به گفته رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل امسال برای خرید تضمینی هر کیلوگرم کلزا پیشنهاد چهار هزار و ۶۶۰ تومان مصوب شده و پیش‌بینی می‌شود این میزان به پنج هزار تومان افزایش یابد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

کلزا

رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل از برنامه‌ریزی برای حمایت از کشاورزان کلزاکار در این استان خبر داد.

خلیل نیکشاد در جلسه هماهنگی توسعه کشت کلزا در مناطق شمالی استان اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های کشاورزی شمال استان از کشاورزان کلزاکار این منطقه حمایت‌های لازم صورت خواهد گرفت.

وی افزود: در سال زراعی ۹۷ و ۹۸ سطح زیرکشت کلزا در استان اردبیل هشت هزار و ۵۶۰ هکتار بود که از این میزان هشت هزار و ۶۰ هکتار مربوط به شهرستان‌های پارس‌آباد و گرمی ، بیله‌سوار و اصلاندوز می‌باشد و میزان تولید این محصول ۱۸ هزار تن بوده است.

برنامه های حمایتی از کلزاکاران

نیکشاد گفت: تامین بذر اصلاح شده و کود مورد نیاز و پرداخت تسهیلات بانکی و عقد بیمه و خرید تضمینی محصول از جمله عواملی است که از کشاورزان کلزاکار حمایت خواهد شد.

 

خلیل نیکشاد

 

وی درباره پیشنهاد وزارتخانه برای قیمت خرید تضمینی کلزا در سال زراعی جاری نیز بیان کرد: امسال برای خرید تضمینی هر کیلوگرم کلزا پیشنهاد چهار هزار و ۶۶۰ تومان مصوب شده و پیش‌بینی می‌شود این میزان به پنج هزار تومان افزایش یابد.

رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: با هماهنگی‌های صورت گرفته با امور آب استان و آب مغان و حمایت‌های فرمانداران شهرستان‌های بیله‌سوار و پارس‌آباد مشکلی در تامین آب کلزاکاران وجود ندارد و آب مورد نیاز کشاورزان کلزا کار تامین خواهد شد.

 

کلزا

 

او با بیان اینکه تولید محصول کلزا در بهره‌وری تولید محصولات کشاورزی و حفظ خاک تاثیر مطلوبی دارد و همچنین در تناوب زراعی با غلات می‌تواند عملکرد غلات را افزایش دهد، گفت: توسعه این محصول در دستور کار قرار دارد تا علاوه بر تولید این محصول راهبردی بتوانیم در پایداری محصول و کشاورزی پایدار گامی مهم برداریم.

وی افزود: جهاد کشاورزی در راستای تامین امنیت غذایی جامعه فعالیت می‌کند و تغییر الگوی کشت و حمایت از کشت دانه‌های روغنی از اولویت‌های جهاد کشاورزی است.

انتهای پیام/