کارشناس دفتر فنی شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: وجود نواقص بسیار در سازه برخی سدهای استان همراه با طراحی نادرست آن تمام پروژه‌های سدهای معیشتی در حال احداث استان را تحت‌شعاع قرار داده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

سد

ایرج داداش‌زاده در جلسه کمیته فنی نظارت بر طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی خلخال افزود: استفاده از مشاوران ضعیف در اجرای پروژه‌های سدسازی از سوی دستگاه‌های اجرایی مجری طرح از جمله عوامل اجرای ناقص و دارای اشکال فنی طرح‌های سدسازی است.

او اظهار داشت: در حالی مجوز احداث ۱۳۷ سد معیشتی در استان اردبیل صادر شده که اجرای بسیاری از این سدها با توجه به شرایط پروژه و محدودیت اعتباری موجود در کشور توجیه اقتصادی و فنی ندارند.

بسیاری از طرح‌های سدسازی استان اردبیل بدون مطالعه آغاز شده است

وی گفت: هم‌اکنون بسیاری از پروژه‌های سدسازی آغاز شده در سال‌های گذشته خلخال برای ادامه عملیات اجرایی نیاز به مطالعه و کارشناسی مجدد دارند، زیرا بسیاری از طرح‌های سدسازی بدون مطالعه آغاز شده و این امر موجب شکست و یا نیمه‌کاره رها شدن پروژه شده است.

 

سد

 

او سدهای کشاورزی درو و شیران‌چشمه در بخش شاهرود خلخال را نمونه‌ای از اجرای این گونه طرح‌های غیرکارشناسی شده و فاقد مطالعات در بخش سدسازی این شهرستان دانست و گفت: در حالی که سد بهره‌برداری شده روستای درو با وجود بهره‌گیری از امکانات عایق‌بندی از جمله ژئو موم براند در بدنه آن آب در خود نگه نمی‌دارد، عملیات اجرایی سد در حال احداث شیران‌چشمه در حوالی روستای شال نیز به علت واقع شدن در محل رانش کوه و لغزش زمین توجیهی برای تکمیل شدن ندارد.

اشکالات فنی پل ها باید برطرف شود

عضو شورای فنی استان اردبیل همچنین با بیان اینکه طراحی سازه‌های هیدرولیک نیازمند مطالعات دقیق با استفاده از مشاوران خبره و اعلام نظر با افق ۵۰ ساله برای آینده است، اظهار داشت: علت نیمه‌کاره رها شدن پل ائلرباغی شهر خلخال نیز که عملیات اجرایی آن از سال‌ها پیش توسط شهرداری بر روی رودخانه هروچایی آغاز شده فقدان طرح مطالعاتی و اجرای غیر فنی با توجه به شرایط موجود در محل اجرای پل است.

پروژه عمران

او گفت: تا زمانی که اشکالات فنی این پل برطرف نشده و نظر موافق اعضای شورای فنی استان برای ادامه کار پل جلب نشده، تکمیل پروژه و عبور ترافیک از روی این پل در شهر خلخال ممکن نیست.

انتهای پیام/ایرنا