سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۸:۰۳
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ :: ۰:۰۱

پیش بینی هوای استان اردبیل در روزهای آینده

امسال در منطقه در این دو ‌پارامتر شاهد بی هنجاری به صورت فراوانی وقوع دماهای سرد و روزهای پربارش خواهیم بود.

هواشناسی

زمان هرچه به واپسین روزهای مهر پیش می رود برونداد تازه ترین الگوی تراز ۸۵۰ هکتوپاسکال بر وضعیت ترسیم شدهء هوای منطقه برای دههء سوم مهر در پیش آگاهی های قبل مهر تایید می زند.

آنچه تا این زمان قطعی شده دگرگونی های چشمگیر هوای شمالغرب و کرانه های جنوبی خزر طی سه هفتهء آینده و بی هنجاری مثبت بارشی و دمایی در آنومالی وضعیت هوای این نقاط در طول دورهء دراز مدت ۵۰ ساله است.

امسال در منطقه در این دو ‌پارامتر شاهد بی هنجاری به صورت فراوانی وقوع دماهای سرد و روزهای پربارش خواهیم بود.

خلاصه وضعیت هوای استان اردبیل (۲۰ مهر تا ۱۰ آبان)

۱- هجوم باد سرد شمالشرق و آغاز کاهش ۲۳ درجه ای دما از ظهر شنبه ۲۰ مهر نسبت به روز قبل در دشت اردبیل

۲- تراکم ابر و مه و از شامگاه شنبه بارش در بلندیهای شرق اردبیل و گسترش دامنهء آن به مرکز

۳- بارش در بلندی های بالای ۱۶۰۰ متر به شکل برف و از ساعات اولیه یکشنبه به احتمال زیاد در دشت اردبیل نیز مخلوط برف و باران

۴- سیستم سرعت زیادی دارد ولی بعید به نظر می رسد بارشها به صورت رگباری و با آذرخش باشند و اغلب باران یکنواخت پاییزی انتظار می رود ۵- شدت ناپایداری از اوایل یکشنبه به مدت پنج ساعت.

با توقف بارش از عصر یکشنبه باد سرد و آسمان ابری تا چهارشنبه ادامه می یابد و سپس دما تا جمعه روند افزایشی دارد ولی شبها همچنان سرد است.

آبان با پربارش و سرما آغاز می شود

از شنبه ۲۷ مهر (اربعین حسینی) یک ناوهء اطلسی که با سیستم مرطوب سودانی و بسیار سرد سیبریه همراهی دارد از شمالغرب وارد ایران میشود. حاصل آن هوای زمستانی در پهنه وسیعی از شمالغرب و بلندی های گیلان است و اثرهایش به زنجان و مرزهای همدان و کردستان رسیده و در تهران باران به ارمفان می آورد.

فعالیت این سیستم بندالی با حرکت بسیار کند در فلات اردبیل و غرب گیلان ؛ یک هفته ادامه می یابد وتمرکز بارشی آن روی مرز گیلان و اردبیل است.

آبان نیز پربارش و سرما آغاز می کند به گونه ای که از سوم تا ۱۲ این ماه با فعالیت سیستم های سودانی و مدیترانه ای و گاهی اطلسی و نفوذ کانتورهای سرد قطبی به منطقه شاهد روزهای سرد و بارشی خواهیم بود. به احتمال زیاد براثر ریزش سنگین برف در دشت اردبیل در روزهای پایانی مهر و دههء اول آبان ؛ وضعیت مخاطره آمیز بروز کند. روزهای آینده پیش بینی های دقیق انتشار می یابند.
 مسعود وسیله ایردموسی

اشتراک این خبر :
برچسب ها :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است