وزیر بهداشت در ادامه افشاگری هایش در حوزه فسادهای عجیب و غریبی که در بخش دارو در چند وقت اخیر مطرح کرده است، این بار ازنمونه دیگری خبر داد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

سعید نمکی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه شفاف‌سازی در سازمان غذا و دارو و دیگر زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت و با تاکید بر این که بزرگ‌ترین اولویتم در “دارو”، حذف “رانت” است، افزود: سامانه تی‌تک همچنان نواقصی دارد و به عنوان مثال یک کاربر توانسته آمپول تستوسترون را به عنوان پودر نارگیل و پودر کاکائو به کشور وارد کند.

وزیر بهداشت

سعید نمکی در یک کارخانه داروسازی در شهرک صنعتی کاوه با انتقاد از نوع کارکرد سامانه تی‌تک ادامه داد: گرچه این سامانه زیرساخت خوبی برای شفافیت بود، اما هرگز به سوی شفافیت حرکت نکرده است. حتی هم اکنون همچنان این سامانه دارای نواقصی هست.

به عنوان مثال یک کاربر در سامانه تی‌تک توانسته بود آمپول تستوسترون را به عنوان پودر نارگیل و پودر کاکائو به کشور وارد کند یا یک خانم دکتر در این سامانه در ۱۹ قسمت مسئول فنی شناخته شده بود بدون این که این سامانه خطا دهد.

وی اظهار کرد: عده‌ای پس از حرف‌های من ترسیدند و بلوا به پا کردند که وزیر با این افراد شراکت دارد؛ در حالی که به صراحت اعلام می‌کنم وزیر بهداشت شما کاسه‌لیس نیست. بنده اگر می‌خواستم اقدامات رانت‌جویانه انجام دهم می‌توانستم اقدام به تاسیس کارخانه‌های متعدد و رانت‌جویی‌های دیگر کنم. خوشحالم که وقتی چوب را برمی‌داری، عده‌ای که خطا کرده‌اند کار دست‌شان می‌آید.

تا زمانی که مسئله “رانت” در حوزه داروسازی کشور برطرف نشود، مشکل باقی خواهد ماند؛ چراکه هیچ سرمایه‌گذاری جرئت نمی‌کند در کشوری که امکان حفظ سرمایه‌اش وجود ندارد و پرریسک تلقی می‌شود، سرمایه‌گذاری کند. نباید ساز و کار کشور به گونه‌ای باشد که سرمایه سرمایه‌گذار با تغییر وزیر و کابینه به خطر افتد.

تخلف شود، گذشت نمی‌کنم

وزیر بهداشت تصریح کرد: در حوزه تخلفات دارویی احتیاج به یک سامانه به روز با زیرساخت‌های سامانه تی‌تک داریم. باید واقع‌بین باشیم. بنده به دکتر شانه‌ساز نیز گفته‌ام اگر تخلفی صورت گیرد بنده به هیچ عنوان گذشت نخواهم کرد. حتی اگر در دنیا متوجه تخلف شما نشوند، در آخرت شما باید پاسخ گوی من باشید.وی افزود: سلامت مردم به هیچ عنوان برای من شوخی‌بردار نیست. نه اجازه رانت به واردات دارو و نه اجازه رانت به تولید داخلی می‌دهم.

انتهای پیام/ایسنا