تولید برق از گرمایش آب‌های معدنی اردبیل مدت‌ها است که از زبان دانشمندان شنیده می‌شود و همچنان به موازات تاکید دولت به بهره‌گیری از انرژی تجدیدپذیر مورد غفلت است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

آبگرم گاومیش

تولید برق از گرمایش آب‌های معدنی اردبیل مدت‌ها است که از زبان دانشمندان شنیده می‌شود و همچنان به موازات تاکید دولت به بهره‌گیری از انرژی تجدیدپذیر مورد غفلت است.

استان اردبیل به‌واسطه تعدد و کیفیت آب‌های گرم معدنی شهرت جهانی دارد. این نعمت الهی که ودیعه کوه نیمه آتشفشان سبلان است تاکنون نتوانسته جهش قابل توجهی در حوزه‌های اقتصاد، صنعت و گردشگری این منطقه به وجود آورد.

موضوعی که هر چند مورد پذیرش مسئولان است اما عملا بسیاری از منافع و توانمندی‌های آب‌های گرم معدنی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

تا جایی که عمده استفاده از آب‌های گرم در این استان محدود به ساخت ۴ دیواری به نام مجتمع آبدرمانی بوده تا آب‌های گرم تنها حوض‌های کوچک شنا را پر کرده باشد.

در این میان دانشمندان معتقدند از جمله قابلیت‌های آب‌های گرم معدنی تولید برق است و حداقل شهرهای واقع در دامنه سبلان که میزبان همیشگی این نعمت الهی هستند می‌توانند برق خود را از طریق گرمایش آب‌های زیرزمینی تامین کنند.

استفاده از گرمایش آب در کشورهای توسعه یافته

یوسف وجدانی یکی از دانشمندان زمین شناسی در مورد ظرفیت پنهان آب‌های گرم معدنی گفت: گرمای قابل توجه آب‌های معدنی اردبیل کم نظیر است و می‌تواند جهت تولید انرژی برق مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: در کشورهای موفقی مانند آلمان گرمایش زمین در عمق چند صد متری قابل لمس است و با این وجود از این ظرفیت غفلت نشده و با حفر زمین نسبت به بهره‌برداری اقدام می‌کنند.

وجدانی با بیان اینکه آب‌های گرم معدنی اردبیل و سرعین به مراتب در عمق کمتری واقع هستند اظهار کرد: در خود شهر سرعین مشاهده می‌شود که با حفر چند ۱۰ متر می‌توان به گرما دست یافت و این قابلیت منحصر به فرد می‌تواند با نصب توربین‌هایی با حداقل هزینه جهت تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.

این زمین شناس معتقد است در شهرهای مختلف استان اردبیل چشمه‌های متعددی واقع شده که می‌تواند حداقل برق مصرفی همان شهر و یا شهرهای اطراف را تامین کند.

به گفته وجدانی برق تولیدی می‌تواند در مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و یا حتی منازل مسکونی مورد استفاده قرار گیرد و اجرای آن نیز به دلیل سادگی تولید برق و در دسترس بودن آب‌های گرم هزینه قابل توجهی به دنبال ندارد.

در عین حال به اعتقاد عزت الله صالحی یکی دیگر از دانشمندان زمین شناسی، موضوع تولید برق از آب‌های گرم به‌ویژه در سرعین که از تعدد چشمه‌ها آن هم در مجاورت هم برخوردار است مورد غفلت است.

وی که در سال ۵۶ طرحی مبنی بر استفاده از آب‌های گرم در شوفاژ منازل را مطرح کرده بود، معتقد است سبلان از زندگی نهفته برخوردار است که نمود بیرونی آن آب‌های گرم معدنی است.

این محقق تصریح کرد: در واقع با هدایت صحیح آب‌های گرم و حتی تجمیع چند چشمه می‌توان انرژی برق شهرهای پرجمعیت استان را نیز تامین کرد.

آبگرم سرعین

بهره‌برداری از داغ‌ترین چشمه آب گرم مورد غفلت است

این اظهارات در حالی است که استان اردبیل از ۱۱۰ چشمه آب گرم مطابق اظهارات مدیران برخوردار بوده و استفاده از چشمه‌ها محدود به حوض‌های شنا شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در مورد تعدد و کیفیت چشمه‌های آب گرم اردبیل گفت: ۱۱۰ چشمه آب گرم و سرد معدنی در اردبیل شناسایی شده است که منحصر به فرد در کل استان‌ها است.

نادر فلاحی با بیان اینکه چشمه‌های آب گرم در دامنه کوه سبلان پراکنده هستند، افزود: در طرح قابلیت آب‌های گرم معدنی استان اردبیل باید گفت داغ‌ترین آب گرم کشور یعنی قینرچه با ۸۶ درجه سانتی‌گراد در شهرستان مشگین شهر واقع شده است.

وی افزود: همچنین پرآب‌ترین آب گرم معدنی کشور با دبی ۶۵ لیتر بر ثانیه نیز که آب گرم گاومیش گلی است در سرعین واقع شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان عمده تمرکز این دستگاه اجرایی در بهره‌برداری از آب‌های گرم معدنی را توسعه مجتمع‌های آبدرمانی مدرن با مشارکت دانشگاه‌های ترکیه عنوان کرد و گفت: این مهم در راستای توسعه گردشگری سلامت در استان اردبیل دنبال می‌شود.

دکل برق

اداره برق: ما تولیدکننده برق نیستیم

اما در حالی که گردشگری آب‌های گرم را از منظر اولویت‌های خود توسعه می‌دهد و از پروژه‌های سرمایه‌گذاری حمایت می‌کند، شرکت توزیع برق نیز معتقد است به دلیل اینکه عملا مسئولیت توزیع برق را بر عهده دارد نمی‌تواند در امر تولید مداخله کند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل در این رابطه تصریح کرد: ما در بخش تولید مداخله نداریم اما برای انرژی‌های تجدید پذیر به ویژه خورشیدی و بادی تسهیل‌گر هستیم.

حسن محمدی با بیان اینکه تاکنون طرحی برای تولید برق از آب‌های گرم معدنی استان مطرح نشده است، افزود: تنها طرح در دست اجرا زمین گرمایی مشگین شهر است که این پروژه فعال بوده و در آینده نیز می‌توان شاهد تولید برق از زمین گرمایی شد.
وی افزود: با توجه به تاکید دولت برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر هر گونه طرح پیشنهادی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تلاش خبرنگار تسنیم در جویا شدن نظرات مسئولان آب منطقه‌ای استان اردبیل به فرجام نرسید و تماس‌های پی در پی بی‌پاسخ ماند.

اهمیت چشمه‌های آب گرم معدنی البته در سخنان مسئولان به کررات تاکید می‌شود تا جایی که اکبر بهنام جو استاندار اردبیل در بدو حضور خود در اردبیل از چشمه‌های آب گرم به عنوان چاه‌های نفت این استان یاد می‌کرد.

وی محور توسعه استان را گردشگری عنوان کرد و آب‌های گرم نیز در محور برنامه‌های این حوزه قرار گرفت.

به اعتقاد دانشمند زمین‌شناسی عمر آب‌های گرم حداقل تا هزار سال دیگر به اتمام نمی‌رسد و می‌توان از این ظرفیت به شکل مطلوب بهره برد.

صالحی تصریح کرد: تعدد آب‌های گرم در اردبیل کم نظیر است و لازم است استفاده‌های جدیدی از این ثروت خدادادی تعریف شود.

هر چند سبلان ودیعه‌های بی‌مثال را به استان اردبیل، سرزمین چشمه‌های بهشتی هدیه کرده است اما ضعف بهره‌گیری از این ثروت عظیم عیان بوده و به نظر می‌رسد در مجاب کردن دستگاه‌های اجرایی نیز موفق عمل نشده است.

گزارش از ونوس بهنود

انتهای پیام/تسنیم