علی عبدی گده کهریز:

ورزش در ایران به عنوان یکی از پدیده های جذاب برای جوانان شرایط خوبی ندارد.اگر چه در قانون اساسی بحث ورزش همگانی به صورت رایگان مطرح شده اما امروزه پرداختن به ورزش بدون پرداخت وجه خواب و خیالی بیش نیست.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

ورزش دو

ورزش در ایران به عنوان یکی از پدیده های جذاب برای جوانان شرایط خوبی ندارد.اگر چه در قانون اساسی بحث ورزش همگانی به صورت رایگان مطرح شده اما امروزه پرداختن به ورزش بدون پرداخت وجه خواب و خیالی بیش نیست.

در بحث ورزش قهرمانی اگرچه غیر منصفانه است که به پیشرفت ها و افتخار آفرینی ها اشاره نکنیم اما در این بخش هم مشکلات همچنان فراوانند. مجریان و متولیان ورزش در ایران وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هستند که این دو ارگان علاوه بر تنش های فراوان بین خود، هر دو از کمبودها و کم توجهی ها گلایه دارند. اگر چه این واقعیتی تلخ و گزنده است اما بسیاری از مشکلات ورزش به ضعف مدیریت و برنامه ارتباط مستقیم دارد.

با کمال تاسف قوه نظارتی هم بر کار و بار مجریان ورزش وجود ندارد. متولیانی که دم به دم با تغییرات سیاسی در دولت دچار زلزله اساسی می شوند و در نبود چشم اندازهایی با قوه اجرایی هر مدیری می آید ساز خود را می زند که اغلب گوشخراش هم هستند. در وانفسای نبود قوه نظارتی بر کار و بار ورزش در هر دو بخش همگانی و قهرمانی چشم ها به سوی مجلس است تا شاید مهم ترین ارگان به گفته بزرگان به وظیفه اش عمل کند. در حقیقت با وزارتخانه ای شدن ورزش دست مجلس در این باره باید بازتر از همیشه باشد.

اما این یک باور غللط و سراب گونه است. وقتی در خانه ملن حنای ورزش بی رنگ است و کمتر نماینده ای به این سو نظر دارد باید به چه چیزی امید بست؟ زمانی که نایب رییس فراکسیون ورزش از نداشتن مسئولیت قطعی در این باره سخن می گوید چه انتظاری می توان از مجلس برای ورود جدی و تاثیر گذار بر مجلس داشت؟ نماینده محترم تلویحا اعلام می کند که اساساً فراکسیون ورزش هیچ مسئولیت رسمی در امر ورزش ندارد. این فراکسیون تنها به صرف علاقه شخصی برخی نمایندگان تشکیل شده است. اگر اعضای این فراکسیون هیچ کتری هم نکنند کسی نمی تواند بر آنان خرده بگیرد. او با اشاره به جمع صد نفره نمایندگان در این فراکسیون می گوید.

در صد بالایی از این افراد اصلاً آشنا به حوزه ورزش نیستند. آن تعداد انگشت شمار آشنا نیز آن قدر در مجلس کار دارند که فرصتی برای پرداختن به این حوزه ندارند. اغلب هم ورود فراکسیون به موضوعات ورزش سطحی و مقطعی است. به گفته او اصولاً فراکسیون در این باره دارای تشکیلات لازم نیست و در بسیاری از امور بدون اطلاع ار مسایل و جریانات ورزش است. همین چند نکته و اشاره کوتاه نشان می دهد که قواره ورزش ما در خانه ملت چقدر دچار نقصان است. باید امیدوار بود که با باور ضرورت ورزش برای آحاد مردم و تاثیر مستقیم آن در ایجاد شور و نشاط در مردم نمایندگان دلسوز همتی کنند و با حرکتی انقلابی موضوع ورزش در مجلس را جدیتی ضروری کنند.

انتهای پیام/