مرکز پرورش و نگهداری بین المللی شتر دو کوهانه در جعفر آباد به عنوان تنها مرکز پرورش شتر دوکوهانه در کشور، نقش مهمی در حفظ و تکثیر این نوع شتر دارد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

شتر دو کوهانه

اخیرا هیاتی از سازمان خوار و بار جهانی موسوم به فائو از این مرکز بازدید کردند.

اژدری معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ایستگاه پرورش و نگهداری بین المللی شتر دو کوهانه در سال ۹۴در جعفرآباد مغان تاسیس شده و از ۳نفر شتر شروع کردیم و در حال حاضر به۳۱ نفر شتر دوکوهانه رسیدیم.

وی اصلی ترین هدف فعالیت این ایستگاه را جلوگیری از انقراض نسل شتر دوکوهانه وحفظ ذخائر ژنتیکی برای نسل های آینده عنوان کرد و افزود: برای انتقال جنین همکاری نزدیک با مرکز تحقیقات داشتیم و پیگیر هستیم تا با همکاری وهماهنگی مرکز اصلاح نژاد دام کشور و همچنین کمک از منابع مالی بین المللی برای احیا وحفظ وحراست از شتر دوکوهانه در استان اردبیل اقدامات وسیع تری انجام دهیم.

شتر دوکوهانه به عنوان یک نژاد کمیاب در منطقه و کشور

اژدری ادامه داد: با استان های دیگر نیز همکاری داریم بطوری که ۳  شتر به استان سمنان و به استان های یزد و آذربایجان شرقی هر کدام دو نفر شتر جهت آمیخته گری و ازدیاد نسل داده ایم.

وی گفت: برای جلوگیری از انقراض کامل این شتر ایستگاه شتر دوکوهانه جهاد آباد مشگین‌شهر با خرید تعداد محدودی شتر از عشایر استان در سال‌های ۷۴ تا  ۷۵ شروع به فعالیت تحقیقاتی کرده و با فعالیت‌های انجام گرفته تعداد آنها به حدود بیش از ۷۰ رسید که بعلت مشکلات مالی مرکز تحقیقات استان نسبت به فروش آن به دامداران استان اقدام و در حال حاضر جمعیت آن در ایستگاه جهاد آباد به ۲۱ نفر رسیده است.

 

شتر دو کوهانه

 

گفتنی است شتر دوکوهانه به عنوان یک نژاد کمیاب در منطقه و کشور مطرح بوده و در حال حاضر نگهداری و پرورش آن بطور غالب مختص استان اردبیل می‌باشد.

جمعیت شتر در حال حاضر درکشورمان ۱۸۹ هزار و ۷۰۰ نفر اعم از شتر تک کوهانه و ۲ کوهانه می‌باشد که تنها در استان اردبیل ۱۵۸ شتر دوکوهانه و ۱۴۲ شتر تک کوهانه وجود دارد.

شتر ۲ کوهانه در کشور در دهه ۵۰ بیش از ۷۰ هزار نفر جمعیت داشته ولی به مرور زمان از جمعیت آن کاسته شده ، شتر یک حیوان سازگار با شرایط نامساعد محیطی و کم آب‌بر است و با برنامه‌های دقیق کارشناسی می‌توان به راحتی جمعیت این حیوان ارزشمند را از انقراض و نابودی به راحتی نجات داد.

انتهای پیام/