک چرخند پاد ساعتگرد بسیار گسترده با پهنایی به درازای هشت و عرض شش هزار کیلومتر از جنوب اسکاندیناوی گذر کرده و اکنون روی شرق اروپا ؛ بالکان و غرب دریای سیاه مستقر است. این سیکلون که حامل هوای بسیار سرد جنب قطبی است با شیب مناسب در جهت نصف النهاری درحال حرکت به شرق و با زاویه ای اندک به جنوب شرق است و زبانه های جنوبی آن شمالغرب و کرانه جنوب غرب خزر را زیر تاثیر سرمایشی و بارشی خود قرار میدهد. براساس نقشه های پیش یابی کنونی تمرکز بارشی این سیستم در ایران روی غرب و جنوب غرب خزر و نیمهء شرق استان اردبیل بوده و در دیگر نقاط بارش اندک خواهد بود.

تاثیر سرمایشی این سردچال به خاطر نفوذ کانتورهای قطبی با مرکزیت ۱۰۳۵ هکتوپاسکال در دشت اردبیل و کوههای پیرامون بسیار چشمگیر خواهد بود به گونه ای که بیشینهء دما طی روزهای اول و ۲ مهر به احتمال از منفی یک درجه گرمتر نباشد.

مجموع میزان برف این ناوه برای شهر اردبیل ۵ تا ۱۲ سانتیمتر انتظار میرود اما احتمال تغییر در الگو و کمتر یا بیشتر شدن آن هست.

آنچه تا این زمان قطعیت یافته آغاز وزش باد شمالشرق سرد با بیشینهء سرعت ۵۳ کیلومتر در ساعت ؛ تراکم ابر و مه از عصر شنبهء پیش رو و بارش (به احتمال ابتدا باران و باران ریزه) است که از مرکز به سوی شرق و بلندی های منتهی به گیلان بر میزان آن افزوده میشود. اوج برف ؛ باران و سرما طی دو روز اول مهر است.

هواشناسی

خطرات و مشکلات احتمالی در اردبیل

۱-آمادگی مردم و ارگانهای ذیربط ۲- جمع آوری محصولات مانند سیب زمینی در دشت اردبیل و میوه ها ۳- راه اندازی بخاری های اماکن عمومی و ادارات و مراکز آموزشی ۴- کنترل دمای گلخانه ؛ دامداری و مرغداری ها ۵- هشدار به مسافران برای تجهیز خودروها به زنجیر چرخ و برداشتن لباس های ضخیم باتوجه به تقارن با روزهای پایانی تعطیلات تابستان ۶- تامین ضد یخ خودروها ۷- محافظت از بدن در برابر سرما باتوجه به اختلاف ۲۶ درجه ای دمای بیشینهء روز قبل از ورود سیستم با دمای حین فعالیت آن ۸- آمادگی برای جلوگیری از شکستن درختان به هر وسیلهء ممکن درصورت بارش احتمالی سنگین برف!

در فرصت باقی مانده طی پستهایی جزییات اثرگذاری این سیستم به آگاهی می رسد.

مسعود وسیله ایردموسی


هواشناسی استان اردبیل

انتهای پیام/